02 kwietnia

21 kwietniowych premier książkowychKwietniowe zestawienie nowości wydawniczych.


Na widok tych wszystkich różnorodnych premier z tego miesiąca aż chciałoby się powiedzieć, że kwiecień plecień i przeplata nawet gatunki książek. Takiej ilości książek w zestawieniu już dawno nie było, a rozbieżność tematyczna też jest całkiem spora, także mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Ostatnio pisałam o moich sposobach na przywoływanie wiosny, więc te kilka książek idealnie wpisują się w moje najbliższe plany. Terra insecta, o której możecie już przeczytać w recenzji tutaj, to książka kobiety, która od lat jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Pozycja zawiera mnóstwo ciekawostek o owadach, ale co ważne, zawiera też fragmenty uświadamiające czytelnika, co by się stało, gdyby owady wyginęły. Warto podnosić swoją świadomość, szczególnie przy takich tematach, gdzie od bezpieczeństwa jednego gatunku zależy też życie drugiego. Duchowe życie psów to kolejna ciekawa książka, a ja jako psiara nie mogę jej nie przeczytać. To po części kontynuacja ubiegłorocznego nurtu z książkami przyrodniczymi o sekretnym i duchowym życiu. Myślałam, że wszystkie możliwe kombinacje tytułów i tematów zostały już wykorzystane, jednak się myliłam. Ukryty geniusz zwierząt to kolejna książka, która kusi mnie już swoim tytułem. Wydawca zapewnia, że w książce przedstawiono również najnowsze odkrycia naukowe o inteligencji konkretnych gatunków zwierząt, więc to kolejna książka, która wskakuje na listę obowiązkowych do przeczytania.

Anne Sverdrup-Thygeson - Terra insecta. Planeta owadów
Data premiery: 03.04.2019
Andrew Root - Duchowe życie psów
Data premiery: 03.04.2019
Katharina Jacob - Ukryty geniusz zwierząt
Data premiery: 11.04.2019
Nigdy jakoś nie byłam fanką Brigitte Bardot, nie bardzo też interesowało mnie to, czym dokładnie się zajmuje, więc nawet nie wiedziałam, że broni praw zwierząt. Od wczoraj się to zmieniło, kiedy wpadłam na tę książkę i przeczytałam jej opis. Imponują mi ludzie, który potrafią postawić wszystko na jedną kartę, a swoją stabilność poświęcić dla lepszego dobra, dla tych zupełnie bezbronnych. Łzy walki to nie tylko porywający humanitarny apel, ale także poruszająca autobiografia i życiowe credo niesamowitej kobiety – impulsywnej, zdeterminowanej i nieustraszonej. Kontrowersyjność, którą od lat wytykają jej niektórzy politycy i bezduszne korporacje, pozwoliła jej uczynić dla dobra zwierząt więcej niż komukolwiek innemu. Kazimierz Nóżka jest jedną z tych osób, które mi imponują i których działania gdzieś tam staram się podpatrywać. Tej książki – Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżkinie mogę sobie odpuścić! Nóżka pokazuje świat zwierząt, który jest nieosiągalny dla przeciętnego mieszczucha. Spotykamy w nim wielkie niedźwiedzie, przemykające jak duchy rysie, polujące pod osłoną nocy wilki, majestatyczne żubry, zwinne wydry, kuny oraz skryte żbiki. A wszystko na wyciągnięcie ręki, w relacjach człowieka, który większość życia spędził w bieszczadzkich lasach. Mimo że do wszelkich horoskopów, wróżb i numerologii podchodzę z dystansem, to mimo wszystko ciekawa jestem, co może skrywać książka Astrologia księżycowa. Jak zapewnia wydawca – dzięki tej książce dowiesz się, jak rozumieć swój znak księżycowy w różnych sferach: miłości, rodziny, zdrowia i planowania kariery. Poznasz potęgę energii Księżyca w odniesieniu do znaków zodiaku, domów, planet i wielu innych aspektów. Jestem zaintrygowana!

