25 sierpnia

Wrześniowe zapowiedzi książkowePrawie kolejny miesiąc za nami, więc czas na szybką zapowiedź wrześniowych nowości na rynku książkowym. 

Po letnim zastoju wracamy do większego i bardziej zróżnicowanego wyboru lektur. W moim zestawieniu pojawiło się 15 tytułów, które mnie interesują i na które zwrócę uwagę. Jest trochę poważniej i mroczniej, pojawia się trochę literatury faktu, nie brakuje kryminałów i thrillerów, ale też lżejszych książek.


Vera Buck – Runa
Data premiery: 03.09.2018

Diana z bloga Bardziej lubię książki niż ludzi często skutecznie zaraża mnie zainteresowaniem do książek, którymi wcześniej bym się nie zainteresowała. Medycyna bardzo mocno mi się z nią kojarzy, a zatem książka Very Buck również, bo to podobno mistrzowskie połączenie literatury z historią medycyny.
Tym razem przenosimy się do jednej z dziewiętnastowiecznych paryskich klinik, w której przeprowadzane są eksperymenty na histeryczkach. Do tej pory wszystko szło jak po maśle, aż trafiła się Runa, dziewczyna, na którą nie działają żadne metody terapeutyczne. Jej obłęd jest na tyle zaawansowany, że podjęta zostanie próba operacyjnego usunięcia go z mózgu dziewczynki.Lindsey Fitzharris - Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera
Data premiery: 05.09.2018

Pozostając w temacie medycyny i dziewiętnastego wieku przedstawiam Wam książkę o chirurgii, śmierci i zarazkach. Przedstawiono tu prawdziwe oblicza chirurgów, brak wiedzy i kompetencji, które często prowadziły go groźnych powikłań pooperacyjnych – które mimo wszystko w tamtych czasach nie były niczym niezwykłym – lub ostatecznie do śmierci pacjenta.

Paweł Kapusta - Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym
Data premiery: 19.09.2018

Tym razem medycyna w innym wydaniu, rzut okiem na aktualną służbę zdrowia, a właściwie na absurdy i procedery, które wszystkim utrudniają życie. O trudach pracy, wymaganiach, ogromnej odpowiedzialności i śmiesznym wynagrodzeniu. Opowieść, przez którą przeprowadza Paweł Kapusta. W tym przypadku opis książki broni się sam.

2240,00 zł (dwa tysiące dwieście czterdzieści złotych, zero groszy). Oto wypłata za ponad 80 interwencji w miesiącu, w tym wyjazdy do czterech ciężkich wypadków samochodowych, pięć reanimacji i cztery osoby własnoręcznie skradzione śmierci. Paragon na ludzkie życie opiewa w Polsce na 14 złotych netto za godzinę. Ratownicy medyczni, lekarze, lekarze rezydenci, pielęgniarki, transplantolodzy, funkcjonariusze służby więziennej, wreszcie – pacjenci. Opowiadają o rzeczywistości rodem z filmu akcji, w którym grają bagatelizowane role drugoplanowe. Na pierwszym planie zawsze jest jednak system. Oni z kolei, oprócz wkładania nadludzkiego wysiłku w ratowanie ludzkiego życia, próbują na co dzień ratować systemowe niedoróbki. Za wszelką cenę, czasem wbrew procedurom walczą, by zminimalizować straty. Również w ludziach. 


Misha Glenny – McMafia
Data premiery: 12.09.2018

Tematy mafijne mile widziane, a tym razem interesuje mnie i książka, i serial, bo o tym też wcześniej nie słyszałam. McMafia to wznowienie książki, której głównym tematem jest rozwijająca się przestępczość zorganizowana w Rosji, krajach byłego ZSRR, na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Afryce i Kanadzie. Autor zestawia gangsterów ze wschodu i zachodu, jednocześnie pokazując ich bezwzględność i żądzę pieniędzy.Alex Perry - Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata
Data premiery: 19.09.2018

Pozostając w temacie mafii, jednak tym razem przechodząc do włoskiej organizacji wywodzącej się z Kalabrii. 'Ndrangheta, bo o niej mowa, uznawana jest za najpotężniejszą organizację przestępczą we Włoszech, do której należy się przez powiązania rodzinne i nie da się jej po prostu opuścić - przestępcy znani są z bezwzględności. Dobre matki to historia trzech kobiet, które podjęły ryzyko – zdradziły ojców i mężów, żeby ocalić swoje dzieci. Mówi się, że to największa wojna, jaką kobiety wypowiedziały włoskiej mafii w XXI wieku.Kafir - Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie
Data premiery: 19.09.2018

Z Włoch bezpośrednio do Afganistanu i warunków, z jakimi polski wywiad musi się zmagać, gdzie niebezpieczeństwo staje się większe niż gdziekolwiek indziej. To historia o wojnie, w którą zostali wplątani Polacy, to brudna prawda o polskiej interwencji w Afganistanie.


