02 lutego

Lutowe zapowiedzi książkowe




Na co zwrócić uwagę w lutym.

Pierwszy miesiąc nowego roku za nami, a ja nie potrafię przestać się dziwić, że ten czas tak szybko leci. Dzisiaj mam dla was garść książek, których premiera lub wznowienie będzie miała miejsce w lutym. Książki, jak to zazwyczaj bywa, wybierałam pod siebie i swoje zainteresowania.



Na początek trzy książki, które zdecydowanie najbardziej mnie intrygują. Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii Marka Galeotti, specjalisty do spraw przestępczości zorganizowanej w Rosji, to książka o elicie rosyjskiej mafii, której charakter kształtowały sowieckie łagry i obozy karne. Do tej pory kojarzeni są jako ci najbardziej przerażający. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się tematyką mafijną. Jeżeli chodzi o Psychopatów Stephena Seagera, to uwielbiam czytać takie historie! Gorman State to jeden z największych szpitali psychiatrycznych w USA, przeznaczony do leczenia najgorszych przypadków pacjentów. W bloku c zamknięci zostali zbrodniarze wojenni, seryjni mordercy i kanibale. Autorem książki jest psychiatra, który przed zatrudnieniem w Gomorze nie wiedział, czego może się spodziewać po tym ośrodku. Rozmowy z seryjnymi mordercami Christophera Berry-Dee od dawna leży nieprzeczytana na mojej półce, ale w wersji anglojęzycznej. Bardzo się cieszę, że coraz więcej takich książek wypuszcza się też na polski rynek! Christopher Berry-Dee to światowej sławy kryminolog śledczy, który zdobył zaufanie morderców z różnych kontynentów, odwiedzał ściśle strzeżone więzienia, w których przebywają, i szczegółowo dyskutował o ich potwornych zbrodniach.



Kolejna porcja reportażu. O tym się nie mówi to zbiór esejów, w których Pine opowiada o sprawach, o których kobiety rzekomo powinny milczeć. Opowiada o swoim życiu: o alkoholizmie ojca, dojrzewaniu, gwałcie, fizyczności, swoich niedoskonałościach, pragnieniach, seksie, bezpłodności, przemocy wobec kobiet i przemocy wobec siebie. Lekarstwo dla duszy Kopińskiej, to zbiór felietonów, tekstów i przemyśleń, które łączy jeden wspólny mianownik. Dobro. Czy dobro wyzwala dobro? Jaka ważna jest bliskość? Zaufanie? Czy warto płynąć z prądem? Co zrobić, żeby w końcu poczuć szczęście? w książce Trzy kobiety Taddeo oddaje kobietom głos i prawo do opowiadania o tym, co je podnieca, napędza i ekscytuje. Dzięki temu powstał najbardziej pogłębiony reporterski portret kobiecego pożądania, jaki napisano, i jedna z najbardziej wyczekiwanych publikacji roku. Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji to zbeletryzowany opis pięciu lat pracy w japońskim przedsiębiorstwie. Jak zatrudnia się, pracuje i odchodzi z firmy w Japonii. Interesuje mnie głównie dlatego, że nigdy nie miałam okazji zajrzeć do wnętrza japońskiej firmy, a przy okazji jestem ciekawa różnic w nawykach pracowniczych tam i chociażby w Polsce.



Władcy czasu to doskonałe zakończenie trylogii Białego Miasta! Poza tym, że to znakomity kryminał, to jeszcze ma bardzo wyraźny książkowy motyw i historyczne tło. Nieznany autor publikuje powieść historyczną Władcy czasu, której akcja osadzona jest w średniowiecznej Vitorii. Unai López de Ayala musi rozwiązać zagadkę zabójstw popełnianych zgodnie ze średniowiecznym modus operandi. Wiadomo, że sprawca imituje morderstwa opisane w powieści Władcy czasu. Co prawda Czerwony świt to już któryś tom serii, którą niedawno dopiero odkryłam i zaczęłam, ale już zacieram ręce na kolejną książkę Pasierskiego! Na warszawskiej Pradze umiera Sara Kosowska – wzięta aktorka młodego pokolenia. Policja podejrzewa morderstwo. Sprawą zajmuje się komisarz Nina Warwiłow, która niedawno wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. Chociaż poprzednia książka tego autora jakoś szczególnie mnie nie zachwyciła, to Trzynaśc13 jestem ciekawa głównie ze względu skojarzenia opisu książki ze sprawą O.J. Simpsona. Byli gwiazdami. Jedną z najbardziej wpływowych par Hollywood. Mieli świat u swych stóp. Teraz ona nie żyje. On jest oskarżony o zamordowanie jej. To celebrycki proces stulecia!



Idealna żona to książka, o której wcześniej nie wiedziałam i która dość przypadkowo znalazła się na mojej liście. To thriller psychologiczny, a ja w ostatnim czasie bardzo się z nimi lubię. Z nowym wyglądem, nazwiskiem i miejscem zamieszkania. Przemyślała swój plan wyjątkowo starannie. Ma świadomość, że wystarczy jedna mała wpadka, by jej skłonny do przemocy mąż trafił na jej ślad. Myślałam, że Reputacja to książka polskiego debiutanta, ale autor jednak ma już kilka powieści na swoim koncie. Youtuberka znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a jej najbliższa przyjaciółka postanawia zająć się sprawą na własną rękę. Nie przeczuwa jednak, że prywatne śledztwo zaprowadzi ją w miejsca, w których przyjdzie jej się zmierzyć także z bolesną prawdą o sobie samej i o ludziach, którym dotąd ufała. Dziewczyna, którą znałaś zapowiada się jako kolejny porządny thriller z mocnym elementem psychologicznym. George Bell zawsze cieszył się opinią kobieciarza. Jego żona, Alice, nigdy nie mogła się uwolnić od cienia kobiet z przeszłości George'a. Jedna z dawnych partnerek męża zaginęła, zanim skończyli uniwersytet. Kiedy więc Alice widzi kobietę, która do złudzenia przypomina Ruth, nie może się otrząsnąć z wrażenia, że za jej zniknięciem stoi coś więcej, niż mówił George. Ale czy na pewno chce wiedzieć, co mąż robił za jej plecami przez te wszystkie lata?



Dziennik Anne Frank już dawno chciałam przeczytać, ale ciężko było z jego dostępnością, więc cieszę się na to wznowienie. Mówią, że to jedna z najważniejszych książek XX wieku napisana przez nastolatkę. Bibliotekarka z Auschwitz to oparta na historii więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, Dity Kraus, opowieść o nastolatce, która ryzykowała życie, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu. Ma zaledwie czternaście lat i wytatuowany na ręce numer 73 305. 




3 komentarze:

  1. Nie wiem, co mam powiedzieć........ Liczyłam, że w końcu odpocznę od "kryminalnych" książek, ale po Twoich zapowiedziach wnioskuję, że się nie zapowiada :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tyle nowości! Też czytam nałogowo kryminały/thrillery. Białego Miasta nie czytałam,jeszcze. Zawsze się na tym zastanawiam i nie mogę się przekonać. Hm, może już czas się przełamać? :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A co do Psychopatów i Rozmów z seryjnymi mordercami, kiedy premiery? Mój klimat,więc chetnie bym przeczytała :D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.