30 kwietnia

12 książkowych zapowiedzi na maj


Maj reportażem stoi.


W tym miesiącu najbardziej zaskoczył mnie lekki wydawniczy nieurodzaj. Tak jak w poprzednich miesiącach ciężko było mi wybrać dwadzieścia kilka tytułów, tak tym razem bez większych problemów zmieściłam się w dwunastce. Zdecydowanie najwięcej jest reportaży, a do tego tych wydawanych przez Znak. Mam nadzieję, że znajdziecie w moim zestawieniu interesujące książki. Koniecznie dajcie w komentarzach znać na jakie tytuły Wy czekacie w maju!

Dwie najważniejsze dla mnie premiery w tym miesiącu to biografia Leonarda da Vinci oraz najnowsza powieść Alka Rogozińskiego. Obie ukażą się już 15 maja pod moim patronatem!Czasami zastanawiam się, czy gdzieś na świecie jest ktoś, kto nigdy nie słyszał o tym człowieku, czy Leonardo da Vinci jest dla kogoś zagadką. Dla mnie największą zagadką z nim związaną jest jego geniusz, wszechstronność i tak ogromna kreatywność. Isaacson udowodnił już, że potrafi pisać genialne biografie o wielkich ludziach, więc mam wrażenie, że jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. A ta książka, w genialnym i przejrzystym wydaniu, będzie gratką dla każdego żądnego wiedzy czytelnika.
Przy powieściach Rogozińskiego za to zawsze zastanawiam się, kiedy on wreszcie kogoś osobiście zamorduje. Cały czas krąży z fabułami po świecie show-biznesu, w którym sam przecież się poniekąd obraca, i morduje bez najmniejszych skrupułów. Tym razem mamy do czynienia z mordercą, który siedemnaście lat wcześniej już w tym miejscu zabił. Czy bohaterom uda się go schwytać zanim dopuści się kolejnej zbrodni?

Walter Isaacson - Leonardo da Vinci
Premiera: 15.05.2019
Alek Rogoziński - Raz, dwa, trzy… giniesz Ty!
Premiera: 15.05.2019
Nie czytam poradników, chociaż jeszcze dwa lata temu namiętnie je połykałam. Mam wrażenie, że książka Amy Morin - 13 rzeczy, których nie robią silne psychicznie kobiety – będzie inna i jednak warta przeczytania, szczególnie że uważam się za kobietę silną psychicznie. Autorka po osobistej tragedii napisała do siebie list o wszystkich złych nawykach, które utrzymywały ją w depresji i tak powstała książka. Nie cierpię na depresję, ale chcę ją przeczytać!
Okładka mocno mnie odrzuca swoją infantylnością i w księgarni pewnie nie zwróciłabym na nią uwagi. Nie znam też autora książki Ile ważą chmury?, mimo że podobno jest gwiazdą YouTube'a, więc nasza przygoda zaczyna się dość słabo. Tak łatwo jednak się nie poddam, bo chciałabym się dowiedzieć ile ważą chmury, ile megapikseli ma ludzkie oko, albo jakiego koloru jest lusto. Ta książka ma mi dać odpowiedzi na te i wiele inny pytań, więc czekam z niecierpliwością!
Krótka historia jednego zdjęcia to książka zbierająca ponad 130 najciekawszych historii i zdjęć. To książka dla ciekawych świata, którzy chcą zobaczyć więcej, niż widać na pierwszy rzut oka.
Zbuntowany Nowy Jork to reportaż o Nowym Jorku w czasach Wielkiego Gatsby'ego, gangstera Luciano i szalonych wieczorów w Cotton Clubie. I o tym, że to, co nielegalne, pociąga najbardziej, a zakazy wcale nie zmieniają świata na lepsze. Prohibicja miała otrzeźwić obywateli, a miasto pokazało, że nic nie inspiruje bardziej niż zakaz.