Tadeusz A. Kisielewski - Uwaga, szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda
Data premiery:18.09.2018

Przy wywiadzie pozostając, w książce Kisielewskiego przedstawione zostało powstanie struktur wywiadowczych, ujawnione zostały role polskich oficerów w szkoleniach agentów. Pojawia się temat polsko-japońskiej współpracy, ale również autor wspomina czasy, kiedy Polacy i Żydzi bez własnego państwa mieli znakomicie działający wywiad.
JP Delaney - W żywe oczy
Data premiery: 05.09.2018

Kolejna powieść autora bestsellerowej Lokatorki, której do dnia dzisiejszego nie miałam okazji przeczytać. Myślę, że mogłabym pracować jak główna bohaterka książki, której płacą za manipulowanie mężczyznami. Na zlecenie pewnej firmy prawniczej specjalizującej się w sprawach rozwodowych ma demaskować niewiernych mężów i dostarczać dowodów zdrady. Trafił się jednak trudny orzech do zgryzienia, a sytuacja zaczyna robić się coraz bardziej niebezpieczna. Do przeczytania – obowiązkowo.Mads Peder Nordbo - Zimny strach
Data premiery: 19.09.2018

Bohaterowie książki Dziewczyna bez skóry powracają, więc chyba czeka mnie nadrabianie zaległości, tym bardziej, że nordyckie klimaty tak bardzo mnie interesują. Sam opis książki nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia, ale po licznych pochlebstwach o pierwszym tomie, jestem w stanie uwierzyć, że i drugi zrobi wrażenie. Przedstawiona zostaje rodzinna tragedia – znika młoda dziewczyna, a za jej poszukiwania zabiera się jej rodzina wraz ze znajomą o bogatej przeszłości kryminalnej. Poszukując dziewczyny dokopują się do różnych informacji z przeszłości, które nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego. Wszystko się komplikuje.Joe Hill - Dziwna pogoda
Data premiery: 05.09.2018

Jeżeli horrory to tylko Joe Hill!

Joe Hill, literacki alchemik, skupia się w  swoich czterech minipowieściach na najważniejszych elementach ludzkiej egzystencji: pamięci i niepamięci, wyobrażeniach i fantazjach, bestialstwie i bezradności, lęku i brawurze, deszczu i wietrze, śmierci i życiu, marzeniach… i koszmarach.


Andrew Mayne – Naturalista
Data premiery: 05.09.2018

To powieść, która zapowiada się wyjątkowo mrocznie i w dodatku super ciekawie! Poza ty, że morderstwo, a nawet nie jedno, to dodatkowo jeszcze nauka. Profesor biologii obliczeniowej, który odkrywa zwłoki, postanawia wykorzystać swoją wiedzę, aby odnaleźć zabójcę. Czerpie z biologii, antropologii, botaniki, statystyki i algorytmów komputerowych, aby zlokalizować kolejne ciała. Jestem przekonana, że uda mu się przechytrzyć zabójcę, ale muszę się dowiedzieć jak tego dokona!Alma Katsu - Głód
Data premiery: 19.09.2018

Pierwsze o czym pomyślałam, kiedy przeczytałam opis tej książki to Zjawa Michaela Punke. Wyprawa niepewnym szlakiem, problemy z żywnością, kłótnie, konflikty, tajemnice i śmierć chłopca sprawiły, że od razu pomyślałam o DiCaprio bijącym się z niedźwiedziem. Choć stosunkowo rzadko sięgam po takie powieści, na tę jednak czekam z niecierpliwością i ogromnym zainteresowaniem. Zjawa w wersji książkowej bardzo mi się podobała, więc liczę na coś równie dobrego i klimatycznie podobnego.Michelle Richmond - Rok we mgle
Data premiery: 19.09.2018

To powieść psychologiczna, którą jeżeli miałabym opisać jednym słowem, to byłaby to niepewność. Ona po przejściach, on po rozwodzie i z córką przy boku. Obydwoje próbują ułożyć sobie życie, planują ślub i stworzenie we trójkę szczęśliwej rodziny. W ciągu kilku sekund ich życie zamienia się w piekło, a ze szczęśliwej trójki znowu robi się dwójka.

