29 maja

Czerwcowe zapowiedzi


Przed Wami czerwcowy misz-masz, a w nim standardowo trochę kryminału, tym razem akurat z nutką horroru, ale nie zabraknie też lżejszych powieści na upalne dni i cięższych reportaży na burzowe noce. 


Jak zawsze na wszystkie poniższe książki mam wielką ochotę, ale nie ma szans, że przeczytam je wszystkie w ciągu miesiąca, tym bardziej, że w międzyczasie wyczytuje swoje zapasy książkowe i raduję się z posiadania konta na Legimi.


Adam Wajrak - Wielka księga prawdziwych tropicieli 
Wydawnictwo Agora
Data premiery: 01.06.2018Wielka księga prawdziwych tropiceli to unikalna okazja przeżycia prawdziwych i niezapomnianych przygód i przy okazji zyskania ogromu wiedzy na temat polskiej flory i fauny. Wciągające opowieści zilustrowane są licznymi zdjęciami wykonanymi przez autora.

Wajrak totalnie mnie w sobie rozkochał książką Wilki, więc nie widzę możliwości, żeby nie mieć Wielkiej księgi prawdziwych tropicieli w swojej biblioteczce i żeby jej nie przeczytać. Przepiękne wydanie i przy tym autorze jestem niemal pewna, że i wnętrze będzie godne uwagi. Premiera w Dzień dziecka, więc zrobię sobie chyba prezent.


Stephen King – Outsider
Wydawnictwo Prószyński i s-ka
Data premiery: 05.06.2018Bestialska zbrodnia. Śledztwo pełne znaków zapytania. Stephen King, znajdujący się w szczególnie owocnym okresie twórczości, przedstawia jedną ze swoich najbardziej niepokojących i wciągających opowieści.
W parku miejskim znalezione zostaje zmasakrowane ciało jedenastoletniego chłopca. Naoczni świadkowie i odciski palców nie pozostawiają wątpliwości: sprawcą zbrodni jest jeden z najbardziej lubianych obywateli Flint City. To Terry Maitland, trener drużyn młodzieżowych, nauczyciel angielskiego, mąż i ojciec dwóch córek. Detektyw Ralph Anderson, którego syna Maitland kiedyś trenował, nakazuje przeprowadzić natychmiastowe aresztowanie w świetle jupiterów. Maitland ma wprawdzie alibi, ale Anderson i prokurator okręgowy wkrótce zdobywają kolejny niezbity dowód: ślady DNA. Sprawa wydaje się oczywista.
Kiedy w toku śledztwa zaczynają wychodzić na jaw przerażające szczegóły, porywająca opowieść Kinga wchodzi na wyższe obroty, napięcie narasta, aż staje się niemal nie do zniesienia. Terry Maitland na pozór jest miłym człowiekiem, ale czy ma drugie oblicze? Odpowiedź szokuje – tak jak szokować potrafi tylko Stephen King.

Czuję w kościach, że ta książka będzie petardą, chociaż lekko niepokoi mnie fakt, że została zaklasyfikowana do fantastyki zamiast do powieści grozy czy thrillera, które bardziej nasuwają się na myśl po przeczytaniu opisu. Do Kinga miałam jedno podejście, które zakończyło się porzuceniem To po 200 przeczytanych stronach, ale Cztery pory roku przeczytałam w dwa wieczory. Mój problem polega na tym, że grube książki mnie przytłaczają i zostawiam je nadgryzione na rzecz tych cieńszych, które pójdą znacznie szybciej. Zobaczymy jak będzie tym razem.Adam Kay - Będzie bolało
Wydawnictwo Insignis
Data premiery: 06.06.2018Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji o życiu i śmierci. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym zarabiasz dziennie mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się z przyjaciółmi i bliskimi związkami...
Witaj w świecie lekarza stażysty.
Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka komika i byłego stażysty Adama Kaya to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim. Uwaga, lektura może pozostawić blizny.

