03 listopada

TBR LISTOPAD


Kolejny raz przygotowałam listę książek, które mam zamiar przeczytać w tym miesiącu. W październiku poszło mi bardzo dobrze - pominęłam tylko jedną pozycję, którą i tak prędzej czy później przeczytam ;) Listopad będzie miesiącem, w którym postawię przede wszystkim na kryminały!Część pozycji z TBR powtarza się w poście o zapowiedziach listopadowych, do których zostawiam Wam odsyłacz - LINK.

Nie przedłużam i przechodzę do listy książek, po które w ciągu najbliższego miesiąca sięgnę!

Sędzia - Mariusz Zielke

Dziennikarz Kuba Zimny pisze artykuł o Adamie Bonarze, właścicielu świetnie prosperującej firmy leasingowej, nagle pomówionym o oszukanie inwestorów na sumę 300 mln złotych. Bonar rozumie, że padł ofiarą manipulacji zmierzających do przejęcia jego firmy,
i rozpoczyna niebezpieczną akcję odwetową, w której będzie się musiał zmierzyć z dwoma bardzo silnymi przeciwnikami: Księżnym, byłym funkcjonariuszem SB, a obecnie prezesem banku, i bezwzględnym sędzią Foglem. Bonara czeka wiele kłopotów, a czytelnika – lawina dramatycznych zdarzeń, z dwoma morderstwami włącznie.
„Sędzia” to trzymający w napięciu thriller prawniczy, demaskujący powiązania między politykami, finansistami i cynicznymi prawnikami, którzy zapewniają przestępcom niekaralność i swobodę działania. Mariusz Zielke kolejny raz zdziera obnaża prawdziwe oblicze świata finansjery i kreśli prawdziwe oblicze świata, w którym prawo jest dla bogatych, a nie dla biednych.


Polowanie na Czworonoga - Maciej Światłowicz

Kim jest Czworonóg? Kto i dlaczego na niego poluje? 
Odpowiedzi na te pytania dostarczy opowieść „Polowanie na Czworonoga“, którego bohaterem jest człowiek przypadkowo wplątany w zabawną i pełną przygód historię kryminalną. Uciekając przed zemstą handlarzy narkotyków, wspólnie z chroniącymi go agentami służb specjalnych, błąka się po Europie, poznając przy okazji egzotykę i odmienność obcych krajów. 
Ta farsa kryminalna adresowana jest do wszystkich entuzjastów sensacji, przygód i dobrego humoru. Tło społeczno-kulturalno-obyczajowe w dużej mierze oparte zostało na autentycznych wydarzeniach, w których uczestniczył autor książki. 
A kim jest autor? 
Maciej Światłowicz, rocznik 1972, absolwent Uniwersytetu Opolskiego, obecnie urzędnik w jednej z największych firm budżetowych w Polsce. Publicysta w tygodnikach i miesięcznikach prasowych.
Dygot - Jakub Małecki

Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji.
Porywające obsesje, niszczące namiętności i groza przemijania.
Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka przeklina Jana Łabendowicza, który odmówił jej pomocy. Wkrótce jego żona rodzi odmieńca – chłopca o skórze białej jak śnieg. A wiejska społeczność nie akceptuje wybryków natury… Córeczkę Bronka Geldy ściga klątwa Cyganki. W wieku kilku lat dziewczynka zostaje ciężko poparzona w wyniku wybuchu granatu.
Na losy Geldów i Łabendowiczów wpływają nie tylko kolejne dziejowe zawirowania i przepowiednie, lecz przede wszystkim osobiste słabości i obsesje. Drogi obu rodzin przecinają się w zaskakujący i niespodziewany sposób. Na dobre zespaja je uczucie dwojga odmieńców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną mimowolnie rozwikła ich jedyny syn Sebastian – utracjusz i aferzysta, który postanawia wykorzystać możliwości, jakie daje Poznań, kipiąca życiem metropolia.
Jakub Małecki snuje opowieść o przedwojennej polskiej wsi, wojnie, latach PRL-u i współczesności. Realizm magiczny łączy z groteską, a nostalgię za światem, który przeminął, przeplata z grozą istnienia w sposób godny mistrzów: Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk.
Odważna i dojrzała powieść jednego z najciekawszych młodych polskich autorów.


Klucz niebios - James Frey i Nils Johnson- Shelton

Kontynuacja międzynarodowego multimedialnego fenomenu Endgame. Wezwanie!

Klucz Ziemi został już odnaleziony. Pozostały jeszcze dwa. I dziewięciu Graczy. Tylko jeden może zwyciężyć. Toczy się gra o istnienie ludzkości.
Aisling Kopp wierzy w niemożliwe: Endgame może zostać powstrzymane. Zanim jednak dociera do domu, przechwytuje ją CIA. Wiedzą o Endgame. I mają własny pomysł, jak powinno zostać rozegrane. Pomysł, który może zmienić wszystko.

Hilal ibn Isa al-Salt ledwo przeżył atak, który potwornie go okaleczył. Teraz wie o czymś, o czym pozostali gracze nie mają pojęcia. Aksumowie są w posiadaniu sekretu, który może ocalić ludzkość, a nawet pokonać istoty stojące za Endgame.

Sarah Alopay zdobyła pierwszy klucz. Niestety kosztowało ją to zbyt wiele. Jedyną rzeczą, która pozwoli jej utrzymać demony z daleka, jest udział w grze. Gra, żeby wygrać.

