30 października

#65. Ogień i woda- Victoria ScottOpis (lubimyczytac.pl):

W życiu 16-letniej Telli Holloway wszystko jest nie tak. Jej brat jest umierający, a gdy kilkunastu lekarzy nie może ustalić, co mu dolega, rodzice decydują się zamieszkać w „Zapadłej Dziurze w Montanie”, by Cody miał „świeże powietrze”. Tella traci ukochane życie w Bostonie i przyjaciół, rodzice doprowadzają ją do szału, jej brat jest bliski śmierci, a ona – kompletnie bezradna…
…dopóki nie odbiera tajemniczych instrukcji, jak wystartować w Piekielnym Wyścigu prowadzącym przez dżunglę, pustynię, ocean i góry, by wygrać nagrodę, której Tella rozpaczliwie pragnie: lekarstwo na chorobę brata. Ale wszyscy uczestnicy pragną leku dla kogoś, kogo kochają, i walczą zaciekle – nie ma gwarancji, że Tella (lub ktokolwiek inny) przetrwa wyścig. Może liczyć tylko na swoją pandorę – zwierzątko, które powinno mieć niezwykłe zdolności, ale Tella nie ma pojęcia jakie, a nawet… czy w ogóle je ma.
Wyprawa jest mordercza, zegar tyka, a Tella wie, że nie może ufać nikomu, nawet członkom swojej grupy. Czy może zaufać przynajmniej Guyowi? Czy rodzące się uczucie pomoże jej wygrać wyścig, czy będzie przyczyną jej klęski?Moja opinia o książce:


Książki z kategorii literatury młodzieżowej cieszą się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem wśród czytelników w różnym wieku. Ja swoje młodzieńcze lata mam już za sobą, przez co rzadko sięgam po tego typu literaturę. Niemniej jednak pozycja, którą otrzymałam od Wydawnictwa IUVI okazała się strzałem w dziesiątkę i dostarczyła mi ogrom czytelniczej radości.

Rodzina Telli Holloway, głównej bohaterki książki Ogień i woda, ze względu na ciężki stan jej brata – Cody’ego, decyduje się na przeprowadzkę z dużego miasta na obrzeża. Przenosiny początkowo były dedykowane poprawie stanu zdrowia nastolatka, jednak okazuje się, że rodzice od początku ukrywali prawdziwy powód zmiany miejsca zamieszkania.
W ręce Telli trafia dziwne urządzenie, które podaje instrukcje odnośnie startu w Piekielnym Wyścigu. Wyścig ma trwać trzy miesiące i obejmuje cztery ekosystemy. Każdy z uczestników dokona również wyboru swojej pandory – zwierzęcia, który dotrzymywać ma mu kroku w czasie wyścigu i pomagać w przezwyciężaniu przeciwności. Jednak najważniejszym elementem wyścigu jest główna nagroda – lek, który zapewni powrót do zdrowia jednej osobie. Jest to lek na wszelakie dolegliwości i wszystkie choroby. Lek idealny.
Tella kierująca się miłością do swojego brata decyduje się na wzięcie udziału w wyścigu i dokonuje wyboru swojej pandory. Czy uda jej się zwyciężyć? Ile będzie w stanie poświęcić, aby otrzymać lek gwarantujący powrót do zdrowia jej brata?
„Zwycięzca może być tylko jeden.”
Ogień i woda autorstwa Victorii Scott jest książką, w której po części został powielony schemat fabuły polegający na rywalizacji pewnej grupy osób o określone dobra materialne.  W tym przypadku współzawodnictwo prowadzone będzie w czterech ekosystemach – dżungla, pustynia, morze i góry, a udział w rozgrywkach wzięło ponad sto osób w różnym wieku. Każde z nich pragnie zdobyć lek, który spowoduje powrót do zdrowia jednej, wybranej przez zwycięzcę, osoby.
Sam zarys fabuły i postaci bohaterów nie zrobił na mnie zbyt wielkiego wrażenia, jednak zdecydowałam się sięgnąć po tę pozycję i zupełnie tego nie żałuję. Książka zdecydowanie skierowana jest do młodszych czytelników i porusza wiele kwestii, na które szczególnie należy zwracać uwagę w życiu doczesnym. Jednak sądzę, że każdy miłośnik książek z kategorii przygodowych i fantastyki odczuje satysfakcję po przeczytaniu tej powieści.
Przede wszystkim książka ma wzbudzić chęci rywalizacji w czytelnikach, jednocześnie uświadamiając, że zaufanie do innych i praca w grupie może stanowić klucz do sukcesu. Dążenie do celu – do zdobycia leku – zostało przedstawione w tym przypadku jako element decydujący o życiu lub śmierci niewinnej osoby. Dzięki tej pozycji najmłodsi czytelnicy będą mogli poczuć na swoich barkach ciężar odpowiedzialności i jednocześnie przeżyć fantastyczną przygodę, której w rzeczywistości nigdy by nie przeżyli, a do tego w zakamarkach dżungli czeka na nich odrobina miłości, która nie pozwoli odetchnąć nawet na moment.
Wartka akcja i fantastycznie wykreowana fabuła nawet na chwilę nie pozwoli czytelnikowi oderwać się od książki. Bohaterom w większości zostały przydzielone dość neutralne charaktery, jednak pojawia się również kilka postaci, które niesamowicie potrafią zirytować, mimo że pojawiają się stosunkowo rzadko.

Książka ma całą masę zalet, o których powinniście sami się przekonać, jeżeli nie mieliście jeszcze okazji do sięgnięcia po tę lekturę.


Instagram

7 komentarzy:

 1. Szczerze mówiąc nie wiem, czy książka ta mogłaby mi się spodobać, lecz nie przekonam się póki nie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę już n swojej półce, także wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zostaje mi nic innego, jak tę książkę przeczytać :)

  bookocholic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka mnie kusi i odstrasza jednocześnie.
  Obawiam się, że ten jeden zwycięzca, ten wyścig, ten sojusz... Że to taki odgrzany kotlet z Igrzysk Śmierci. ;) A ja już jeden odgrzany kotlet po Igrzyskach zjadłam, całkiem dobry, lecz do wspaniałego mu było daleko... Nie wiem, czy mam ochotę na drugi. :P

  A to Twoje "życie doczesne" skojarzyło mi się.. ekhm, z kościołem. :D <3

  OdpowiedzUsuń
 5. O książce czytałam już wiele dobrego. Niby jestem starsza, ale "Igrzyska śmierci" bardzo mi się podobały. Dlatego myślę, że ta pozycja też mi przypadnie do gustu, w końcu jest dość podobna - ta rywalizacja :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z racji wieku powinnam już dawno przestać czytać takie książki, ale ja je po prostu uwielbiam, dlatego jestem pewna, że "Ogień i woda" za niedługo pojawią się na mojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja po prostu mażę, aby wreszcie zapoznać się z tą książką.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.