Patrząc na tę książkę od pierwszej chwili pomyślałam o Jeszcze jeden oddech, która bardzo mną wstrząsnęła. Z Będzie bolało będzie inaczej, ale nadal mam nadzieję, że ta powieść przybliży mi chociaż trochę życie lekarzy - chodzi mi o życie prawdziwych ludzi, bo mimo że Chirurgów namiętnie oglądam, to ich przypadki i codzienności jednak różnią się od życia takiego typowego lekarza Kowalskiego, a przynajmniej mam takie wrażenie. W ogóle fajnie by było gdyby powstała taka książka osadzona w polskich realiach. A może już jest, a ja o niej nic nie wiem? 
Peter May - Na szlaku trumien
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 06.06.2018Peter May wraca do miejsca, które zafascynowało czytelników trylogii „Czarny dom” i mistrzowsko przeplata trzy historie, które łączy małe stworzenie – pszczoła.
A tak naprawdę wszystko jak zwykle sprowadza się do pieniędzy.

May jest moją miłością od dawna i jego książkami umilam sobie gorsze chwile. Jego historie może nie są wybitne, ale bardzo pasuje mi styl powieści. Trochę w nich klasyki kryminału, trochę klimatu noir. Polecam nadrobić, jeżeli jeszcze nie znacie tego autora! 


Nik Southern - Jak nie zabić swoich roślin
Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 06.06.2018Jesteś seryjnym zabójcą roślin? Ile kwiatów masz na sumieniu? Ile doniczek wyniosłeś na śmietnik? Przyparty do muru wstydliwie wyznajesz, że potrafisz ususzyć nawet kaktusa? Czas z tym skończyć!
Podaruj swoim kwiatom lepsze życie! W tej książce znajdziesz wiele praktycznych porad dotyczących pielęgnacji roślin doniczkowych i tworzenia dekoracji roślinnych oraz wskazówki DIY. Nauczysz się też rozpoznawać popularne gatunki kwiatów.

Moje rośliny od kilku lat mają spokojne życie, albo w miarę spokojne życie. Udało mi się z nimi dotrzeć i w większości przypadków już wiem co robić, aby żyły pod moim dachem dłużej niż jeszcze kilka lat temu. Byłam jedną z tych osób, która potrafiła zabić nawet kaktusa, ale nadal potrafię zabić pieniążka. Z monsterą docierałam się na tyle, że musiałam wycinać jej przegniłe korzenie, ale nadal żyje i ma się dobrze (tfu, tfu). Więc każdemu się pewnie czasem zdarzy, szczególnie kiedy rośliny mają różne wymagania, w których czasami można się pogubić. Dlatego też tak bardzo jestem ciekawa tej książki, tego co w niej jest i jaka jest złota zasada niezabijania roślin.


Allison Pearson - Nie wiem, jak ona to robi oraz Gorzej być nie może
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 06.06.2018

Zabawny dziennik Kate Reddy, czyli „inteligentnej Bridget Jones, której marzenia się spełniły” – młodej kobiety zamiast kalorii liczącej minuty, rozpaczliwie usiłującej pogodzić pracę na eksponowanym stanowisku w wielkiej korporacji z rolą matki i żony. 

Upalny klimat sprawia, że chętniej w przerwach między tymi ciężkimi kryminałami sięgam po książki bardziej babskie. Okładki zwróciły moją uwagę, a opis sprawił, że porządnie się nimi zainteresowałam. Spodziewam się czegoś w klimacie ostatniej nowości z Burdy czyli Hot mess (moja opinia tutaj). Zapowiada się zabawnie!


Robinson Peter - Skrawek mego serca
Wydawnictwo Sonia Draga
Data premiery: 13.06.2018Jest rok 1969. W Wielkiej Brytanii szaleje rock’n’roll, a po całym kraju krążą narkotyki oraz miłujący pokój hipisi. Tuż  po zakończeniu jednego z rockowych festiwali policja odnajduje śpiwór, w którym spoczywa ciało młodej kobiety, porzuconej pośród pofestiwalowego bałaganu. Aby rozwiązać zagadkę tej śmierci, inspektor Stanley Chadwick musi wbrew swoim uprzedzeniom nawiązać kontakt z przedstawicielami subkultury, której z całego serca nie znosi. Ślady prowadzą do członków kontrowersyjnego zespołu Mad Hatters.
30 lat później inspektor Banks otrzymuje wezwanie na scenę zbrodni i rozpoczyna śledztwo w sprawie zamordowania dziennikarza piszącego dla MOJO artykuł na temat kariery Mad Hatters. Wraz z inspektor Cabbot odkrywają, że zamordowany dziennikarz odkrył jakąś mroczna tajemnicę tkwiąca w przeszłości zespołu, powodując tym samym spore zamieszanie.

