22 czerwca

#325. Odetchnij od miasta - Aleksandra BogusławskaKsiążka, o której dziś napisałam Wam kilka słów jest zupełnie inna niż pozycje, o których do tej pory zdarzało mi się pisać. Początkowo nawet nie myślałam, że zdecyduję się na napisanie o niej jednego, całego wpisu i że poświęcę jej tyle uwagi i miejsca, ale jej forma zachwyciła mnie na tyle, że chcę się z Wami podzielić wrażeniami.

Odetchnij od miasta nie jest książką do czytania – taką, której poświęca się kilka wieczorów i czyta od deski do deski. To poradnik, w którym autorka zawarła 62 wyjątkowe domy gościnne z całej Polski, które jej zdaniem warto odwiedzić, w których można odpocząć na całego, jeżeli miejskie życie was przytłacza.
Moim zdaniem jest to książka idealna do szukania natchnienia czy to w kwestiach ściśle życiowych, czy wyjazdowych, a same miejsca, które opisuje Bogusławska na żywo muszą być jeszcze bardziej zachwycające i inspirujące niż zostało to pokazane w książce. Zdecydowanie najwięcej miejsc sprzyjających totalnemu odcięciu od rzeczywistości jest na Warmii i Mazurach, a przynajmniej na tych skupiła się autorka. Bogusławska w jednym z rozdziałów wspomina – co dla niektórych może być sporym zaskoczeniem – że wioski położone w niedalekiej odległości od Olsztyna zamieszkiwane są przez warszawiaków, którzy uciekli od miejskiego zgiełku, a w bezpośrednim sąsiedztwie dzikiej natury bardziej mogą oddać się swojej pasji i spełnieniu. Moja ucieczka była całkowicie spontaniczna, ale była jedną z lepszych decyzji jakie podjęłam w życiu i nie planuję żadnych powrotów do Warszawy.

Odetchnij od miasta jest bardzo czytelna i podzielona została na kilka części, które dodatkowo ułatwiają czytelnikowi współpracę z tym poradnikiem. Na pierwszych kilku stronach pojawia się wstęp od autorki, instrukcja obsługi książki oraz mapa z rozpiską miejsc na niej zaznaczonych. Dzięki takiej formie przedstawienia rozmieszczenia domów gościnnych na mapie Polski jesteśmy w stanie w bardzo intuicyjny sposób odnaleźć to, co najbardziej nas interesuje i miejsce, w którego okolicy chcielibyśmy odpocząć. W dalszej części przechodzimy bezpośrednio do domów gościnnych, jednak żeby nie było tak banalnie, zostały one podzielone na pięć grup – świetna kuchnia, dla dzieciaków, święty spokój, inspiracja oraz wiejskie życie. Wiadomo, że niektóre miejsca mogą spełniać kilka z powyższych wymagań, ale każde zostało przyporządkowane tylko do jednego rozdziału.
Uważam, że Odetchnij od miasta to jedna z bardziej inspirujących i prawdziwych książek w tym stylu, stworzona z chęci dzielenia się dobrociami i pozytywną energią. Chętnie będę do niej wracać w poszukiwaniu cichych, spokojnych i przede wszystkim ciekawych miejsc stworzonych z pasją, gdzie można porządnie odpocząć. Tak jak wcześniej wspomniałam nie jest to książka dla każdego i może wydawać się, że jest zupełnie nieużyteczna, jednak osoby, które na co dzień borykają się ze zmęczeniem z pewnością docenią odpoczynkowe propozycje Bogusłwaskiej. Należy mieć świadomość, że osoby poszukujące wrażeń i lubujące się w stylu życia na szybko i w pośpiechu, prawdopodobnie nie znajdą w tej książce idealnych propozycji na wakacyjny odpoczynek. Książka jest wydana estetycznie i jest bardzo czytelna, przez co idealnie nada się na prezent.Tytuł: Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce
Autor: Aleksandra Bogusławska
Wydawnictwo: Buchmann
Liczba stron: 224
Data wydania: 20 czerwca 2018
Cena katalogowa: 39,99 zł
Moja ocena: 8/10

1 komentarz:

  1. Paula... Dziękuję!!! Tak bardzo, bardzo dziękuję! Jest mi strasznie miło, że Ci się spodobała książka, to dla mnie ogromny zaszczyt <3 Wszystkiego dobrego!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.