05 września

15 zapowiedzi na wrzesieńCo czytać we wrześniu?

W tym miesiącu robiłam co mogłam, żeby nie okazało się, że przedstawię wam listę 40 książek, które warto przeczytać. Wybrałam spośród wszystkich wrześniowych premier jedynie 15, ale moim zdaniem najciekawszych, na które ja w pierwszej kolejności będę zwracać uwagę. Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj coś dla siebie! A w komentarzach chętnie poczytam na jakie książki wy w tym miesiącu polujecie, tym bardziej, jeżeli nie pojawiły się one w moim zestawieniu!
Ciało nie kłamie - Judy Melinek, T.J. Mitchell
Premiera: 04.09.2019
Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii - Laar Arnlod van de
Premiera: 04.09.2019
Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice - George Rose
Premiera 18.09.2019

Medycyna sądowa staje się coraz bardziej popularnym tematem, zatem kolejne publikowane książki w tym temacie już nie dziwią, a jedynie cieszą. Wydawca zapewnia, że Ciało nie kłamie, to szczery zapis wspomnień patolożki, pracującej w nowojorskim biurze naczelnego lekarza sądowego
na stanowisku specjalisty medycyny sądowej. Dr Judy Melinek zabiera czytelników za policyjne taśmy, opowiada o sekcjach zwłok, dokonywaniu oględzin na miejscu zgonu i wspieraniu pogrążonych w żałobie bliskich. Żeby mierzyć się ze śmiercią, trzeba kochać życie.
Już sam tytuł - Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii - brzmi intrygująco, czyż nie? zaprasza w podróż przez dzieje chirurgii – od starożytności po najnowsze osiągnięcia i technologie. Ogrom wiedzy i równie wiele anegdot, opowiadanych z przymrużeniem oka – to wszystko czyni "Pod nóż" najatrakcyjniejszą na polskim rynku książką o tej tematyce.
Ostatnio czytałam książkę o handlu kośćmi i organami, więc Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice to będzie reportaż, który idealnie dopełni informacje w tym temacie! Substancja cenniejsza od ropy i złota. Zawiera w sobie gwiezdny pył z martwych supernowych, a także ocean – sól i wodę. Tysiące ludzie oddaje ją za darmo, choć rynek handlu krwią jest wart 252 miliardy dolarów.

Życie mafii. Śmierć, pieniądze i miłość - Federico Varese
Premiera 03.09.2019
Nekrosytuacje. Perełki z życia grabarza - Guillaume Bailly
Premiera 18.09.2019
W umyśle mordercy - Łukasz Wroński
Premiera: 18.09.2019

W mafijnych tematach siedzę całkiem głęboko. Lubię taką tematykę i chociaż częściej sięgam po książki związane z polską gangsterką, to Życie mafii. Śmierć, pieniądze i miłość, gdzie mam wrażenie, że jednak więcej zagranicznych wątków, też bardzo mnie interesuje! Kryminolog Frederico Varese odkrywa przed nami prawdziwą, niezakłamaną codzienność mafii, od rosyjskich więzień o zaostrzonym rygorze po luksusowe jaskinie hazardu w centrum Makau. Na podstawie nagrań z podsłuchów, wywiadów i nigdy niepublikowanych dokumentów policyjnych pokazuje, jak mężczyźni i kobiety uwikłani w życie mafii łączą wymuszenia i przemoc z codziennymi lękami i namiętnościami, własnymi ambicjami i rozczarowaniami.
A może tak rzucić wszystko i zostać grabarzem? Obcując na co dzień ze śmiercią, oswoić ją i uodpornić się na jej powagę? Lektura Nekrosytuacje. Perełki z życia grabarza wywołuje lekki dreszczyk, ożywczy śmiech i szczyptę kontemplacji. Wszystko w idealnych proporcjach, jak dobrze skomponowane menu na stypie. Książka ta stała się bestsellerem we Francji nie bez powodu; okazało się, że ludzie uwielbiają opowieści z pogranicza grozy i absurdu. Poza tym, te historie są prawdziwe.
W umyśle mordercy to książka, która ma przypomnieć tę przygnębiającą prawdę: oni żyją wśród nas. Nie kryją się w ciemności pod osłoną groteskowych kształtów. Nie mają wyrastających rogów, kłów ani pazurów. Zamiast tego, mijając nas na co dzień, przyjmują ludzką postać i tylko czekają, aż popełnimy jakiś błąd. Łukasz Wroński w swoich opowieściach sugestywnie przedstawia psychikę zabójców i gehennę ich ofiar. Te historie są tym bardziej przerażające, że wydarzyły się naprawdę. Do uświadomienia nam, na jakie okrucieństwo możemy być narażeni, autor wybrał zatrważające przykłady zbrodni dokonanych przez morderców, nekrofilów i dewiantów o twarzach ludzi, których na co dzień możemy spotkać na ulicy.

Perfekcyjna żona - JP Delaney 
Premiera: 18.09.2019
Będziesz moja - Diana Brzezińska
Premiera 18.09.2019
Łowca tatuaży - Alison Belsham
Premiera 16.09.2019

