01 grudnia

Prezentownik | merlin.plSzukasz książki na prezent? Dobrze trafiłeś!

Przygotowałam dla Ciebie post składający się z moich książkowych poleceń przedstawionych w kilku grupach tematycznych, gdzie w każdej z nich znajdziesz po trzy propozycje konkretnych tytułów. Nie jest to typowy świąteczny prezentownik, bo książki tematycznie jednak nie krążą wokół zimowego klimatu, ale zestawienie przyda się zarówno na urodziny jak i inne święta. Post powstał we współpracy ze sklepem internetowym merlin.pl i zawiera również informację o aktualnej przedświątecznej promocji na stronie.  Na dzień dzisiejszy to najbardziej korzystna promocja, co zresztą udowodnię na przykładach dwóch zestawień z cenami w jednej z tańszych księgarni internetowych. To idealna okazja na książkowe przedświąteczne zakupy, bo ceny są bardzo kuszące.  

Kryminalistyka


Trupia farma to projekt badawczy Billa Bassa. Projekt jest dość niecodzienny i może zaskoczyć niejednego czytelnika. Bass stworzył farmę, na której chowane są ludzkie zwłoki. To właśnie one wykorzystywane są do badań i doświadczeń – na nich określane jest, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci, jak warunki atmosferyczne i gruntowe wpływają na rozkład ciała oraz jakie owady pojawiają się na zwłokach.
Profil mordercy to książka jednego z bardziej znanych profilerów na świecie, w której opisano jak, w oparciu o dowody znalezione na miejscu zbrodni, można stworzyć profil mordercy.
Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców to kolejna książka napisana przez wybitnego profilera, który opisuje proces wchodzenia w buty mordercy, gdzie aby go złapać konieczne jest myślenie tak jak on. Żeby złapać seryjnego mordercę, musisz spojrzeć na świat jego oczami. Musisz zacząć myśleć jak bestia.

Mafia włoska


Księżniczka mafii to książka spisana przez córkę jednego z najgroźniejszych włoskich mafiosów. Przede wszystkim to coś innego, bo mroczna historia opowiedziana z perspektywy kobiety, a dodatkowo to rozbudowana opowieść o gangsterskich porachunkach, włoskiej rodzinności i brutalności, z którą klan codziennie miał do czynienia. W Polsce temat został przemilczany, a potwierdzania słów autorki próżno szukać w internecie.
Kulisy Ndranghety. Profil Najgroźniejszej Mafii Na Świecie to historia kobiet, cudzoziemek, które weszły w ramiona ‘Ndranghety stając się partnerkami najgroźniejszych i najbardziej brutalnych gangsterów na świecie. Pojawia się nawet jedna polka - Edyta Kopaczyńska, małżonka Michela Bruni, która jako jedyna polka, została skazana przez włoski sąd prawomocnym wyrokiem za przynależność do organizacji mafijnej.
Gomorra Podróż Po Imperium Kamorry interesuje mnie najbardziej przez to, że autor, jako młody chłopiec, ujrzał jedną z ofiar mafijnych porachunków. Wydaje się, że to wydarzenie miało na tyle duży wpływ na jego życie, że zdecydował się na obserwowanie działalności grupy z bliska i ostateczne jej opisanie. Książka stała się też inspiracją do stworzenia filmu oraz serialu.


Mafia polska


Byłem gangsterem. Prawdziwa historia to jedna z ciekawszych i bardziej prawdziwych książek o polskiej mafii, jakie miałam okazję czytać. Raz, że napisana przez samego byłego gangstera, co widać po nieco surowym stylu, a dwa, że bardzo obrazowo przedstawiono lata dziewięćdziesiąte i mnóstwo możliwości zarobkowych czających się na każdym rogu, które w większości jednak były nielegalne.
Koronny nr 1. Pseudonim Masa to książka z poprzedniego roku, w której Pytlakowski i Latkowski podważali wiarygodność najbardziej znanego świadka koronnego w Polsce. Długo czekać nie trzeba było, aż bohater tej książki znalazł się w więzieniu za przekręty, których w międzyczasie się dopuszczał. Sporo w niej dokumentów potwierdzających prawdziwość słów autorów.
Kombinat zbrodni. Władcy Mokotowa. Historia najbardziej brutalnej grupy przestępczej w Polsce to kolejny reportaż Ewy Ornackiej, który aż chce się czytać. Porządnie wypracowany temat, dużo informacji o mokotowskiej grupie przestępczej zebranych w jednym miejscu i spisanych w klarowny sposób.