Brigitte Bardot - Łzy walki. Mój manifest w obronie zwierząt
Data premiery: 03.04.2019
Marcin Szumowski - Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki
Data premiery: 24.04.2019
Amy Herring - Astrologia księżycowa. Odkrywcza podróż przez znaki zodiaku
Data premiery: 17.04.2019
Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko to ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych współczesnych klęsk gatunku ludzkiego. Napisana w przystępny i humorystyczny sposób, warto zwrócić na nią uwagę! Temat kościelny ciągnie się dalej, a w kwietniu pojawią się dwie książki - Dzień sądu. Nadużycia, skandale, walka o władzę oraz Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie. Pierwszą z nich zajmowali się dwaj dziennikarze, doskonale zorientowani w sprawach Stolicy Apostolskiej, rzucają nowe światło na aferę, w której obok oskarżeń najwyższych watykańskich hierarchów pojawia się groźba schizmy. Tę książkę można by czytać jak fantastyczny thriller polityczny, gdyby nie to, że wszystko, co zostało w niej opisane, wydarzyło się naprawdę. Sodoma to opowieść o konsekwencjach ukrywania własnej orientacji. O podwójnym życiu Kościoła. O hipokryzji, która stoi za najważniejszymi decyzjami kościelnych hierarchów i wpływa na funkcjonowanie całego Kościoła.

Tom Phillips - Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko
Data premiery: 03.04.2019
Gianni Valente, Andrea Tornielli - Dzień sądu. Nadużycia, skandale, walka o władzę. Co naprawdę dzieje się w Kościele?
Data premiery: 02.04.2019
Frédéric Martel - Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie
Data premiery: 03.04.2019
Jednym z tematów, który mnie od zawsze bardzo interesuje, a na który jak zwykle mam za mało czasu, są właśnie piraci. Książka Moore’a – Pustynia i morze. 977 dni w niewoli na somalijskim wybrzeżu piratów – jest strzałem w dziesiątkę. Autor, w trakcie zbierania materiałów na książkę o piratach, został przez nich porwany i przetrzymywany przez 977 dni. Dramatyczna historia, a jednocześnie tak bardzo intrygująca! Wyższa lojalność to książka napisana przez byłego dyrektora FBI, który opisuje w niej swoje doświadczenia z dwudziestoletniego okresu, gdy piastował różne stanowiska w amerykańskich strukturach władzy. I mimo że już od samego początku byłam ciekawa historii Comeya, to moją ciekawość potęguje klasyczna czarna okładka, na której się zupełnie nic nie dzieje. Mimo że pierwsza książka Puzyńskiej z serii o policjantach jakoś szczególnie mnie nie zachwyciła, to jednak chętnie sięgnę po kolejną część – Policjanci bez munduru. Funkcjonariusze operacyjni i dochodzeniowi wydziałów kryminalnych oraz Centralnego Biura Śledczego Policji, technik kryminalistyki, medyk sądowy i psycholog policyjny zdradzają w niej swoje sekrety.  No i cel jest szczytny, bo połowa autorskiego honorarium Puzyńskiej idzie na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Michael Scott Moore - Pustynia i morze. 977 dni w niewoli na somalijskim wybrzeżu piratów
Data premiery: 02.04.2019
James Comey - Wyższa lojalność. Prawda, kłamstwo i przywództwo
Data premiery: 03.04.2019
Katarzyna Puzyńska - Policjanci. Bez munduru
Data premiery: 02.04.2019

Patolodzy to debiutancka książką Pauliny Łopatniuk, autorki bloga Patolodzy na klatce. Niesamowicie intryguje i fascynuje mnie praca patologów, więc stawiam tej książce poprzeczkę wysoko i mam nadzieję, że sprosta moim wymaganiom. Sprawa Hoffmanowej to powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Mamy przedwojenne Zakopane i tajemniczą wyprawę w góry, która kończy się tragedią – zabójstwem trzech osób. O dokonanie zbrodni podejrzewana jest Hoffmanowa, była gwiazda warszawskich kabaretów, która miałaby zabić swojego męża, pasierba i jeszcze jednego mężczyznę. Polskie zamachy to historia zamachów na polskich władców, a epilogiem tej historii stały się wydarzenia z początku tego roku z Gdańska. Mam wrażenie, że poza pewną dodatkową wiedzą płynącą z tej książki znajdę tu też morał.