Amy Morin - 13 rzeczy, których nie robią silne psychicznie kobiety
Premiera: 24.05.2019
David Calle - Ile ważą chmury?
Premiera: 15.05.2019
Jakub Kuza - Krótka historia jednego zdjęcia
Premiera: 10.05.2019
Ewa Winnicka - Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji
Premiera: 15.05.2019
Handel bronią i narkotykami. Płatni zabójcy, których wynajmiesz jednym kliknięciem. Dziecięca pornografia i owiane legendą Red Roomy, oferujące transmisję na żywo z torturowania ludzi. Kryptowaluty, którymi za to wszystko zapłacisz, zachowując pełną anonimowość. Oto Darknet. Najmroczniejszy zakątek Internetu. Tego samego, z którego korzystamy na co dzień w domu i w pracy.
Na wyspie Blackwell stworzono szpital i przytułek dla sierot, biednych, zniedołężniałych, chorych psychicznie oraz przestępców. Mieli tam otrzymać opiekę i szansę na resocjalizację, ale trafili do prawdziwego piekła na ziemi, z którego nie było ucieczki. Wyspa potępionych to wstrząsająca opowieść o tym, jak w demokratycznym społeczeństwie zgodnie z prawem można stworzyć instytucję niosącą cierpienie i śmierć.
W kilka minut decydował o życiu i śmierci tysięcy osób. Bez mrugnięcia okiem wysyłał więźniów do komór gazowych. Z tych, których pozostawił przy życiu, wybierał obiekty swoich eksperymentów. Nigdy nie poniósł za to kary. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz to biograficzne śledztwo odkrywające sekrety życia jednego z najokrutniejszych zbrodniarzy wojennych.

Eileen Ormsby - Darknet
Premiera: 15.05.2019
Stacy Horn - Wyspa potępionych. Prawdziwa historia wyspy Blackwell
Premiera: 15.05.2019
Gerald Posner - Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz
Premiera: 15.05.2019
Wiedźmie drzewo to rasowy kryminał! Toby przyłapuje na gorącym uczynku włamywaczy i zostaje przez nich brutalnie pobity. Rany leczy na prowincji, w domu, w którym jako dziecko spędzał wakacje z kuzynami. Podczas obecności w domu dokonuje wstrząsającego odkrycia – w pniu rosnącego w ogrodzie starego wiązu zostaje znaleziony ludzki szkielet. Badania dowodzą, że kości należą do jednego ze szkolnych kolegów Toby'ego, a śledztwo policji wkrótce koncentruje się właśnie na nim. Usiłując dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w gospodarstwie wuja, Toby odkrywa mroczne sekrety z przeszłości swojej i własnej rodziny.
Plotka to thriller oparty na prawdziwych wydarzeniach. Historia opisana w powieści jest luźno oparta na głośnej sprawie Mary Bell. W 1968 roku jako jedenastolatka Mary Bell zabiła dwóch kilkuletnich chłopców. Udusiła ich i pośmiertnie okaleczyła. Uznano ją za niepoczytalną i umieszczono w zakładzie poprawczym. W wieku dwudziestu trzech lat została wypuszczona na wolność i otrzymała nową tożsamość, by móc rozpocząć nowe życie.
Współlokatorzy to przewrotna historia miłosna. Na przekór wszystkim i wszystkiemu, dwoje niezwykłych współlokatorów odkrywa, że jeśli wyrzuci się wszystkie zasady przez okno, można stworzyć całkiem przyjemne i ciepłe domowe ognisko.

Tana French - Wiedźmie drzewo
Premiera: 15.05.2019
Lesley Kara - Plotka
Premiera: 15.05.2019
Beth O'Leary - Współlokatorzy
Premiera: 15.05.20192 komentarze:

  1. Widzę parę ciekawych książek (Mengele, Wyspa potępionych), "Plotkę" czytałam, natomiast książka p. Rogozińskiego zwaliła mnie z nóg tylną okładką i raczej nie chcę jej mieć na półce ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Wybrałaś bardzo interesujące tytuły i faktycznie biografia Leonardo da Vinci napisana przez autora znanego już z pracy nad życiorysem Steve'a Jobs'a, jest jedną z najciekawszych pozycji. Równie dobrze zapowiadają się thrillery, do których możemy dodać jeszcze "Cari Morę" Thomas'a Harris'a. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.