03 maja

#116. Nocny film - Marisha PesslTytuł: Nocny film
Tytuł oryginału: Night Film
Autor: Marisha Pessl
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 640
Data wydania: 13 kwietnia 2016
Cena katalogowa: 35,00 zł


Nie wiadomo, gdzie kończy się wiara, a zaczyna rzeczywistość. W swojej powieści Marisha Pessl przenosi czytelnika do zupełnie innego Nowego Jorku niż ten, który znamy – okazuje się, że część społeczeństwa nadal czci diabła i wierzy w prawdziwość swoich obrządków, a niektórzy posuwają się do wykonywania okultystycznych mordów. Ofiarą jednego z zagadkowych zabójstw jest córka filmowego geniusza. Zbrodnię uznano za samobójstwo, jednak według dziennikarza –Scotta McGratha – przyczyną zgonu dziewczyny było zupełnie coś innego. Rozpoczyna dochodzenie we własnym zakresie, w którym pragnie, za wszelką cenę, udowodnić omylność stwierdzenia, że Ashley sama doprowadziła do swojej śmierci.


Mroczna twórczość i żywiołowość Stanislasa Cordovy jest najbardziej tajemniczym elementem tej powieści. Filmowy geniusz tworzy porywające i niepokojąco brutalne filmy. Cała rodzina podejrzana jest o praktykowanie magii, której ujście widoczne jest w reżyserowanych przez Cordovę produkcjach. Aż chciałoby się, żeby ten filmowy magik był prawdziwym reżyserem.

Nocny film jest jednocześnie kryminałem, thrillerem i horrorem. Fabuła została osadzona w świecie wykreowanym na wzór rzeczywistości, przez co wyraźniej odczuwa się obecność sił nadprzyrodzonych. Napięcie, budowane na tajemniczości i domysłach, doprowadza czytelnika do granicy rozsądku, kiedy to zaczyna wierzyć we własne urojenia. Wciąganie czytelnika w wir emocji potęgowane jest przez dokładny opis uczuć i wrażeń bohaterów. Autorka non stop wodzi czytelnika za noc i sprawia, że ten wierzy we wszystkie pojawiające się tropy, że zaczyna obawiać się własnego cienia i kwestionuje swoją wiarę.W śledztwie prowadzonym przez McGratha pojawiają się coraz to nowe postacie, których główną funkcją jest wprowadzenie czytelnika w zagubienie. Wszyscy, bez wyjątku, przedstawiani są od strony emocjonalnej. Bohaterowie mają problem z określeniem swojej wiary, na co znaczny wpływ ma magia i mrok rodziny Cordovów.

Głównym bohaterem, który dąży do odkrycia okoliczności śmierci najukochańszej córki Cordovy, jest Scott McGrath. Już na początku swojego tajnego śledztwa zyskuje dwóch sojuszników, z którymi poszukiwania wydają się być łatwiejsze. Docierają do ludzi, którzy byli świadkami pewnych wydarzeń, które mogłyby ułatwić im śledztwo, jednak nie łatwo nakłonić ich do rozmowy. Wszyscy obawiają się zemsty Cordovy, a ich ogromna obawa bazuje jedynie na pogłoskach. Poszukiwanie śladu życia Ashley przyprawia o brak tchu samych bohaterów, jak i czytelników.


Naturalną koleją rzeczy w czasie czytania tej powieści są sejsmiczne wstrząsy psychiki, zaburzenia snu i rozmyślanie o istnieniu sił nadprzyrodzonych, za pomocą których obce osoby mogą dostawać się do naszego życia i ingerować w naszą psychikę. Od początku aż do samego końca towarzyszem czytelnika będzie strach i poczucie niebezpieczeństwa, w obawie przed niespodziewanym atakiem niewidocznego zagrożenia. Okaże się, że wyobraźnia na każdym kroku płata czytelnikowi figle, szczególnie w czasie wieczornych i nocnych przechadzek opustoszałymi już ulicami, spowitymi wiosenną, gęstą mgłą. Racjonalne umysły zgubią logikę między kolejnymi rozdziałami powieści.


Nocny film to książka, która na długo pozostanie w mojej głowie. Z niecierpliwością czekam na ekranizację i mam nadzieję, że będzie chociaż w połowie tak dobra jak książka.


8 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że po raz pierwszy słyszę o tej książce. Nie mniej jednak bardzo mnie nią zainteresowałaś. Czuję, że to może być coś dla mnie.
  Pozdrawiam serdecznie,
  swiat-pelen-liter.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest bardzo magiczna, zdecydowanie ją polecam! :)

   Usuń
 2. Piekielnie mnie ciekawi Nocny Film - horror, kryminał, thriller: brzmi jak wszystko, co najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Wszystko co najlepsze, co tygryski lubią najbardziej :D

   Usuń
 3. Od kiedy tylko usłyszałem o tej książce, wiedziałem, że muszę ją przeczytać. Ogromnie mnie ona intryguje i mam nadzieję, że już niebawem uda mi się po nią sięgnąć. Liczę na coś wstrząsającego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nadal nie mogę się po niej pozbierać :) Majstersztyk!

   Usuń
 4. Szukałam więcej na temat tej książki, i tak trafiłam do Ciebie! Z Google! Uwierzysz?! :D Planowałam wziąć ją sobie do recenzji, bo kiedyś wrzuciłam ją w swoją chciejkę, ale tak jakoś wyleciała mi z głowy a teraz już jest po premierze, no i szukałam wrażeń tych, którzy przeczytali, a tu recenzji zaledwie kilka! Dziwi mnie, że TAKA książka właściwie przeszła u nas bez echa, i zastanawia mnie, dlaczego tak się stało... Może dlatego, że liczy sobie trochę stron? ;) A może dlatego, że Polacy lubią marudzić? Tak czy inaczej wciąż się waham, ale biorę Twoją opinię pod uwagę :* Ściskam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam również pierwszą książkę autorki "Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof". Bardziej mnie kopnęła w głowę niż "Nocny film", byż może dlatego, że przy nim wiedziałem z grubsza czego się spodziewać. Niemniej, "Nocny film" to rewelacyjna lektura. Pełna zgoda. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.