Klucz Niebios – gdziekolwiek jest i czymkolwiek jest – będzie następny. Pozostałych przy życiu dziewięciu graczy nic nie powstrzyma przed jego zdobyciem.


Gałęziste - Artur Urbanowicz

Nie wierz w nic, co widzisz, słyszysz... i do tej pory wierzyłeś...
Jest taki dom, w którym nie chciałbyś spędzić nocy. Z jakiegoś powodu ciemność w nim jest inna. Jeszcze bardziej złowroga niż gdziekolwiek indziej... Jest takie jezioro, w którym mieszkają nieumarli. Ich przewaga nad Tobą jest prosta - oni nie potrzebują nabierać powietrza... Jest taki demon, o istnieniu którego wolałbyś nie wiedzieć. Niematerialne uosobienie zła, przed którym nie sposób uciec... Jest takie miejsce, w którym mieści się ten dom. Miejsce, w sercu którego kryje się też to jezioro i w którym ten demon był od zawsze. To las. Las, w którym za nic w świecie nie chciałbyś się zgubić. Gdy już raz do niego wejdziesz, nie pozwoli Ci wyjść... Jest taka historia, której nie chciałbyś poznać. 
Opowieść, która Cię zaintryguje, zaskoczy i przerazi do szpiku kości. Horror na baśniowych ziemiach Suwalszczyzny.

Odważysz się?
Wydział - Miłosław Czarnecki


„Wydział” obejmuje 26 opowiadań oficerów wydziału jednej z komend wojewódzkich policji. Są to głównie relacje z prowadzonych przez nich spraw o seryjne i pojedyncze zabójstwa dokonane na przestrzeni ostatnich 30 lat. Zdarzenia te są bez wyjątku autentyczne i wszystkie opisane tam działania mają swoje pełne pokrycie w rzeczywistości. Stąd też w narracji przyjęto zasadę pełnej anonimowości czasu, miejsca i osób w nich występujących. Opowiadania zawierają wiele drastycznych opisów niezbędnych dla pełnego zobrazowania charakteru zdarzeń i emocji osób w nich występujących. Ich wspólnym mianownikiem jest sytuacja, w której wobec braku śladów i dowodów umożliwiających ustalenie sprawcy, prowadzący śledztwo musieli polegać na własnej intuicji i doświadczeniu,  aby nie uniknął on odpowiedzialności.
Sekta egoistów - Eric-Emmanuel Schmitt

Kiedy Gérard natrafia w starej książce na wzmiankę o tajemniczym założycielu Sekty Egoistów, jest przekonany, że właśnie wpadł na trop niezwykłej zagadki. Kim byli owi Egoiści, którzy wierzyli, że każdy człowiek powinien skupić się tylko na poznaniu samego siebie?
Kolejne ślady prowadzą Gérarda przez całą Europę, a początkowe niewinne zainteresowanie tematem szybko przeradza się w obsesję. Z dnia na dzień mężczyzna coraz bardziej zagłębia się w poszukiwania, ignorując wszystko i wszystkich. Jednak czy naprawdę można żyć tylko dla siebie, zapominając o innych?
W swojej pierwszej, niepublikowanej dotąd w Polsce powieści, Eric-Emmanuel Schmitt stawia ważkie pytanie o to, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze: osobiste szczęście czy budowanie więzi z otaczającymi nas ludźmi.
A jak u Was zapowiada się listopad? Co ciekawego macie w planach?


11 komentarzy:

 1. ,,Sędzię" i ja bym chciała przeczytać :) W listopadzie przede wszystkim chciałabym przeczytać ,,Notatki geologa" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nigdy nie planuję z wyprzedzeniem, bo często moje plany ulegają zmianie. Wybieram książki pod wpływem chwili. Aczkolwiek w tym miesiącu mam dwie pozycje z biblioteki, które muszę skończyć w najbliższym czasie (Dwunastu" Cronina oraz "Biały oleander" Fitch). Poza tym mam nadzieję, że uda mi się ruszyć coś z moich ostatnich nabytków. Pozdrawiam :)

  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o Gałęzistych, ale jestem wyjątkowo zaintrygowana :)

  Pozdrawiam :) Przy gorącej herbacie

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyjątkowe plany, jak widzę ;). Sama raczej nie planuję, co przeczytam w danym miesiąc, raczej sięgam po to, co aktualnie zalega na mojej półce oraz na co mam ochotę w danym momencie :). Zdecydowanie będę czekać na recenzję Schmitt'a, bo zaintrygował mnie opis i jestem ciekawa, czy watro sięgać :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie robię planów na cały miesiąc, ale zamierzam w listopadzie przeczytać "Klucz Niebios". :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super plany trzymam kciuki za ich realizację :*
  Niektóre pozycje wyglądają kusząco ;D

  Pzdrawiam
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. "Gałęziste" brzmią naprawdę ciekawie. Muszę się rozejrzeć za tym tytułem. Czuję się zaintrygowana :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytam właśnie Klucz Niebios i powiem Ci że to nie będzie zły wybór. Życzę powodzenia w realizowaniu planów.

  Pozdrawiam
  blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Śmiałe plany! Trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 10. "Dygot" z chęcią bym łyknęła ;) i "Sędzia" wydaje się być naprawdę ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie mogę się doczekać, aż sięgnę po Klucz Niebios.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.