30 marca

#13. Tajemnica Pani Ming- Eric- Emmanuel Schmitt

Źródło okładki: Wydawnictwo Znak (01.04.2015).
Tytuł: Tajemnica Pani Ming
Autor: Eric- Emmanuel Schmitt
Tytuł oryginału: Les Dix Enfants Que Madame Ming n'a Jamais Eus
Język oryginału: francuski
Kategoria: literatura piękna
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 80
Data wydania: 17 lutego 2014
Cena detaliczna: 23,90 zł

Opis wydawcy:

Kolejna po kochanym na całym świecie „OSCARZE I PANI RÓŻY” książka Erica-Emmanuela Schmitta z bestsellerowego cyklu „OPOWIEŚCI O NIEWIDZIALNYM”.

Pani Ming, mądra, serdeczna kobieta, uwielbia opowiadać o dziesięciorgu swoich dzieci. Liczna rodzina zdaje się być jej całym światem. Główny bohater, przyjezdny z Europy, odwiedzający współczesne Chiny, jest zafascynowany jej osobą. Wiedziony ciekawością postanawia odkryć największy sekret pani Ming, dowiedzieć się, co kobieta skrywa za fasadą swoich poruszających, choć niewiarygodnych opowieści.

W swojej nowej książce Schmitt z właściwą sobie wrażliwością jeszcze raz dotyka najskrytszych tajemnic ludzkiej duszy, mistrzowsko odmalowuje emocje, o których najtrudniej jest mówić.


Moja ocena: 6/10

Bardzo krótkie opowiadanie. Zdecydowałam się na zabranie go w podróż, nie dotarłam nawet do połowy trasy, kiedy zorientowałam się, że to już koniec przygody z Panią Ming.

Pan Schmitt kolejny raz zawiera w małej objętości bardzo dużą treść- krótko i treściwie. Opowiadanie początkowo wydaje się być banalnie proste, jednak po jakimś czasie trafia w synapsy i skłania do refleksji i zatrzymania się na chwilę w szarej rzeczywistości.Autor przez opowiadanie próbuje uświadomić czytelników jak ważna jest wyobraźnia i ile jej zawdzięczamy w życiu codziennym.

Dodatkowo ciekawe zestawienie babci klozetowej i biznesmena.

Opowiadanie przepełnione jest emocjami. 

3 komentarze:

 1. Uwielbiam prozę Pana Schmitta, bardzo lubię :"Tajemnicę Pani Ming", w moim odczuciu opowiadanie wypełnione jest po brzegi pięknymi myślami, w niesamowity sposób pobudza do refleksji, zapada w pamięć... aż dziwi, że postacią, z której ust pada tyle wartościowych i wartych przemyślenia słów jest babcia klozetowa ;) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. babcia klozetowa jest cudowną postacią :) jedyne co mnie zastanawia, to skąd Pan Schmitt bierze niektóre pomysły na fabułę !

   Usuń
  2. Zgadzam się :) Pomysł genialny, chociaż nie wszystkim przypadł do gustu ;) Ale mnie się podobało, że te wszystkie mądrości wychodziły z ust babci klozetowej :)

   Usuń

Copyright © rude recenzuje.