01 września

Kryminalny wrzesień 2023

Zaczynamy kryminalny wrzesień, edycja piąta!


CO TO TAKIEGO?

Kryminalny wrzesień to miesięczna akcja, która ma na celu zrzeszać czytelników literatury okołokryminalnej i zachęcać ich do promowania tych gatunków także wśród swoich obserwatorów. To czas, kiedy wspólnie czytamy i omawiamy konkretne książki, dzielimy się swoimi polecaniami, ale też wspieramy się wzajemnie w swoich działaniach.

 

Mówię o literaturze okołokryminalnej, bo zawsze zależało mi na pozostawieniu wam pewnej dowolności i dopasowywaniu własnych planów do moich pomysłów. W tym dość szerokim pojęciu mieszczą się wszystkie książki, które zawierają w sobie wątki kryminalne. W akcji promujemy zarówno kryminały, thrillery, sensacje, true crime, ale mogą pojawiać się też horrory, YA, a nawet obyczaje, w których ten wątek kryminalny jest nawet bardzo słabo wyczuwalny. Nie ma nakazów i zakazów, ma być wspólna czytelnicza zabawa. Pamiętajcie też, że wcale nie musicie pytać mnie o zgodę, dla mnie liczy się wasza chęć zabawy!

 

 

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W AKCJI?

W akcji może wziąć udział każdy. Nie ma żadnych obowiązków ani zasad, co do samego publikowania, a jedynie szczere chęci promowania literatury około kryminalnej i też czytania jej gdzieś tam w międzyczasie, jeżeli życie Wam na to pozwoli. Bo ja wiem, że z tym bywa bardzo różnie.

 

ATRAKCJE

Cała akcja będzie rozgrywać się na Instagramie. Ja swoje polecenia publikuję u siebie @ruderecenzuje – w relacjach, postach i rolkach – a wy, jeżeli się na to zdecydujecie, u siebie w dogodnej dla siebie formie i czasie.

Na wrzesień przygotowałam dla Was kilka atrakcji. Wśród nich jest bingo, które możecie próbować skreślić książkami czytanymi w czasie trwania akcji, codzienne wyzwanie czytelnicze, do polecania ulubionych książek, ale też wyzwanie fotograficzne. Będzie mi niezmiernie miło, jeżeli zdecydujecie się dołączyć do akcji i brać aktywny udział w zabawach, które dla Was przygotowałam.

Mimo że niczego nie wymagam od was we wrześniu, to jednak osoby, które zdecydują się na zaangażowanie i wspólną zabawę, zostaną przeze mnie nagrodzone. Zawsze staram się doceniać wszystkich, którym chce się nieco bardziej niż pozostałym. W tym roku postawiłam na rozdania dedykowane – i znaczna większość sponsorów będzie miała osobne rozdania. Nagrody możecie podglądać u mnie na Instagramie – systematycznie publikuję rolki z otwierania kolejnych paczek z nagrodami dla Was.

 

ROZDANIA

Nadal spływają do mnie paczki od wydawnictw, więc nie jestem w stanie określić ile będzie tych rozdań i kiedy będą się pojawiać. Myślę, że będzie ich na tyle dużo, że przy regularnym śledzeniu mojego profilu, uda Wam się na nie załapać.

Regulamin rozdań dostępny jest tutaj, więc w każdej chwili możecie do niego zajrzeć. Resztę ważnych informacji znajdziecie pod postami z rozdaniami, w regulaminie szczegółowym. Bardzo ważne jest posiadanie adresu korespondencyjnego w Polsce.

Rozdania rozwiązywane będą najprawdopodobniej dopiero w październiku. Wtedy też będę osobiście wysyłać do Was wszystkie paczki. Trochę otwieram furtkę i daję możliwość wygrywania w więcej niż jednym rozdaniu.

 

OZNACZANIE

Jeżeli już zechcecie przyłączyć się do akcji i aktywnie publikować swoje polecenia, przemyślenia, plany, stosy na Instagramie, to dajcie mi możliwość znalezienia siebie i udostępnienia!

Żebym mogła do Was dotrzeć ważne jest, żebyście korzystali z oznaczania mnie bezpośrednio @ruderecenzuje, ale także #kryminalnywrzesień #rudemówiżedobre. W zależności od Instagramowej aktualizacji możecie również dołączyć do grupy @kryminalny.wrzesien, gdzie możecie udostępniać swoje kryminalne treści. Mam cichą nadzieję, że z tego miejsca postanie trochę takie kółeczko wzajemnej adoracji, gdzie będziemy wspierać się wzajemnie we wrześniowych działaniach.

 

BINGO

Jeżeli chodzi o bingo, to pojawiły się pytania o dwa konkretne pojęcia, więc jeszcze raz tłumaczę.

Domestic thriller to podgatunek książek kryminalnych, który skupia się na napięciu i konfliktach wewnątrz rodziny lub małżeństwa, często eksplorując tajemnice oraz psychologiczne aspekty postaci. Charakteryzuje się emocjonalnie napiętą narracją i rozważaniem mrocznych relacji rodzinnych.

Przykłady: Utracona JP Delaney, Rzeczy, które robimy w ciemności - Jennifer Hillier

W locked room mystery głównym zagadnieniem jest rozwiązanie zbrodni, która wydaje się niemożliwa do popełnienia z powodu zamknięcia lub ograniczenia dostępu do miejsca, gdzie doszło do przestępstwa. Chodzi o konkretne miejsce, które odcięte jest od reszty świata. Ważne jest też, że w tym miejscu zamknięta jest konkretna grupa osób, a wśród nich jest morderca.

Przykłady: Jedno po drugim Ruth Ware, Siedem śmierci Evelyn Hardcastle Stuart Turton  

  

  

 

 

Także to tyle ode mnie. Mam nadzieję, że we wrześniu będziemy bawić się wspólnie!

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.