12 lutego

#382. Trupów hurtowo trzech - Olga Rudnicka, Joanna Jodełka i in.


Krótkie formy, które mocno potrafią wynudzić.

Trupów hurtowo trzech to antologia, w której pojawiło się dziesięć opowiadań dziesięciu polskich autorów powieści kryminalnych. Pojawili się zarówno ci znani i lubiani, ale nie zabrakło też nazwisk, z którymi na co dzień nie spotykamy się na listach bestsellerów. Tym, co wyróżnia ten tomik opowiadań to to, że dochód z jego sprzedaży przeznaczony został na cel charytatywny, a dokładniej na wsparcie budowy Domu Autysty w Poznaniu – miejsca dla dorosłych osób z autyzmem, gdzie uzyskają profesjonalną pomoc.
Dzięki tej książce miałam wreszcie okazję poznać się ze stylem kilku autorów, do których od dawna robiłam podchody, a na  ich powieści ostatecznie czasu mi nie starczyło. Zdecydowanie dobre wrażenie zrobiła na mnie Joanna Jodełka oraz Olga Rudnicka, które mimo skrajnie odmiennego sposobu prezentowania swoich pomysłów zrobiły na mnie wrażenie. Zaimponowały mi na tyle, że mam ochotę sięgnąć po ich powieści i na własnej skórze sprawdzić, jak obie radzą sobie w nieco dłuższych formach. Przyznać trzeba, że poziom tych opowiadań jest nierówny, że niektórym zabrakło iskry, żeby w ogóle mnie zainteresować, a inne traktowane były trochę jakby po macoszemu, urywane znienacka i takie nijakie. Chociaż samo podejście autorów – u niektórych nieco zabawnie, u innych mrocznie i z wieloma niewiadomymi – w takim połączeniu nawet mi się spodobało. Trupów hurtowo trzech to moje pierwsze spotkanie z opowiadaniami kryminalnymi i po przeczytaniu tych dziesięciu opowiadań stwierdziłam, że pisanie tak krótkich form pod wymyślone zdarzenie jest niesamowicie ciężką sprawą – trzeba się przy tym sporo napracować, żeby opowiadanie miało w sobie to coś, żeby intrygowało, ale jednocześnie trzeba uważać, żeby na tej niewielkiej ilości stron nie przedobrzyć. Niestety pozostała ósemka autorów zupełnie mnie nie przekonała, ani nie zachęciła do zagłębienia się w ich powieściach, mimo że doceniam poświęcenie i wsparcie lokalnego interesu społecznego.

Mimo że ogólny poziom tych opowiadań jest co najmniej średni, to warto jednak zdecydować się na zakup tej książki. Cena nie jest zbyt wygórowana, a przy okazji można zrobić coś dobrego, przy okazji poznając kilku autorów, o których na co dzień nie słyszy się w mediach zbyt wiele. Myślę, że to dobra lektura do podarowania komuś na prezent, a obdarowany zamiast skupiać się na jakości opowiadań, doceni sam gest. 

Tytuł: Trupów hurtowo trzech
Autor: Olga Rudnicka, Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej, Piotr Bojarski, Joanna Opiat-Bojarska, Michał Larek, Wojciech Chmielarz, Bohdan Głębocki
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 248
Data wydania: 30 września 2017
Cena katalogowa: 29,00 zł
Moja ocena: 5/10


1 komentarz:

Copyright © rude recenzuje.