02 września

Tydzień polski - Legimi poleca!


Mateusz z ekipy Legimi poleca kilka książek kryminalnych, idealnych na polski tydzień!Myślę, że każdy z was ma świadomość, że kryminały to mój główny gatunek, w którym najlepiej się odnajduję. Moje polecenia mniej więcej już znacie, a jeżeli ominął was wpis z poleceniami co czytać, to zostawiam tutaj link. Dodatkowo we wrześniu codziennie na Instagramie @ruderecenzuje znajdziecie kolejne polecenia, ale wszystkie już sprawdzone osobiście.

Pomyślałam, że ciekawym urozmaiceniem całej akcji będzie polecenie kryminałów przez kogoś, kto nie do końca odnajduje się w tym gatunku i przede wszystkim nieczęsto wybiera takie książki do czytania. Z pomocą przyszedł mi Mateusz z Legimi, który chętnie podzielił się z wami swoimi wyborami na polski tydzień.
Każdego dni w Szwecji pojawia się jeden nowy kryminał. Co tydzień w Polsce wydawcy proponują kilka/kilkanaście nowych tytułów, które krzyczą do nas i wołają o uwagę. Nie jest łatwo odnaleźć się w tym natłoku, a są przecież książki, które powinny zostać docenione.

Nasi autorzy kryminałów nie powinni się niczego wstydzić względem kolegów i koleżanek po fachu z innych krajów. Mamy świetne pisarki, znakomitych autorów, rewelacyjne serie i sporo takich książek, których nie sposób w łatwy sposób sklasyfikować, a wnoszą coś nowego i ożywczego.

Zaczynam od mocnego uderzenia, książek które w ostatnim czasie zrobiły na mnie największe wrażenie – cyklu o Gabrielu Brysiu. Brudne, nieoczywiste, ze świetnie skrojonymi postaciami. Na kryminalny wrzesień wybieram Serce, którego nie zdążyłem jeszcze przeczytać, ale z czystym sumieniem mogę polecić całą serię.

Książka do podejrzenia tutaj.

Z gatunku książek nieoczywistych – „Dziwka” Anny Mazurek. Noir techno kryminał, który chwyta za gardło od pierwszej strony. Im dalej w lekturze, tym mniej wiadomo. Aż wszystko rozbija się w onirycznym finale. Do tego bardzo nowocześnie, bez sztywnego trzymania się konwencji i z bardzo aktualnymi tematami przemocy wobec kobiet. A to dopiero debiut!

Książka do podejrzenia tutaj.

W zasadzie mógłbym polecić każdą książkę z serii Na F/Aktach. Każdą. Świetny pomysł – autor wybiera prawdziwą sprawę i w mniejszym lub większym stopniu nadaje jej fabularny wymiar. Co z nią zrobi, to już otwarta gra. Najmocniejsze punkty to „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego (najmniej kryminalna, najbardziej metafizyczna), „Smutek cinkciarza” Sylwii Chutnik oraz „Bestia” Magdy Omilianowicz. Duży zaskoczeniem jest „I odpuść nam nasze...” Janusza Wiśniewskiego osnute wokół morderstwa Andrzeja Zauchy.

Książki można podejrzeć odpowiednio tutajtutajtutaj i tutaj.


Sporo obiecuję sobie po książce Piotra Rogoży „Niszcz, powiedziała”. Premiera co prawda dopiero 18 września, ale kryminalny wrzesień idealnie wpisuje się nam w kalendarz. Ja czekam mocno.

 Mateusz Woliński, Legimi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.