Paulina Łopatniuk - Patolodzy
Data premiery: 24.04.2019
Katarzyna Zyskowska - Sprawa Hoffmanowej
Data premiery: 03.04.2019
Marcin Szymaniak - Polskie zamachy
Data premiery: 03.04.2019
Kółko się pani urwało to komedia kryminalna, która osobiście bardzo mnie zaskoczyła, ale na szczęście pozytywnie. Główną bohaterką jest irytująca starsza pani, która przez swoje wścibstwo wpada w spore tarapaty. Moją opinię możecie przeczytać tutaj i mam nadzieję, że ona przekona was, że Galińskiemu warto dać szansę. Zupełnie normalna rodzina to książka z innego półki – to thriller mocno psychologiczny, w którym główną rolę odgrywają relacje międzyludzkie, a odrobinę mniej istotna staje się zbrodnia, która dokonała podziałów w przedstawionej rodzinie. Moją opinię możecie przeczytać tutaj. Dla mnie ta książka okazała się bardzo ciekawa i długo jeszcze będę ją wspominać. A jako wisienka na torcie występuje Chris Carter i najnowsza powieść Galeria umarłych. Carter stał się moją miłością od pierwszej książki i wszystkim go polecam, szczególnie jeżeli lubicie brutalne i krwiste historie.

Jacek Galiński - Kółko się pani urwało
Data premiery: 03.04.2019
M. T. Edvardsson - Zupełnie normalna rodzina
Data premiery: 17.04.2019
Chris Carter - Galeria umarłych
Data premiery: 24.04.2019
Okładka Taśm rodzinnych nie pozwoliła mi przejść obok tej książki obojętnie. Kiedy na nią patrzę robi się jakoś tak bardziej sentymentalnie i wspominam młodzieńcze lata, z którymi mocno kojarzą mi się kolorowe opakowania na kasety. Nie jestem pewna, czy saga rodzinna mnie zainteresuje tak, jakbym chciała, ale powrotu do lat 90-tych nie mogę sobie odmówić. Wracam ostatnio do książek obozowych zarówno ze względu na czystą ciekawość, ale i przez to, że te książki są w stanie dostarczyć mi emocji. Rzadko zdarza się, żeby książka ruszyła moje sumienie, ale nic dziwnego, że te obozowe tragedie dają sobie ze mną radę. Czerń i purpura to historia dziewczyny, która znalazła się w pierwszym kobiecym transporcie do Oświęcimia, chce za wszelką cenę przeżyć piekło niemieckiego obozu zagłady. Los daje jej szansę: ma zaśpiewać na urodzinach swego wroga – młodego esesmana, który na jej oczach z zimną krwią zamordował bezbronnego więźnia. Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków to powieść o dzikiej przyrodzie i równie dzikiej naturze człowieka W norweskich lasach ginie kobieta zagryziona przez wilki. W ostatniej chwili ratuje swojego 5-letniego syna, sadzając go wysoko na gałęzi drzewa. Chłopca przynosi do miasteczka tajemniczy mężczyzna, informując tym samym mieszkańców o pierwszym od ponad 200 lat ataku wilków... Dosyć dwuznaczny tytuł mocno mnie intryguje, a nordyckie pochodzenie autora sprawa, że apetyt jeszcze bardziej rośnie.

Maciej Marcisz - Taśmy rodzinne
Data premiery: 24.04.2019
Wojciech Dutka - Czerń i purpura
Data premiery: 03.04.2019
Lars Lenth - Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków
Data premiery: 24.04.20193 komentarze:

  1. chyba połowę z wymienionych mam na liście do przeczytania... kiedy na to wszystko znaleźć czas? ;(

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba nic mi nie wpadło w oko :]

    OdpowiedzUsuń
  3. Czekałam z niecierpliwością na Sodomę i zaskoczyła... grubością! Ale nie poddaję się i biorę się za czytanie.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.