03 listopada

#364. #SEXEDPL - Anja RubikNie czytam poradników o seksie, ale tym razem zrobiłam wyjątek. Nie dość, że Anja Rubik, to jeszcze rozmowy ze specjalistami i fajny gest wydawcy. Nie mogłam się oprzeć, musiałam sprawdzić o co tyle szumu.

Kiedy jest dobry czas na pierwszy raz i jak się do niego przygotować? Co to jest grooming, seksting i consent? W jaki sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową i gdzie je leczyć? Jak dobrać najlepszą metodę antykoncepcji? Czy kobieta, która spędziła noc z inną kobietą jest już lesbijką? W czym może nam pomóc masturbacja? „#SEXEDPL” obejmuje wszystko, co powinniśmy wiedzieć, ale często wstydzimy się zapytać. źródło

Na pierwszy rzut oka książka wygląda naprawdę solidnie i jej kolorowe, bogate w zdjęcia wnętrze zdecydowanie zachęca, żeby do niej zajrzeć. Druga sprawa to bardzo niska cena okładkowa, dzięki której grupa docelowa nie będzie miała większych problemów z odłożeniem takiej kwoty.

Początkowo podchodziłam do tej książki jak pies do jeża myśląc, że to kolejna pozycja, którą napisał ktoś znany, tylko po to, żeby cokolwiek napisać. Ostatecznie przebrnęłam przez nią z całkiem sporym zaangażowaniem i czytając ją myślałam tylko o tym, jak bardzo chciałabym przeczytać coś takiego te 15 lat temu, żeby uniknąć wszelkich niezręcznych rozmów z rodzicami. Nie wiem, jakie podejście do tematów związanych z seksualnością mają teraz dzieciaki i młodzież, ale za moich czasów to było tabu. Rozmawiało się między sobą, z zaufanymi znajomymi, a rozmowy z rodzicami, które zawsze wychodziły gdzieś przy okazji, były najgorszą opcją z możliwych. Nie wiem, czy to się w jakiś sposób zmieniło, ale po przebrnięciu przez tę książkę stwierdzam, że zmienia się i to na lepsze.

Na szczęście Rubik nie występuje w tej książce jako specjalista, a jedynie zadaje pytania. Rozmowy podzielono na 18 rozdziałów, przy czym każdy z nich został skonstruowany w taki sposób, aby tłumaczyć wszystko od początku do końca, a sama ich treść jest bardzo przystępna. Pojawia się specjalistyczne nazewnictwo, ale wszystko tłumaczone jest na tyle dokładnie, że nie ma potrzeby wyszukiwania i sprawdzania informacji w innych źródłach. Warto mieć na uwadze, że nie jest to typowa książka tylko o seksie, a pojawiają się też inne, równie ważne tematy, z którymi młodzież często się zmaga i które mimo wszystko mogą być wstydliwe. Pojawiają się rozmowy o nawiązywaniu znajomości, również tych internetowych, o seksualności, o hejcie ze strony innych uczniów, o lękach i konfrontacjach z lekarzami. Na końcu znajduje się też rozdział, który zbiera różne fundacje i organizacje, do których w razie potrzeby, w konkretnych sytuacjach można się zgłaszać. Myślę, że odpowiedzi specjalistów rozwieją wszelkie wątpliwości młodzieży, która zdecyduje się sięgnąć po tę książkę.

Średnio mi pasowało tylko to, że akcja została zapoczątkowana przez Anję Rubik. Nigdy nie interesowałam się światem mody, ani tym bardziej osobą Rubik, ale zawsze wydawała mi się taka nieodpowiedzialna. Dopóki nie przysiadłam do napisania swojej opinii o #SEXEDPL, nie wiedziałam też że jest aktywistką społeczną, co już bardziej zaczęło mi się jednak zgrywać w całość. Moje uprzedzenia do jej osoby nie wynikały z niczego konkretnego, ale po całej akcji z książką, z jej zaangażowaniem i przede wszystkim wyrzeczeniem się swojego honorarium i przekazaniem całego zysku na edukację młodzieży, wiele zyskała w moich oczach. Myślę, że sama akcja zyskała też ogromny rozgłos właśnie dzięki prowadzeniu jej przez tak znaną osobę. A w tym wypadku im większy rozgłos, tym większa szansa na dotarcie do młodzieży.


Naprawdę cieszy mnie, kiedy widzę, że ktoś angażuje się w ważne sprawy i nie robi tego tylko po to, żeby jeszcze bardziej wzbogacić się materialnie. Poza tym, że Rubik przygotowała świetną, merytorycznie dopieszczoną książkę, którą chciałabym przeczytać będąc nastolatką, to dodatkowo podjęła się przekazania darmowych egzemplarzy do polskich szkół. Wiem, że można się też załapać na bezpłatne szkolenia i warsztaty prowadzone przez specjalistów.


Tytuł:  #SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie
Autor: Anja Rubik
Wydawnictwo: W.A.B
Liczba stron: 224
Data wydania: 19 września 2018
Cena katalogowa: 19,99 zł
Moja ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.