To 16 tom serii, więc prędko w moje łapki nie wpadnie, ale od dłuższego czasu intryguje mnie ten autor. Zresztą skoro tyle tomów zostało już w Polsce wydanych, a przy okazji pojawiają się kolejne wznowienia, to chyba musi o czymś świadczyć!


Katarzyna Puzyńska - Policjanci. Ulica
Wydawnictwo Prószyński i s-ka
Data premiery: 19.06.2018Kim tak naprawdę są? Brutalami w starciu z ofiarą czy najbardziej wszechstronnymi funkcjonariuszami w Polskiej Policji? Pierwsi na miejscu zbrodni, oko w oko z agresją, bezradnością, śmiercią. Widzą więcej, choć jadąc na wezwanie – nie wiedzą nic. To od szybkości i słuszności ich decyzji zależy dalsze postępowanie. 

Lipowo mnie nie przekonało, myślę, że nawet mogę powiedzieć, że po pierwszym tomie wyjątkowo znienawidziłam to miejsce i jego mieszkańców na tyle, że nigdy tam nie wrócę. Jednak nie mam nic do zarzucenia Puzyńskiej, więc bardzo czekam na tę książkę (która zresztą wydaje się być bardziej w moich klimatach niż kryminały z mocno rozwiniętym wątkiem społeczno-obyczajowym) i liczę na kawał porządnej lektury. 


Robert Dugoni - Na polanie wisielców
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 20.06.2018Detektyw Tracy Crosswhite ma doświadczenie w rozwiązywaniu spraw, które z braku dowodów policja odkłada na półkę. Kiedy więc dawna znajoma z akademii policyjnej prosi ją o pomoc przy śledztwie dotyczącym tajemniczego samobójstwa uczennicy elitarnego liceum, Tracy nie waha się ani chwili. Korzystając z dowodów zgromadzonych przez ojca koleżanki, rozpoczyna dochodzenie, które wywleka na powierzchnię skrywane przez lata mroczne sekrety. Nie zdaje sobie sprawy, że swoją nieustępliwością ściąga na siebie niebezpieczeństwo.

Dugoni czyta się wyjątkowo dobrze i lekko, więc i tak chciałabym sięgnąć po jego najnowszą książkę, ale ta okładka tak bardzo robi robotę, że jeszcze jej nie mam, a już zaczynam ją kochać.


S R Masters - Nigdy się nie dowiesz
Wydawnictwo Burda
Data premiery: 20.06.2018Kiedy nastoletni Will mówi o tym, że zostanie seryjnym mordercą, przyjaciele traktują to jako żart: niepoważne przechwałki na koniec gorącego lata, młodzieńcza fantazja, wakacyjne wygłupy. Ale Adeline nie może się oprzeć wrażeniu, że za tymi słowami kryje się coś złowieszczego.
Piętnaście lat później Adeline wraca do Blythe na spotkanie dawnej paczki – tyle że Will się na nim nie zjawia. Wspominając dawne czasy, rozmawiają także o zabójczych planach przyjaciela. Nie jest im jednak do śmiechu, kiedy odkrywają, że w okolicy zmarły niedawno dwie osoby, a okoliczności ich śmierci wydają się znajome. Tylko oni wiedzą, że są dokładnie takie, jak opisał to niegdyś Will.
Gdy grupa dawnych przyjaciół próbuje odnaleźć Willa, dociera do nich, że ten wciąga ich w niebezpieczną grę nawiązującą do jednej z zabaw z wakacji sprzed lat. Tyle że tym razem stawką jest ich życie…

Stosunkowo rzadko spotykam się z nastoletnimi mordercami, ale opis tej książki bardzo przypomina mi Kredziarza. Chcę się przekonać na własnej skórze czy te książki są do siebie w ogóle w jakimś stopniu podobne.


