#257. Jesteś kozak! - Jen Sincero

Tytuł: Jesteś kozak! Uwierz w siebie i zacznij żyć pełnią życia
Tytuł oryginału: You Are a Badass: How to Stop Doubting Your Greatness
and Start Living an Awesome Life
Autor: Jen Sincero
Wydawnictwo: Onepress
Liczba stron: 272
Data wydania: 14 czerwca 2017
Cena katalogowa: 39,90 zł

Jestem oporna na wszelkie motywacje – czy to płynące z książek, czy z filmów, a nawet te, wygłaszane przez najbardziej znanych polskich coachów. Czasami zbiorę się w sobie i jakimś cudem sama się zmotywuję, napalę na osiągnięcie jakiegoś celu, ale po kilku dniach słomiany zapał bierze górę, a ja daję sobie spokój z walką o lepsze jutro. Czytam poradniki bo lubię, chociaż mają na mnie niewielki wpływ, a jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żebym dzięki jakiejś książce wprowadziła w swoim życiu diametralne zmiany. Ale dochodzę do wniosku, że skoro na innych to działa, że ktoś może czerpać motywację i chęć do działania z takiej książki, to warto się jednak przekonać o co chodzi. To wygląda trochę tak, jakbym nieustannie szukała swojego poradnikowego Graala, dzięki któremu może uda mi się wreszcie coś zmienić na lepsze w swoim życiu.
Książka została podzielona na pięć rozdziałów, które mają ułatwić i upłynnić czytelnikowi wyobrażenie przejścia do zamierzonych celów. Wraz z autorką przechodzimy od samego początku – czyli momentu, który zdefiniował nas jako osoby, którymi obecnie jesteśmy – przez uwalnianie ukrywanych możliwości i budzenie się z życiowego letargu, aż po osiągnięcie właściwego celu – pełni życia i wiary w siebie. Już od pierwszych stron książki autorka stara się uzmysłowić czytelnikowi co jest w życiu ważne, co sprawia mu największą radość i na czym powinien się skupić, w czasie gdy osoby postronne odwracają jego uwagę i narzucają to, co powinno być zrobione. Okazuje się, że ludzie ingerujący w nasze życie mają ogromny wpływ na to, jakimi osobami jesteśmy i jak bez wystarczającej pewności siebie porzucamy dążenie do spełnienia naszych marzeń – porzucamy egoizm w kącie, żeby nie stać się bardziej zauważali i poniekąd kontrowersyjni. Okazuje się, że żyjemy w społeczeństwie opartym na lęku, które woli z góry obserwować i oceniać ludzi mających odwagę wziąć sprawy w swoje ręce i żyć pełnią życia. Siedzimy ukryci w swoich strefach komfortu, obawiając każdego wyściubienia nosa poza jego granice, obawiamy się nieoczekiwanego i tego, że ktoś może ocenić nas za nasze czyny. Dużo łatwiej jest też założyć, że sobie nie poradzimy i porzucić wszelkie myśli jeszcze przed próbą wcielenia ich w życie.
Autorka w bardzo umiejętny sposób buduje z czytelnikiem relację opartą na zaufaniu. Jej słowa są uniwersalne i trafiają w punkt, przez co czytelnik nabiera przekonania, że te treści kierowane są bezpośrednio do niego, a co za tym idzie sposoby budowania pewności siebie przekazywane przez Sincero wydają się być idealnym rozwiązaniem problemów. W książce, poza schematycznymi opisami życiowych utrapień i sposobów na walkę z nimi, pojawiają się wyznania autorki z jej życia, z życia jej znajomych czy gdzieś zasłyszane. Sprawia to, że treści stają się bardziej osobiste, prostsze w odbiorze i w bardziej bezpośredni sposób trafiają do czytelnika.

Jesteś kozak. Uwierz w siebie i zacznij żyć pełnią życia to książka, która wywołała u mnie mieszane uczucia. Z jednej strony autorka pomogła mi w uświadomieniu sobie pewnych błędów, które nieustannie powtarzam i które mogą mieć wpływ na moje pesymistyczne podejście do wszystkiego, ale z drugiej strony irytowały mnie powtarzane w kółko niektóre motywacyjne powiedzonka. Jednak sądzę, że to dobra książka, którą warto przeczytać, po którą powinny sięgnąć osoby łatwiej ulegające motywacyjnym wywodom.


Komentarze

 1. Nie przepadam za poradnikami motywacyjnymi, kompletnie na mnie nie działają. Czytam tylko te o pisarstwie, bo dzięki nim uczę się pisania, kreowania bohaterów etc.
  Tej książki, z pewnością bym nie przeczytała. Niezbyt interesują mnie te wszystkie cytaty motywacyjne i przede wszystkim, tak jak wspomniałam i jak napisałaś, również jestem na nie odporna.

  Pozdrawiam cieplutko i ściskam :*
  M.

  martynapiorowieczne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

StatCounter

Copyright © rude recenzuje.