Jennifer Egan - Manhattan Beach
Data premiery: 19.09.2018

Manhattan Beach to książka nominowana do National Book Award 2017 i mimo że przeważnie unikam nagradzanych książek, to jednak ta mocno mnie zaintrygowała. To powieść z tajemnicą w tle i poszerzaniem granic stereotypu kobiety. Anna Kerrigan zajmuje się podwodnym naprawianiem statków, ale swoje umiejętności i doświadczenie postanawia wykorzystać do poszukiwania ciała swojego ojca.Rose McGowan – Odważna
Data premiery: 19.09.2018


Rose McGowan urodziła się w sekcie Dzieci Boga, ale większość dorosłego życia spędziła w innej, o wiele bardziej niebezpiecznej: w Hollywood. Po drodze straciła i odzyskała matkę, uciekała od toksycznego ojca, żyła na ulicy, trafiła na odwyk, utknęła w pełnym przemocy związku, walczyła z zaburzeniami odżywiania, zamordowano jej ukochanego. Przez całe życie mogła liczyć tylko na siebie.W swojej książce McGowan opisuje gwałt, jakiego dopuścił się na niej wpływowy producent filmowy, Harvey Weinstein. Publiczne wyjawienie prawdy zajęło jej 20 lat. "Hollywood działa jak mafia, jeśli chodzi o ochronę swoich ludzi" – tłumaczy. Aktorka jest jedną z pierwszych kobiet, które zdecydowały się oskarżyć Weinsteina o gwałt. Ich odwaga i głośne domaganie się sprawiedliwości zapoczątkowały falę akcji #METOO na całym świecie. W 2017 roku "New York Times" poinformował, że Harvey Weinstein przez kilkadziesiąt lat molestował seksualnie aktorki, asystentki i inne pracownice swojej firmy. Obecnie o molestowanie oskarża Weinsteina ponad 80 kobiet. Wśród nich są między innymi: Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Heather Graham, Kate Beckinsale i Lea Seydoux. 


Jestem ciekawa na jakie premiery wy czekacie we wrześniu i co wpadło wam w oczy z mojej listy.


10 komentarzy:

 1. Ale tutaj dużo fajnych tytułów :) Szczerze mówiąc to nie wiem którą tutaj wyróżnić więc może polecę książkę "Dobre matki" którą to miałem okazję czytać i jest to bardzo dobry reportaż o mafii włoskiej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie! Ja czekałam, czekałam i się nie doczekałam! Więc kupię przy najbliższej możliwej okazji razem z kilkoma innymi tytułami.

   Usuń
 2. Ach! Czekam z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Cudowne tu i teraz" to faktycznie ciekawa pozycja, która wyróżnia się na półce z typowo młodzieżowymi powieściami. Morał skłania do przemyśleń i po książkę warto sięgnąć. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam trochę o tej książce, ale na mojej półce jednak się nie pojawi ;)

   Usuń
 4. Ahh, ile nowości! Chciałabym wszystkie, ale raczej byłoby mi ciężko przeczytać! Ale ostatnio widzę dużo recenzji książki „Runa” i kusi mnie przez to chyba najbardziej we wrześniu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sama miałabym ogromny problem z przeczytaniem wszystkich, ale może na emeryturze się uda :D

   Usuń
 5. Nie słyszałam o kolejnej książce Nordbo - dzięki! Bardzo obfity będzie ten wrzesień, bo z twojej listy na pewno też sięgnę po "Manhattan Beach" i "Agonia", może "Głód" i "Runa". Poza tym czekam na "Lud" Wiśniewskiej, bo fascynują mnie północne regiony, które świetnie opisuje, "Lincoln w Bardo" oraz kolejne książki Ragde i Strout.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lud też gdzieś mi umknął, ale prawdopodobnie się na niego zdecyduję. Jesień przyniesie nam mnóstwo dobrych książek, mam wrażenie, że październik będzie jeszcze lepszy niż wrzesień! I oczywiście cieszę się, że skorzystałaś z moich propozycji! :)

   Usuń

Copyright © rude recenzuje.