08 maja

#118. Wojny kobiet - Ewa Ornacka x Piotr PytlakowskiTytuł: Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii
Autor: Ewa Ornacka x Piotr Pytlakowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 368
Data wydania: 2015
Cena katalogowa: 35,00 zł


Jeszcze kilkanaście lat temu w mediach częściej pojawiały się wiadomości dotyczące tajemniczych zaginięć czy porwań, w które zamieszane były mafie próbujące w ten sposób wyrównywać swoje rachunki. Zresztą do tej pory zdarza się, że przy okazji większych inwestycji budowlanych na bardziej odludnych terenach odnajdywane są zwłoki osób, które zaginęły spory kawał czasu temu. Do dnia dzisiejszego ciąży na nas piętno lat minionych z jednoczesną obawą, że te wydarzenia nadal mają miejsce i nikt nie jest bezpieczny, nawet we własnym domu.

Ewa Ornacka i Piotr Pytlakowski są jak dla mnie specjalistami w temacie przestępczości zorganizowanej i chętnie sięgam po ich książki – najpierw Alfabet mafii, teraz Wojny kobiet. Moje oczekiwania zostały zaspokojone, otrzymałam to, czego się spodziewałam.

Krótka forma reportaży, urozmaiconych dialogami z poszkodowanymi kobietami, całkowicie oddaje prawdziwość i rzeczywistość sytuacji, w których znalazły się bohaterki. Większość opisywanych wydarzeń – tajemniczych zaginięć, makabrycznych mordów – miała miejsce na terenie Polski. Mimo że nie jest to książka typowo fabularna, przedstawiane w niej wydarzenia nawet na chwilę nie pozwolą Wam oderwać się od tej pozycji. Poza samym przedstawieniem działania niektórych struktur mafijnych, autorzy ukazali zawodność organów ścigania i omylność sądów. Okazuje się, że w niektórych, przeważnie najcięższych sytuacjach, jesteśmy skazani sami na siebie i nie możemy liczyć na pomoc nikogo, tym bardziej tego, który powinien być pierwszy do jej udzielenia. Oburzająco-wstrząsająca mieszanka wydarzeń i zachowań na długo pozostanie w Waszych głowach.

Bohaterkami tej książki są kobiety, które zdecydowały się zaangażować w postępowanie spraw kryminalnych, które bezpośrednio dotknęły ich najbliższych. Przez ich postawy przemawia odwaga, zawziętość i śmiałość. Mimo wszelkich przeciwności losu nie poddawały się, czasami poświęcając siebie i całe swoje życie, narażając się na drwiny, poniżanie i pogróżki. Ich heroizm ukazuje, do czego zdolna jest kobieta, aby w pełni zadbać o ukochaną osobę, a przede wszystkim ją odnaleźć. 
Książki o tematyce mafijnej bardzo do mnie przemawiają. W dzisiejszych czasach raczej nie spotyka się działania przestępczości zorganizowanej na tak rozwiniętym poziomie jaki panował w Polsce jeszcze kilkanaście lat temu (albo nic mi o tym nie wiadomo), dlatego tego typu pozycje wydają się być jeszcze ciekawe. Koncepcja i samo wykonanie tej książki były bardzo przemyślane i kosztowały wiele zachodu – zbierania informacji, kontaktowania się z poszczególnymi kobietami, poszukiwania i sprawdzania poszlak. To jedna z tych pozycji, która uświadamia jak ogromna moc drzemie w często małych i drobnych ciałkach kobiet, jak wiele są w stanie poświęcić, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie.

Książkę polecam wszystkim, którzy interesują się tematyką przestępczości zorganizowanej. Przedstawienie niektórych wydarzeń z punktu widzenia kobiet okazało się bardzo ciekawe i jednocześnie rzucało nowe światło na poszczególne sytuacje znane wcześniej z radia czy telewizji.


3 komentarze:

  1. Tematyka przestępczości mafijnej potrafi wciągnąć i zainteresować. Z chęcią poznam te reportaże. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. "Forma krótkich reportaży" i tematyka... jestem ugotowana! Trafia na listę, obowiązkowo!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.