Kryminały polskich autorów


Aorta Szczygielskiego to znakomite rozpoczęcie kryminalnej trylogii. Mroczna, duszna i krwista powieść, której fabuła umiejscowiona została w podwarszawskim Pruszkowie, gdzie według Szczygielskiego mafia nadal jeszcze trochę żyje. To jeden z debiutów, który polecam bez najmniejszego zająknięcia.
Do trzech razy śmierć to kryminał inny niż większość, bo komediowy – można przy nim boki zrywać, a poza tym zawsze znajdzie się też jakiś trup. To książka dla mnie wyjątkowa, bo stałam się jedną z bohaterek, więc sięgając po nią i czytając możecie przekonać się jak widzi mnie autor ;)
Żmijowisko. Lubię ładne rzeczy, więc w oko wpadają mi też ładne okładki, a ten thriller Chmielarza wyjątkowo mnie urzeka kolorystyką i wykonaniem. Tematycznie zapowiada się ciekawie, a książka zbiera też wyjątkowo dobre opinie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przekonać się o co tyle szumu.
Kryminały zagranicznych autorów


Krucyfiks Chrisa Cartera jest moim tegorocznym odkryciem. Nie wiem skąd wynika małe zainteresowanie książkami Cartera, albo czym jest spowodowane to dziwne milczenie wśród czytelników odnośnie jego książek, ale uważam, że każdy fan kryminałów powinien zdecydować się na jego książki. Poza tym, że wydarzenia opisywane przez autora są wybitnie brutalne, to jeszcze są angażujące i stosunkowo krótkie, dzięki czemu nie ma w nich niepotrzebnie przegadanych fragmentów. To pierwszy tom serii, ale na twoją uwagę zasługuje cała seria.
Czwarta małpa to książka, która podzieliła czytelników na dwa obozy – tych, którzy ją lubią i tych, którym nie przypadła do gustu. Ja jestem w tej pierwszej grupie i bardzo ubolewam, że mimo wielkiego zamieszania, jakie wywołała ta książka jeszcze przed swoją premierą, teraz jest już prawie całkowicie zapomniana. Świetna i mocna lektura.
Nocny film, którego w moim zestawieniu zabraknąć nie mogło. Książka niesamowicie wyjątkowa, o mrocznym i niepowtarzalnym klimacie, dzięki której czytelnik balansuje na krawędzi rzeczywistości i świata iluzorycznego. Nie ma tu żadnej magii, ale są niedopowiedzenia, tajemnicze spojrzenia i mrok, które potęgują doznania odczuwane w czasie jej czytania. Obowiązkowo do przeczytania, jeżeli jeszcze nie czytałeś.


Polscy mordercy


Kryptonim Frankenstain przedstawia historię Joachima Knychały, nazywanego Wampirem z Bytomia lub Frankensteinem. W latach 1974-1982 brutalnie atakował na Śląsku kobiety, a spośród tych zaatakowanych pięć zostało przez niego zamordowanych. Semczuk w doskonały sposób z prawdziwej historii stworzył powieść fabularną, której czytanie sprawia czytelnikowi znacznie większą przyjemność, jest zdecydowanie łatwiejsza w odbiorze, a nieuważny odbiorca może pomyśleć, że to niesamowicie brutalny kryminał osadzony na śląsku.
Skorpion to historia seryjnego mordercy Pawła Tuchlina, który w latach 1975–1983 dokonywał nieludzkich zbrodni. Został skazany na karę śmierci za zabójstwo 9 kobiet i usiłowanie zabójstwa na 11 kolejnych.
Bestia to reportaż o Leszku Pękalskim, czyli kolejnym wampirze na morderczej mapie Polski. Doskonały, dobrze oddający problemy osobowościowe jednego z brutalniejszych polskich seryjnych morderców. Nazywany Wampirem z Bytowa, był gwałcicielem i zabójcą. Przyznawał się do 70 zabójstw, co przed sądem ostatecznie odwołał. Skazany za na 25 lat więzienia za zabójstwo jednej kobiety. Tylko jednej z jego ofiar udało się przeżyć.
Polskie sprawy kryminalne


