25 maja

#318. Otoczeni przez psychopatów - Thomas EriksonKsiążka Otoczeni przez psychopatów Thomasa Eriksona traktowana jest jako kontynuacja Otoczeni przez idiotów, której ja nie czytałam, a w związku z tym nie będę wypowiadać się o tym tytule jako o kolejnym tomie tej serii, a luźnym tomie, który w międzyczasie wpadł mi w ręce.

Tematy związane z psychopatami interesują mnie nie od dziś, ale książki prezentujące psychologiczne aspekty i rozkładające osobowości na części pierwsze nie są dla mnie priorytetem – przy okazji psychologii morderców jak najbardziej, ale nie jako osobne książki. Można więc powiedzieć, że w tych psychologicznych schematach jestem laikiem, więc książka Eriksona dostarczyła mi dużo nowych informacji.
Thomas Erikson to naukowiec i coach, który w swojej kolejnej książce próbuje w prosty sposób wskazać czytelnikowi jak rozszyfrować psychopatę wśród swoich znajomych i jak poradzić sobie z jego manipulacjami. Przedstawił cztery typy osobowości, którym nadano również odpowiednie kolory, które w poszczególnych rozdziałach rozkładał na części pierwsze prezentując możliwe cechy charakteru i zachowania, które charakterystyczne są dla konkretnych kolorów.
Nie oczekiwałam wiele od tej książki i ostatecznie wspominam jej lekturę całkiem przyjemnie. Mimo że o czterech typach osobowości już słyszałam, to pierwszy raz spotkałam się z tak rozbudowanym ich schematem. Książka Eriksona nie należy do literatury naukowej, a bardzo kolokwialne i momentami aż irytujące zwroty sprawiły, że przeczytałam ją bardzo szybko i bez większego zastanowienia zaczęłam przeszukiwać źródła internetowe w celu uzupełnienia informacji, które pokrywałyby się z naukowymi odkryciami w tej dziedzinie. Fenomenalnym poradnikiem, jak głosi opis okładkowy, nie jest, ale dla mnie była dobrym początkiem do zwiększenia zainteresowania w temacie psychologii psychopatów. Pomimo wielu wad – braku odnośników do literatury, braku bibliografii i użyciu wspomnianych wcześniej męczących kolokwializmów (które mogą wynikać jedynie z tłumaczenia) – jest też całkiem ciekawa i motywuje do zgłębienia tematu.

(…) Powie, że nie czuje się najlepiej. Gdy spytasz, co mu dolega, usłyszysz ogólnikową odpowiedź. Brzuszek boli, główka boli, paluszek boli albo po prostu czuje się jakoś niewyraźnie.
Zarzucić można autorowi, że posługując się czterema typami osobowości bardzo szufladkuje i przedstawia ograniczone informacje jedynie pod to, co obrał sobie za cel do przedstawienia w tej książce. Warto jeszcze raz przypomnieć, że książka ma charakter popularnonaukowy i ma na celu ogólne przedstawienie zachowań ludzi, a dodatkowo zwiększenie czujności czytelników na manipulacje z zewnątrz – ze strony pracowników, pracodawców czy najbliższych.
Najważniejsze to podejść do tej książki z dystansem.Tytuł: Otoczeni przez psychopatów
Tytuł oryginału: Omgiven av Psykopater
Autor: Thomas Erikson
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 256
Data wydania: 18 kwietnia 2018
Cena katalogowa: 39,90 zł
Moja ocena: 6/10

1 komentarz:

  1. Książkę bardzo przyjemnie się czyta, ale jest jeden, bardzo poważny haczyk: Thomas Erikson nie jest żadnym autorytetem z dziedziny psychologii, a sama teoria kolorów osobowości, propagowana również przez inne "szanowane" instytucje (które nota bene zarabiają na badaniu osobowości pracowników korporacji ogromne pieniądze) jest mocno kontrowersyjna. Polecam przeczytać artykuł (niestety po ang.):

    https://medium.com/@Soccermatics/how-swedes-were-fooled-by-one-of-the-biggest-scientific-bluffs-of-our-time-de47c82601ad

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.