02 września

#49. Inne zasady lata- Benjamin Alire Sáenz

Tytuł: Inne zasady lata
Tytuł oryginału: Aristotle and Dante discover the secrets of the universe
Autor: Benjamin Alire Sáenz
Język oryginału: angielski
Kategoria: literatura współczesna
Wydawnictwo: Rodzinne

Liczba stron: 338
Data wydania: 23 października 2013
Cena katalogowa: 39,90 zł

Opis:


Zdecydowałem, że to będzie moje lato. Jeśli miało być książką, to napiszę w niej coś pięknego.

El Paso. Dwóch nastoletnich samotników o niecodziennych imionach.
Arystoteles. Wściekły nastolatek, którego brat siedzi w więzieniu.
Dante. Mądrala i artysta z nietypowym poglądem na świat.
Zdaje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale kiedy zaczynają spędzać ze sobą czas, odkrywają przyjaźń, która zmieni ich życie. Przyjaźń, która sprawi, że nauczą się najważniejszej prawdy o sobie i akceptacji tego, kim tak naprawdę chcą być.

Kiedy tak szedłem do domu, myślałem o ptakach i znaczeniu ich istnienia. Dante znał odpowiedź. (…) Jeśli obserwowalibyśmy ptaki, może moglibyśmy się nauczyć być wolni. Myślę, że o tym właśnie mówił. Nosiłem imię filozofa, ale jakie było moje imię? Dlaczego nie znałem odpowiedzi? I dlaczego niektórzy mieli w sobie łzy, a niektórzy ich nie mieli? Różni chłopcy żyją według różnych zasad.


Piękna, cudowna okładka! 
Typowo letnia, nawiązująca bezpośrednio do treści książki, przykuwająca uwagę.
Chłopiec (a może bardziej mężczyzna?) z okładki zupełnie nie przypomina mi żadnego z bohaterów książki. Wydaje się być zbyt dojrzały.


Moja ocena: 9/10


"Dlaczego się uśmiechamy? Dlaczego się śmiejemy? Dlaczego czujemy się samotni? Dlaczego bywamy smutni i zdezorientowani? Dlaczego płaczemy, gdy oglądamy obraz? Dlaczego w naszym sercu jest burza, kiedy kochamy? Dlaczego odczuwamy wstyd? Czym jest ta rzecz na dnie żołądka, nazywana pragnieniem?"
Na książkę natknęłam się w olsztyńskiej księgarni Tak Czytam. Letnia okładka zdecydowanie zwróciła moją uwagę. Na przedniej części okładki zamieszczono również krótką opinię o książce, napisaną przez Michała Piróga. Te trzy zdania całkowicie przekonały mnie do tego, aby kupić i przeczytać tę książkę. Bardzo cieszę się, że na nią natrafiłam. 
"Ta powieść uczy, żeby nie uciekać,a być... być szczęśliwym.Powiem szczerze. Zakochałem się."- Michał Piróg.
Ubolewam nad bardzo słabym rozreklamowaniem książki. 
Patronat nad książką objęła kampania przeciw homofobii i jestem bardzo ciekawa, czy chociaż wśród osób homoseksualnych lepiej rozeszła się wiadomość o pojawieniu się takiej książki na rynku.
Podejrzewam, że nie.

"Inne zasady lata" jest cudowną książką, poruszającą bezpośrednio temat związków homoseksualnych. Mimo, że taka tematyka może oburzać i obrzydzać część naszego społeczeństwa, jednak sama książka zawiera masę życiowych prawd, a dodatkowo uczy pokory i daje siłę do dalszej walki o marzenia.

"(...) wiersze są jak ludzie. Niektórych rozumiesz od razu, a innych nie zrozumiesz nigdy."
"(...) lepiej nudzić się samemu niż w towarzystwie." 
Przenosimy się do El Paso, gdzie poznajemy dwóch nastolatków o bardzo charakterystycznych imionach. Obaj są typowymi samotnikami, mało lubianymi w szkole i najbliższym sąsiedztwie. Kiedy się poznają, wyczuwa się między nimi ogromne różnice, jednak z każdą chwilą spędzoną razem, różnice zaczynają niknąć. Chłopcy stają się najlepszymi przyjaciółmi, dzielącymi ze sobą pasję do czytania książek i spędzającymi wspólnie czas na naukach pływania. W ciągu jednego lata ich przyjaźń bardzo się rozwija, mimo różnego sposobu wychowania, chłopcy zaczynają zachowywać się w swojej obecności jakby znali się od zawsze.
"Nauczyłem się ukrywać uczucia. W sumie nie, to nieprawda. Nie było żadnej nauki. Urodziłem się z wiedzą jak to robić."
Dwóch bohaterów książki, Ari i Dante, musi zmierzyć się z przeciwnościami losu, z zrzucanymi pod nogi kłodami. Czy faktycznie zaryzykują wejście na nową drogę życia jako para kochanków, nie tylko przyjaciół?

