01 listopada

Zapowiedzi wydawnicze na listopadListopad co roku kojarzy mi się z nieco większym wydawniczym spokojem niż w pozostałych miesiącach roku. 

Nie licząc oczywiście grudnia, kiedy nie dzieje się prawie nic. Przed wami kolejne zapowiedzi, w których poza kryminałami znajdziecie kilka fajnych książek popularnonaukowych i reportaży. W sumie jest ich 16. 


Mam wrażenie, że ten miesiąc tak naprawdę rozkręca się dopiero w połowie. Wtedy też na rynku pojawi się kolejna książka słynnego amerykańskiego astrofizyka Neila deGrasse Tysona Kosmiczne zachwyty (premiera 14.11.2018). Kosmiczne tematy kojarzą mi się wyłącznie z Dianą z Bardziej lubię książki niż ludzi i po części właśnie od niej zarażam się miłością do takich tematów. Mam wrażenie, że po tej książce pasja jeszcze bardziej mi się udzieli. Księga zwierząt niemalże niemożliwych (premiera 14.11.2018) to pozycja, obok której nie mogę przejść obojętnie. Wszystko przez tematy związane z zoologią, które są mi wyjątkowo bliskie ze względu na wykształcenie. Czytanie o istotach, o których wcześniej się nie słyszało i których prawdopodobnie nigdy się nie zobaczy brzmi bardzo zachęcająco. Wisienką na torcie jest książka Tajemnicze życie oceanów (premiera 20.11.2018). To kolejna fascynująca lektura, tym razem o sekretach oceanu. Wzbogacona kolorowymi ilustracjami. Dla mnie bomba!
Jeffery Deaver jest dla mnie autorem zagadką, bo wiele dobrego o nim słyszałam, ale nie miałam jeszcze okazji sprawdzić jego warsztatu kryminalnego na sobie. Może listopad będzie odpowiednią okazją, bo właśnie w tym miesiącu na rynku pojawi się książka Pogrzebani (premiera 08.11.2018) Głównym wątkiem jest nasilające się uchodźstwo w Europie, wokół którego wykreowana została kryminalna sprawa. Martwa cisza (premiera 14.11.2018) to kolejny kryminał, tym razem w zupełnie innym stylu i o zupełnie innym klimacie niż ten Deavera, który swoją drogą porównywany jest do Twin Peaks, a mi to w zupełności wystarczy. Dwa ciała pozbawione oczu odnalezione zostają w głębi lasu niedaleko odludnego szwedzkiego miasteczka, co bardzo przypomina pewną nierozwiązaną sprawę z przeszłości. Niechciany gość (premiera 19.11.2018) to thriller, który mroźnym klimatem odda nadchodzącą wielkimi krokami zimę. Burza śnieżna i awaria elektryczności nie wróżą niczego dobrego gościom hotelu.
Czytanie o ludziach jest inspirujące i motywujące, przynajmniej dla mnie. Brakująca połowa dziejów (premiera 14.11.2018) to książka, na którą powinna zdecydować się każda kobieta. To historia Polski pisana właśnie z perspektywy kobiet urozmaicona rysunkami Marty Frej. Od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność i to wszystko o dokonaniach kobiet zamieszkujących ziemie polskie. Frida Kahlo. Biografia (premiera 21.11.2018) najbardziej mnie kusi ze względu na to, że biografia ma być ilustrowana. Kahlo jest jedną z największych artystek w dziejach świata i to powinno was przekonać do zwrócenia uwagi na tę biografię. Ostatnim punktem w biografiach jest Robin. Biografia Robina Williamsa (premiera 14.11.2018), której zabraknąć nie mogło. Lubiłam go jako aktora, jego gra aktorska zawsze była idealna, a on sam wydawał się być tak pozytywnym i zdystansowanym do świata człowiekiem. Myślę, że poza ciekawostkami z jego życia, to będzie dobra książka do uświadomienia sobie, jak łatwo nakładać na twarz maskę i ukrywać przed całym światem swoje problemy.
Czas na część reportażową, która skrywa mnóstwo ciekawych tytułów i tematów wartych głębszego zbadania. Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu (premiera 20.11.2018) to reportaż o Zagłębiu Dąbrowskim, a właściwie o ludziach, których los, po wprowadzeniu Planu Balcerowicza, nikogo nie interesował. Archiwum Stiega Larssona (premiera 14.11.2018) to opowieść o dziennikarskim śledztwie, które autor potajemnie prowadził. Projekt dotyczył morderstwa premiera Szwecji, który zginął zastrzelony na ulicy w Sztokholmie i którego okoliczności do dnia dzisiejszego nie zostały wyjaśnione. Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat Piotra Milewskiego (premiera 14.11.2018), jako zwieńczenie nordyckich elementów i opis podróży życia inspirowanej dziełem Islandia Daniela Vettera.
Warszawa, mimo że osobiście za nią nie przepadam, jest miastem o niesamowicie bogatej historii. Sigalin. Towarzysz odbudowy (premiera 28.11.2018) to książka o życiu pierwszego po wojnie naczelnego architekta Warszawy, ale również o zmianach, które po wojnie dokonywały się w tym mieście. Pablo Escobar pod lupą (premiera 26.11.2018) to kolejna książka spisana przez syna Escobara, w której wraca do wydarzeń z przeszłości i ukazuje nowe szczegóły związków ojca oraz odkrywa nowe fakty o udziale w międzynarodowych schematach korupcyjnych. Śledztwa Szostaka. Co się stało z Iwoną Wieczorek? (premiera 28.11.2018) to drugi tytuł z nowej serii „Śledztw Szostaka”. Tym razem autor bierze się za sprawę zaginionej w 2010 roku Iwony Wieczorek. Szostak jako jedyny dziennikarz zapoznał się z aktami sprawy i wysnuwa wnioski odnośnie samego zaginięcia dziewczyny, którymi dzieli się z czytelnikami. Twoje życie w moich rękach (premiera 28.11.2018) to rozmowy z lekarzami najpopularniejszych specjalizacji w Polsce oraz pracownikami służby zdrowia. Ta książka ma pomóc w zrozumieniu codzienności z perspektywy drugiej strony.Koniecznie zostawcie po sobie komentarz i dajcie znać, czy w moim zestawieniu udało wam się znaleźć jakiś interesujący tytuł.5 komentarzy:

  1. Ja bym dorzuciła nieśmiało "Pod podszewką" :D

    OdpowiedzUsuń
  2. "Kosmiczne zachwyty" mogą być książką, po której miłość do takiego gatunku udzieli Ci się jeszcze bardziej. :) Sam listopad za to wygląda całkiem nieźle pod względem premier i mamy nadzieję, że zarówno grudzień, jak i początek roku będą równie dobre!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.