04 lutego

#87. Wyzwalacze - Goldsmith x Reiter



Opis:

Na pewno zastanawiasz się czasem nad tym, co chciałbyś zmienić w swoim życiu. Może pragniesz inaczej ułożyć relacje z najbliższymi? Znaleźć czas na hobby albo zacząć żyć zdrowiej? Od czasu do czasu podejmujesz jakieś działania prowadzące do Twoich celów, lecz... zawsze coś staje Ci na przeszkodzie. Rozmaite zewnętrzne czynniki wręcz sprzysięgają się przeciw Tobie, a Ty czujesz się bezwolną marionetką w rękach losu. A przecież wcale nie jesteś marionetką. Wierz lub nie, ale jeśli naprawdę tego chcesz, możesz znacząco odmienić swoje życie. Pomoże Ci w tym ta książka.

Jej celem jest pokazanie Ci, że dokonanie pozytywnych zmian w zachowaniu dorosłego człowieka jest możliwe, choć wcale nie łatwe. Trzeba przyznać, że potrzebujemy modyfikacji myślenia lub zachowania, przewartościowania swojego dotychczasowego sposobu postępowania, pokonania siły inercji i zastosowania się do wypróbowanych metod wprowadzania zmian w życie. Oprócz tego trzeba jeszcze utrzymać motywację i wykonać sporą pracę nad utrwaleniem nowego stanu. Jeśli jednak naprawdę chcesz się zmienić, autorzy tej książki przeprowadzą Cię przez ten proces najprostszą możliwą drogą i sprawią, że Twoje życie nabierze jaśniejszych barw.



Moja opinia o książce:

Wszyscy różnimy się od siebie. Od najmłodszych lat jesteśmy nieustannie kształtowani przez  życie i różnego rodzaju czynniki wpływające bezpośrednio na nasz charakter i zachowanie. W miarę postępu czasu i rozwoju, nabieramy pewnych nawyków – zarówno tych dobrych, jak i tych nie wnoszących nic pozytywnego do naszego życia. Część społeczeństwa jest świadoma swoich złych nawyków i często poszukuje pomocy w odnalezieniu motywacji do wprowadzenia jakichkolwiek działań zwalczających nawyki czy samego wyzwalacza do wprowadzenia zmian w życie. Wyzwalacze można traktować jako pierwszy krok do lepszego życia.

Goldsmith stworzył książkę, w której od samego początku stara się naprowadzić czytelnika na jego złe nawyki, jednocześnie dążąc do wywołania u niego chęci modyfikacji określonych zachowań.  Autor ukazuje, na rozmaitych przykładach, że zmiany mogą zostać dokonane u różnych osób, bez względu na ich wykształcenie czy wiek. Jedni potrzebują bardziej szczegółowej i regularnej pomocy, inni jedynie bodźca do utrzymania motywacji. Jednym wychodzi to szybciej, innym wolniej. Jesteśmy różni i w tej kwestii nie powinno stawiać się na generalizację. Goldsmith podchodzi do różnych aspektów osobno, przez co przy czytaniu książki część informacji uderza bezpośrednio w czuły punkt czytelnika, wskazując mu jego złe nawyki.
„To jest książka o życiowych zmianach dorosłych ludzi. Dlaczego nam to nie wychodzi? Jak poprawić swoje umiejętności w tej kwestii? Jak sprawić, żeby inni docenili naszą zmianę?”
Goldsmith prowadząc liczne spotkania, stając się zarówno doradcą, jak i trenerem, poznał schematy myślowe osób, które pragną zmian, a same nie potrafią tego dokonać, przekonał się, co jest najczęstszym czynnikiem demotywującym przy wyznaczaniu i wprowadzaniu zmian. W swojej książce w bardzo umiejętny i prosty w odbiorze sposób stara się przedstawić proces zmiany złych  nawyków na dobre. Wydaje się, że jego metody są dosyć łatwe, chociaż oczywiście wymagają odpowiedniego zaangażowania jednostki w wykonanie zmiany. Książka staje się bardziej zrozumiała dla zwykłego zjadacza chleba przez wykorzystywanie licznych, z życia wziętych przykładów, które jeszcze bardziej utwierdzają czytelnika w przekonaniu, że faktycznie przy odrobinie wysiłku można osiągnąć zamierzony sukces. I poprawić jakość swojego życia.


Książkę polecam zarówno osobom, które szukają pomocy w odnajdywaniu swoich złych przyzwyczajeń i wprowadzaniu w życie wszelkich modyfikacji, jak również osobom, które bardzo cenią rozwój osobisty i nieustannie dążą w stronę perfekcyjności.


Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @ruderecenzuje



2 komentarze:

  1. Lubię czytać takie książki, chociaż wiem, że wszystkie tak naprawdę mówią to samo- że trzeba chcieć coś zmienić, żeby to zmienić;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli wpadnie mi w ręce, na pewno przeczytam! Mam trochę złych nawyków ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.