17 kwietnia

M.T. Edvarsson. RozmowaO inspiracji i uwielbieniu do historii kryminalnych w rozmowie z autorem książki Zupełnie normalna rodzina.


Mattias Edvardsson 
- jest nauczycielem w szkole średniej w Trelleborg w Szwecji. Jest autorem trzech powieści, które nie ukazały się na polskim rynku i dwóch książek, dla młodszych czytelników. Ma dwie córki, dzięki którym wpadł na pomysł fabuły do książki Zupełnie normalna rodzina, a sama książka od wiosny 2018 stała się bestsellerem na całym świecie.

http://www.mattiasedvardsson.se/

Co sprawiło, że zostałeś autorem?

Zawsze lubiłem czytać i słuchać różnych opowieści. Już jako dziecko miałem ogromną wyobraźnię i tworzyłem własne fantastyczne światy. Od małego marzyłem, aby zostać pisarzem, ale zawsze wydawało mi się to nieosiągalne. Byłem zwykłym dzieckiem z rodziny robotniczej, a ludzie, których znałem pracowali jako pielęgniarki, kasjerzy, robotnicy. Czasami nadal muszę uszczypnąć się w ramię, kiedy ktoś nazywa mnie autorem.


Co sprawiło, że zainteresowałeś się pisaniem thrillerów?

Wszystko, co do tej pory napisałem, ma w sobie pewien rodzaj napięcia. Zdecydowanie za długo zajęło mi zorientowanie się, że kryminały i thrillery są moim gatunkiem, w którym najlepiej się odnajduję. Jestem uzależniony od spraw kryminalnych i historii typu true crime. Uwielbiam też dobrze skonstruowane zagadki kryminalne, więc ostatecznie dość naturalne wydało mi się pisanie w tym gatunku.

Jak wpadłeś na pomysł wykreowania takiej fabuły?

Jednej nocy leżałem w łóżku próbując zasnąć. Mam dwie córki w wieku trzech i sześciu lat i zacząłem po prostu myśleć o tym, co będzie za dziesięć lat, kiedy obie zaczną powoli żyć swoim życiem i będą spędzały wieczory ze swoimi znajomymi. Myślę, że każdemu rodzicowi towarzyszy strach związany z tym, że nigdy do końca nie wiesz, kiedy twoje dziecko wróci do domu. Potem wyobrażałem sobie, że moja przyszła nastoletnia córka wraca do domu po północy i a ja już czuję, że coś jest nie tak. Wyobrażałem sobie, że schodzę na dół do pralni, żeby zobaczyć, że moja córka próbowała zmyć krew ze swoich ubrań. Zadałem sobie pytanie, co bym zrobił? A jeśli moja córka zostanie przywieziona przez policję następnego ranka, oskarżona o zamordowanie mężczyzny, co bym powiedział? Jak bym zareagował? A jak daleko posunąłbym się naciągając prawdę, by chronić moją córkę?


Czy wykreowałeś któregoś z bohaterów wykorzystując do tego osobę ze swojego otoczenia?

Każda postać jest mieszanką osób, które poznałem, ale najważniejsze, że wszystkie w pewnym stopniu odzwierciedlają mnie.


W tej powieści jest wiele postaci, które są bardzo rzeczywiste i którym nie brakuje charakteru. Wykreowanie którego z bohaterów było dla Ciebie największym wyzwaniem i dlaczego? Kto jest Twoim ulubionym bohaterem?

Naprawdę uwielbiam Stellę. Myślę, że jest jedyną postacią w książce, z którą chciałbym zaprzyjaźnić się w prawdziwym życiu. Najtrudniej było napisać punkt widzenia matki Ulriki, ponieważ robi wiele rzeczy, które sam zrobiłbym zupełnie odwrotnie.Co w pisaniu jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Najtrudniejsze i jednocześnie najbardziej wymagające wydawało mi się wybrnięcie z punktu, w którym naprawdę nie wiesz, jak kontynuować historię. Ale ogólnie rzecz biorąc, pisanie opowiadań jest wspaniałe i fantastyczne. Kocham to!


Prawie normalna rodzina nie jest twoim debiutem, ale jest to pierwsza książka, która została już opublikowana w kilku krajach na całym świecie. Jak się z tym czujesz?

To niesamowite, że ta książka będzie czytana w ponad 30 krajach na całym świecie. Naprawdę nadal nie potrafię zrozumieć, że to się już właściwie dzieje. Ale myślę, że to wspaniale, że mam już duże doświadczenie z okablowaniem i działalnością wydawniczą. Prawdopodobnie byłoby to trudniejsze, gdyby była to pierwsza książka, jaką kiedykolwiek napisałem. Zawsze trudno jest kontynuować sukces.


Czy nadal masz czas na czytanie? Kim są twoi ulubieni autorzy?

Czytam co najmniej jedną książkę na tydzień. Mam tendencję do czytania wielu szwedzkich pisarzy, ale kocham też Joyce Carol Oates, Liane Moriarity, Gillian Flynn i wielu innych.http://www.mattiasedvardsson.se/


1 komentarz:

  1. "Zupełnie normalna rodzina" to naprawdę mocna i świetnie napisana książka, dlatego z ogromnym zainteresowaniem przeczytaliśmy rozmowę z Mattias'em Edvardsson'em. To niesamowite w jaki sposób mogą rodzić się pomysły na tak utkaną fabułę, po którą zresztą z całą pewnością warto sięgnąć. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.