W książce przedstawione zostały dwa różne modele rodziny i wpływ wychowania dzieci w określony sposób. Bardzo wyraźnie został uwydatniony wpływ postawy i zachowania rodziców na dzieci. Głównymi bohaterami są nastoletni chłopcy, którzy nabierali poszczególnych cech charakteru obserwując (w tym przypadku) swoich ojców. Jeden z chłopców jest delikatny i uczuciowy, natomiast drugi z nich silny i odważny. Jak się okazuje, cechy te miały znaczny wpływ na późniejszą łatwość w dążeniu do celu i spełnianiu swoich pragnień, a jednocześnie w nawiązywaniu nowych znajomości.

Książka jest idealnym przykładem na to, że miłość i przyjaźń przychodzą w życiu w najmniej oczekiwanych momentach. Jednocześnie sama książka ukazuje, że nie zawsze słuszne jest robienie czegoś "bo tak wypada", nakłaniając również do walki ze sobą, o dążenie do wyznaczonych celów i podejmowanie ryzyka w życiu. Niejednokrotnie otoczenie może próbować podcinać skrzydła, jednak nigdy nie należy się poddawać.

"(...) czasami ból był jak burza, która przychodzi znienacka. Najpiękniejszy letni poranek może zakończyć się ulewą i grzmotami."
Według mnie jest to książka, po którą powinien sięgnąć każdy, kto w najmniejszym chociaż stopniu uważa się za osobę tolerancyjną, a związki homoseksualne go nie oburzają. Poza samym zbliżeniem tematyki homoseksualistów, która w naszym cudownym kraju nadal raczej traktowana jest jako temat tabu, o którym nie powinno się rozmawiać i który budzi masę kontrowersji, w cudowny sposób został przedstawiony proces określania swojej osobowości i podejmowania odpowiednich kroków, które umacniają w nowych postanowieniach.

Książka powinna trafić do kategorii literatura młodzieżowa, jednak zapewne przez wątek homoseksualny tak się nie stało.


Moja ocena: 8,5/10


Sumaryczna ocena książki: 9/10Instagram
Za udostępnienie pozycji do recenzji dziękuję księgarni TAK CZYTAM ♥

Książka dostępna w Księgarniach Tak Czytam w cenie 7zł!

10 komentarzy:

 1. Sądzę, że może być ciekawe ^^
  Średnio gustuję w tego typu książkach, aczkolwiek miło by było kiedyś przeczytać coś takiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na mnie akurat okładka nie robi dobrego wrażenia, ale sama książka wydaje się bardzo ciekawa :) Niestety u nas z tolerancją za dobrze nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. To może być ciekawe.
  Pozdrawiam.
  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie tak pomyślałam, że jak na okładkę ze zdjęciem to jest naprawdę bardzo ładna ;)
  W sumie nie pamiętam czy czytałam jakąkolwiek książkę, w której głównym tematem byłby homoseksualizm. Dlatego bardo chętnie przeczytam tę, dziękuję za polecenie, ląduje na liście !
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. hmm, póki co jednak podziękuję..

  OdpowiedzUsuń
 6. No cóż, książka wydaje się ciekawa, ale chyba nie będzie jak na razie stanowić mojego priorytetu czytelniczego.
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki o tolerancji, homoseksualistach itd. kompletnie mnie nie interesują. Chociaż za 7zł ;D

  Pozdrawiam
  Blog książkoholiczki

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba jednak nie dla mnie :) może kiedyś?
  Pozdrawiam Justyna z książko miłości moja

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba nie spotkałam się jeszcze w literaturze z tematyką homoseksualizmu, zaciekawiłaś mnie tą publikacją, rzeczywiście mało o niej słychać, powiem nawet, że po raz pierwszy spotkałam się z tym tytułem u Ciebie. Z pewnością zapoluję na tę książkę, Twoja recenzja bardzo mnie zaintrygowała, muszę ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanawiałam się nad tą książką ostatnio jak byłam w rzeszowskiej księgarni Tak czytam i zrezygnowałam. A to był błąd. Będę musiała to jak najszybciej nadrobić! :D
  Nominowałam Cię do TAGu: http://majkabloguje.blogspot.com/2015/09/lubimyczytac-tag.html#more :*

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.