Vitus B. Dröscher - Reguła przetrwania. Jak zwierzęta radzą sobie z niebezpieczeństwami
Wydawnictwo Prószyński i s-ka
Data premiery: 26.06.2018Mistrz opowieści o zwierzętach, znawca ich nierzadko zagadkowych zachowań i niezwykłych obyczajów, niemiecki etolog Vitus B. Dröscher powraca. W jednej ze swoich najsłynniejszych książek "Reguła przetrwania" pokazuje, w jaki sposób zwierzęta radzą sobie z niebezpieczeństwami, jak udaje im się przetrwać i jak przeżywają pojawiające się wraz z zagrożeniem emocje. Barwnym językiem opisuje tajemniczy świat zwierząt, śmiało porównując go z naszym, ludzkim, o wiele mniej odmiennym, niż nam się zazwyczaj wydaje.  

Czytanie o zwierzętach sprawia mi radochę, bo zwierzęta są w ogóle fajne. Berg Eric - Zatoka cieni
Wydawnictwo Sonia Draga
Data premiery: 27.06.2018Marlene Adamski z nieznanych powodów skacze z balkonu swojego domu. Uchodzi z upadku z życiem, lecz od tej pory nie mówi. Ani słowa. Psychoterapeutka Ina Bertholdy nie potrafi wyjaśnić zachowania sześćdziesięciodwuletniej żony piekarza. Ponieważ sprawa nie daje jej spokoju, jedzie do meklemburskiej wioski Prerow, by odwiedzić pacjentkę. Wydaje się, że Marlene jest otoczona troskliwą opieką, lecz postawa jej męża wprawia Inę w zdumienie. Mężczyzna nawet na chwilę nie zostawia żony sam na sam z psychoterapeutką. Robi wszystko, by uniemożliwić kobietom rozmowę.
Czternaście miesięcy wcześniej w kuchni Adamskich zbiera się przy stole osobliwe towarzystwo. Zgromadzeni planują coś potwornego…

Dom mgieł tego autora wywołał we mnie dość mieszane uczucia, a na kilka tygodni po skończeniu tej książki nie potrafię nadal nic konkretnego powiedzieć poza zwykłym "nie wiem". Może w wyrobieniu konkretnego zdania pomogłaby mi kolejna jego książka, chociaż nie powiem, tym razem mam większe obawy niż za pierwszym razem. 


Marek Szymaniak – Urobieni. Reportaże o pracy
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 26.06.2018

Zbiór reportaży Urobieni ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiada historie zarówno tych, którzy w 1989 zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków.


To, że Czarne wydaje fenomenalne reportaże na pewno wszyscy wiedzą, ale w czerwcu pojawia się książka w temacie, który mnie osobiście bardzo interesuje. Mam wrażenie, że nikt nigdy wcześniej nie podjął takiego tematu, a mam wrażenie, że materiał może być mocny, chociaż pewnie nie aż taki brutalny jaki mógłby być przy opisywaniu japońskiego rynku pracy (jakby co, to Japonia bije rekordy śmierci z przepracowania). W wolnej chwili na pewno sięgnę po tę książkę!

4 komentarze:

 1. Oj, nie. Kompletnie nie moje klimaty. MOże jeszcze King, bo jestem jego fanką, ale ostatnio się zapuściłam z jego pozycjami. Reszta totalnie nie w moim guscie.

  Podrugiejstronieokładki

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, co do książki o pracy polskich lekarzy to chyba sprawdzi się Paweł Reszka i jego "Mali bogowie". Jeszcze nie czytałam, ale mam w planach ;) To są bodaj wywiady czy reportaż o polskiej służbie zdrowia. I chyba niebawem wyjdzie drugi tom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka o zabijaniu roślin w sam raz dla mnie :D może w końcu jakaś uratuję! Chociaż czasami mam wrażenie, że to one popełniają samobójstwo....

  Myślałam, że tym razem się przekonam i sięgnę po Kinga ale jak zobaczyłam ilość stronie jednak odpadam.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Policjanci" i "Nigdy sie nie dowiesz"chciałabym przeczytać i zaintrygował mnie opis "Zatoki cieni"choć nie widziałam nigdzie indziej tej zapowiedzi

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.