Zatoka świń to przejmujący kryminał non-fiction prezentujący wydarzenia związane z samobójstwem 14 letniej Anaid Tutghushyan i sopockim seks-skandalem. Śmierć dziewczyny dopiero otworzyła oczy śledczym na skalę problemu, jakim było polowanie na nastolatki, i sprowadzanie ich ostatecznie do sopockiej Zatoki Sztuki.
Zbrodnie prawie doskonałe to pierwsza z książek o działaniu polskiego oddziału do kryminalnych spraw nierozwiązanych, którą miałam okazję przeczytać. Ciekawa przez to, że stanowi zestawienie najgłośniejszych i najbardziej zagadkowych polskich spraw, które często dzięki zawzięciu, wiedzy, doświadczeniu pracowników Archiwum X i rozwoju kryminalistyki mogą wreszcie zostać rozwiązane. Michalewicz jest bardzo dokładna w opisywaniu tych wydarzeń, ale też potrafi wprowadzić czytelnika w nastrój zagadkowości i zaangażować do zagłębiania się w nie.
Polskie Archiwum X jest kolejną książką prezentującą realia działania polskiego zespołu Archiwum X. Tym razem wraz z współtwórcami krakowskiego oddziału - Bogdanem Michalcem i Mariuszem Nowakiem – oraz reporterem śledczym Piotrem Litką zagłębiamy się w niesamowicie brutalną sprawę „Skóry”, ale również przekonujemy się, jak wygląda praca śledczych w tych specjalnych jednostkach.

Reportaże


Reportaże Wydawnictwa Czarne uwielbiam, przede wszystkim przez różnorodność tematów, rzetelność, przyłożenie do pracy i researchu każdego autora, którego książki decydują się opublikować. Po przeczytaniu kilku widać, że nie są to książki z przypadku, a ktoś faktycznie poświęcił czas na wyszukanie tych najlepszych, które najbardziej zasługują na uwagę. Seria amerykańska jest moją ulubioną.
Laleczki skazańców to reportaż poruszający temat kary śmierci, której nadal dokonuje się w niektórych stanach w Ameryce. Poza dość ogólnym przedstawieniem jak wygląda życie skazanego na karę śmierci, opisano również historię i sposoby dokonywania wyroków. To też książka o kobietach, które mimo stabilnej sytuacji życiowej, decydują się na nawiązanie bliższych relacji ze skazańcami.
Dreamland. Epidemia opiatów w USA jest jedną z tych książek, które bardzo chcę przeczytać, ale jednak odkładam je w czasie, bo przeraża mnie nieco ich objętość. O kulisach opiatowej katastrofy w Stanach Zjednoczonych i uzależnieniach wynikających z chęci powstrzymywania bólu opowiada dziennikarz, Sam Quinones. Okres, w którym statystyki śmiertelności wywołane zażywaniem opiatów były wyższe niż śmiertelność po wypadkach drogowych, był ciężki dla całego kraju.
Wolność i spluwa. Podróż przez uzbrojoną Amerykę to próba przedstawienia wad i zalet ogólnej dostępności broni w Stanach Zjednoczonych. Autor reportażu, Dan Baum, wyszedł do ludzi, rozmawiał z nimi i wypytywał o plusy i minusy możliwości posiadania broni przez każdego. Myślę, że poza typowo reportażowym przedstawieniem tematu, czymś ciekawym będzie spojrzenie na temat z perspektywy amerykanów, którzy na co dzień mają styczność z bronią.


Książki medyczneMali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy to książka z poprzedniego roku, która doczekała się już kolejnej części. Dla mnie wydaje się zdecydowanie najciekawsza przez to, że autor zatrudnił się jako sanitariusz, aby przygotować rzetelny i prawdziwy materiał o znieczulicy polskich lekarzy. Często spotykam medyków, którzy już na pierwszy rzut oka wydają się być zmęczeni życiem, a po krótkiej rozmowie odnoszę wrażenie, że minęli się z przeznaczeniem. Ciekawi mnie jak to wygląda od kuchni.
Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym to całkiem świeża pozycja, w której autor mniej krytycznie podchodzi do lekarzy, za to prezentuje też kwestie finansowe i przeciętne zarobki. Znowu więcej z perspektywy lekarza niż pacjenta.
Bez strachu. Jak umiera człowiek to rozmowa autorki z balsamistą, który opowiada nieco więcej o samej fizjologii człowieka po śmierci. To książka, którą chcę przeczytać trochę z ciekawości tego, co dzieje się z ciałem po śmierci, ale bardziej jednak ze względu na samą pracę balsamisty. Na pewno nie jest to tak niewdzięczna praca jak z żywymi ludźmi, ale podejrzewam, że codzienny kontakt ze śmiercią może doprowadzić do obłędu.