Książki Delaneya cieszą się sporą popularnością, ale jego czytelnicy zazwyczaj dzielą się na dwie skrajne grupy. Ja akurat należę do tych, którzy jego książki lubią, także trochę nie mogę doczekać się lektury Perfekcyjnej żony. Mam wrażenie, że to thriller, który zmrozi mi krew w żyłach!
Będziesz moja to książka, którą już zdążyłam wam polecić w trakcie kryminalnego września. Uważam, że jest to dobry kryminał, chociaż lżejszy i z mieszanką kilku różnych wątków. Co ciekawe, Brzezińska jeszcze nie tak dawno temu sama pisała o książkach. Cieszę się, że teraz jednak spróbowała własnych sił. Szczecinem wstrząsa seria brutalnych morderstw. Sprawca upodobał sobie młode, rudowłose kobiety i z niezwykłym okrucieństwem urządza swoim ofiarom specyficzną uroczystość przed śmiercią. Trzeba działać szybko. Zostaje powołany zespół śledczy, w którego skład wchodzą Ada i Krystian. Ich znajomość się zacieśnia. W końcu nic tak nie zbliża jak zbrodnia…
Okładka sprawiła, że zwróciłam uwagę na Łowcę tatuaży. Historia wydaje się równie ciekawa, więc nie pozostaje mi nic innego, jak czekać na premierę tego thrillera! Kiedy Marni Mullins, tatuażystka z Brighton, znajduje oskórowane zwłoki, detektyw inspektor Francis Sullivan prosi ją o pomoc. Na wolności jest seryjny morderca, który wycina tatuaże z ciał swoich ofiar jeszcze zanim je zamorduje. Marni zna środowisko tatuażystów jak własną kieszeń, ale ma swoje powody, by nie ufać policji. Czy poinformuje Sullivana, kiedy zidentyfikuje kolejny cel mordercy? A może sama ruszy w pościg za łowcą tatuaży?
Dom tajemnic - Alek Rogoziński
Premiera: 18.09.2019
Białe kłamstwa - Piotr Borlik
Premiera 03.09.2019
Mara - Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Premiera 18.09.2019


Ja książki Rogozińskiego bardzo lubię i chociaż chyba mam jedną do nadrobienia, to nadal opis Domu tajemnic bardzo mnie intryguje! Dwójka przyjaciół, Dominika i Mariusz, dostaje zaproszenie do wzięcia udziału w reality-show. Wraz z dziesiątką innych gwiazd trafia do naszpikowanego pułapkami domu-labiryntu. Zadaniem uczestników programu jest rozwiązywanie kolejnych zagadek kryminalnych, które doprowadzą ich do znalezienia ukrytego w domu skarbu. Kiedy jednak wydarza się morderstwo, a celebryci tracą łączność ze światem zewnętrznym, ważniejsze od wygranej stanie się ocalenie życia.
Chociaż do tej pory przeczytałam jedynie pierwszy tom trylogii w całości, drugi już zaczęłam, to jestem święcie przekonana, że Białe kłamstwa to będzie znakomita lektura! Już nie mogę się doczekać jak poznam finał drugiego tomu i zabiorę się za trzeci. Swoją drogą Piotr Borlik, to jeden z autorów, którego miałam już okazję polecić w ramach akcji Kryminalny wrzesień!
Mimo że żadnej powieści Kuźmińskich nie miałam jeszcze okazji czytać, a jedynie krótkie opowiadanie, to słyszałam wiele pozytywnych opinii na temat ich twórczości i w najbliższym czasie będę chciała na własnej skórze przekonać się, czy rzeczywiście są tak dobrzy, jak o nich mówią! Mara to kolejny tom serii, którą w najbliższym czasie planuję uzupełnić.
Pamięć nieulotna - Edward Snowden
Premiera 17.09.2019
Ścigani. Szefowie polskich służb specjalnych na celowniku IV RP - Robert Zielinski
Premiera 18.09.2019
Amityville Horror - Jay Anson
Premiera 18.09.2019

W Pamięci nieulotnej znajdziemy prawdę o Edwardzie Snowdenie i kulisach jego dramatycznej decyzji oraz prawdę o masowej inwigilacji i o tym, że z internetowych konsumentów staliśmy się internetowym towarem. Snowden, CIA, NSA. Od zafascynowanego technologią chłopca po amerykańskiego cyberszpiega. Od idyllicznego dzieciństwa po skomplikowaną dorosłość, która wstrząsnęła światem.
Kim są ludzie, którzy w ostatnich latach kierowali najważniejszymi służbami specjalnymi w Polsce? Czy zarzuty wobec nich to czystka polityczna po zmianie władzy? A może to rosyjscy szpiedzy i przestępcy? O nagonce, złamanych karierach, niszczeniu służb specjalnych przez własne państwo, kulisach swojej pracy i najgłośniejszych sprawach ostatnich lat w książce Ścigani. Szefowie polskich służb specjalnych na celowniku IV RP, w szczerej rozmowie z dziennikarzem śledczym Robertem Zielińskim mówią byli szefowie ABW, CBA i SKW. Do dziś z zarzutami, ale bez wyroków.
A na koniec fantastyka z twistem, który lubię, czyli Amityville Horror! To jednak nie tyle powieść, ile, jak ujmuje to sam autor, rekonstrukcja zdarzeń oparta na zeznaniach samych Lutzów oraz innych bohaterów tej ponurej historii. W istocie, do zbadania zagadki domu w Amityville zaproszono szereg parających się paranormalnymi zjawiskami specjalistów, w tym Eda i Lorraine Warrenów spopularyzowanych dziś za sprawą hollywoodzkich produkcji z cyklu Obecność. A zdaniem Lorraine to coś, co drzemało w siedzibie Lutzów, wywodziło się "prosto z podziemnych czeluści"!

3 komentarze:

 1. Niestety wydawnictwo dało ciała bo Łowca tatuaży będzie miał premierę w przyszłym roku. Przynajmniej tak mi pisali 😀 Borlika już czytałem i świetne zwieńczenie serii👍

  OdpowiedzUsuń
 2. Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii - czekam na przesyłkę! Sam tytuł i opis książki zaciekawiły mnie do tego stopnia, że nie mogę czekać z jej przeczytaniem!
  Przy okazji zapraszam na portal www.czytelnika.pl - może uda się znaleźć ciekawe recenzje, które wydłużą listę zakupową :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Amityville Horror" mnie zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.