O krajach skandynawskich


Bo po zeszłorocznej wizycie w Norwegii kocham je jeszcze bardziej, jeszcze mocniej i jeszcze chętniej sięgam po książki z nimi związane.
Szczęśliwy jak łosoś to książka, która pozwala z nieco innej strony spojrzeć na Norwegów. Na nasze polskie warunki i przyzwyczajenia mogą się wydawać narodem dziwnym, bo są przede wszystkim bardziej uprzejmi od nas, nie wtykają nosa w nie swoje sprawy, a dodatkowo są niesamowicie ufni. Pewnie, to tylko stereotypy, ale w tej Norwegii jest naprawdę jakoś tak sympatyczniej. A to jest książka o dziwnościach Norwegów, o zachowaniach, które nas mogą zaskakiwać i oburzać. Z przymrużeniem oka podchodziłam do niektórych tematów, ale warto książkę przeczytać, szczególnie jeżeli planujecie jakieś skandynawskie podboje.
Rekin i baran jako pierwsza z dwóch książek Biernatów, w której opisują Islandię i Islandczyków, a Laponia. Wszystkie Imiona Śniegu, jako druga. Obie są moją lekturą obowiązkową.
Język natury


Wszechświat w twojej dłoni. Autor książki, Christophe Galfard, zabiera czytelników w niepowtarzalną podróż po Wszechświecie, gdzie poza wyobraźnią i chęcią odkrywania nieodkrytego, nie potrzebna jest żadna specjalistyczna wiedza. Niesamowicie magiczna książka.
Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach to książka, która bardzo mnie interesuje i fascynuje, głównie przez pokrywanie się tematyczne z moim wykształceniem. Ciekawa jestem czy autorowi uda się mnie czymś zaskoczyć. Zgodnie z opisem, autor przekazuje czytelnikom wiedzę, jak odczytywać sekretne znaki kałuż, sadzawek, jezior, rzek i mórz.
Przewodnik wędrowca, czyli pierwsza książka Gooleya, sprawi, że zmienisz zwyczajny spacer w fascynującą wyprawę i zaczniesz lepiej rozumieć język natury, a to spowoduje, że wędrowanie będzie jeszcze większą przyjemnością.
Czym jest masterpass i jak się z tego korzysta?

Masterpass to portfel elektroniczny, który pozwala w szybki sposób dokonać płatności dzięki możliwości przechowywania danych płatniczych i adresowych w bezpiecznym miejscu. Dzięki niemu szybciej dokonywane są płatności, a dodatkową zachętą są promocje.
Więcej o elektronicznym portfelu możecie przeczytać tutaj.
Na dobrą sprawę wystarczy się zarejestrować, połączyć konto z kartą i dokonywać płatności na stronie sklepu, w którym dokonujecie zakupów, przy zaznaczeniu opcji z masterpass.

Promocja na merlin.pl dotyczy 30 000 pierwszych transakcji o wartości minimum 49 zł dokonanych za pomocą Masterpass. Wystarczy zrobić zakupy i zapłać z Masterpass, aby otrzymać automatycznie 15 zł rabatu.

A poniżej porównanie dwóch zestawów książek w dwóch różnych sklepach internetowych- merlin.pl kontra nieprzeczytane.pl. 

Na merlin.pl wartość koszyka składającego się z trzech książek wynosi 77,87 zł, po wybraniu opcji płatności z masterpass, od wartości zamówienia odejmowane jest 15 zł, więc ostatecznie do zapłaty jest 62,87 zł. Warto też wspomnieć, że wysyłka do kiosku ruchu jest darmowa.
Na nieprzeczytane.pl wartość koszyka to 71,17 zł, do czego należy doliczyć jeszcze koszt dostawy do wybranego punktu. Drugi zestaw książek zostawiam jako potwierdzenie, że promocja sprawdza się w każdym przypadku.Wpis powstał we współpracy ze sklepem internetowym merlin.pl.


7 komentarzy:

 1. Dziękuję za cenną wskazówkę. Teraz wybór wydaje się być prostszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak z 10 pozycji to ja bym chciała dostać 😂😂
  Niestety u mnie innych uzależnionych brak więc nie kupuję książek na święta. Chyba, że córce, ale ona ma inny świat literacki 😉
  A propo Cartera to czeka od września na półce i ciągle coś wpada przed niego 😠

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sama też jeszcze części nie mam, inne mam odłożone na wirtualnej półce, ale czasu za to brakuje ;) A Carter obowiązkowo do nadrobienia!

   Usuń
 3. Dzięki za podpowiedź już wiem co mój ukochany dostanie na święta pod choinkę :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.