27 lutego

14 książek na marzec


Marzec miesiącem kobiet i lekkiej literatury. A może jednak nie?

Najpierw napisałam, że marzec okazał się chyba trochę biednym miesiącem pod względem nowości wydawniczych, które rzeczywiście mnie interesują. Ale pokrążyłam między jednym a drugim wydawnictwem i z początkowych dziesięciu książek zrobiło się dwanaście, a potem już czternaście, przy czym jeszcze w między czasie dwie wyrzuciłam z mojego zestawienia. Jestem przekonana, że nie wszystkie z tych wymienionych przeczytam, nie wszystkie pewnie też wpadną mi w tym miesiącu w ręce, jednak przy kolejnych ewentualnych zakupach – które mam nadzieję, że za prędko nie będą miały miejsca – będę ich poszukiwać na promocjach.Justyna Kopińska - Z nienawiści do kobiet
Data premiery: 08.03.2018Zbiór reportaży Z nienawiści do kobiet to historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska.
Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst Ksiądz pedofil odprawia dalej to szokująca historia trzynastoletniej dziewczynki podstępem wywiezionej od rodziców i gwałconej przez księdza, a reportaż Z nienawiści do kobiet pokazuje, jak wojsko zamiata pod dywan molestowanie seksualne kobiet przez wysokiej rangi oficera. 

Chyba nikogo nie powinno dziwić to, że kolejna książka Kopińskiej znalazła się w moim zestawieniu. Już z samej okładki bije pewna brutalność i surowość, które tak bardzo mnie korcą i kręcą. Wiecie już pewnie dobrze, że lubię czytać o ciężkich ludzkich historiach, 
Nate Blakeslee - Wilczyca. Opowieść o sile natury i ludzkiej obsesji zabijania
Data premiery: 12.03.2018Człowiek stał się panem świata przez swoją obsesję zabijania. Zaopatrzony w broń decyduje o przetrwaniu tych, których uzna za słabszych.
Jedną z jego ofiar stała się Szóstka, najbardziej znana na świecie wilczyca, obserwowana w social mediach przez miliony ludzi. Silna przywódczyni stada, inteligentna wojowniczka i kochająca matka. Przez jednych uwielbiana za wyjątkową waleczność, przez innych traktowana wyłącznie jako zwierzę do odstrzelenia. Pewnego dnia Szóstka ginie z rąk bezwzględnego myśliwego.
Nate Blakeslee, uznany reporter śledczy, wprowadza nas w burzliwy spór między politykami, myśliwymi i obrońcami przyrody, którego osią jest życie i śmierć fascynującej wilczycy. Rozmowy z przedstawicielami wszystkich stron, materiały sądowe i prasowe autora tworzą wyjątkowy obraz konfliktu nierównych przeciwników – cywilizacji i natury. Czy człowiek może decydować o jej losie?

Ze względu na sposób w jaki zostałam wychowana i późniejsze wykształcenie bardziej łączę się w biedzie ze zwierzętami niż z ludźmi. Czytanie o problemach ludzkich jest dla mnie w znacznym stopniu rozrywką, w czasie kiedy czytanie o krzywdzie zwierząt sprawia mi ogromny ból. Nie jestem w stanie znieść też głupoty ludzkiej i krzywdzenia natury dla samego krzywdzenia, czy dla spełnienia się. Blakeslee jest postacią, o której pierwszy raz słyszę przy okazji premiery tej książki, ale z pewnością przyjrzę się mu trochę bliżej w wolnej chwili.
David Kinney - Dziennik diabła
Data premiery: 12.03.2018Były agent FBI Robert K. Wittman i zdobywca Nagrody Pulitzera David Kinney stworzyli detektywistyczną opowieść ujawniającą szczegóły historii, która wydarzyła się naprawdę.
Dziennik diabła to relacja pościgu za dokumentem, który zdradza najintymniejsze szczegóły funkcjonowania III Rzeszy. Zapiski Rosenberga, jego rozmowy z Hitlerem i nieustanna rywalizacja z Goebbelsem, Himmlerem i Goeringiem ujawniają detale funkcjonowania nazistowskiego reżimu. Dają wgląd w psychikę człowieka, który stworzył podwaliny największej zbrodni w dziejach ludzkości – Holokaustu.

Hitler wydaje mi się ciekawą postacią, chociaż na pewno nie jestem jego fanką. Jestem ciekawa tej książki - intryguje mnie sam pościg i próba zdobycia za wszelką cenę tego dokumentu. Historyczne ciekawostki w bardziej kryminalnym wydaniu brzmią świetnie, chociaż za historią nigdy w szkole nie przepadałam.
Michał Wójcik - Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie
Data premiery: 12.03.2018


Najgroźniejsza polska agentka. Śledztwo dziennikarskie. Fakty, których dotąd nikt nie połączył
Kiedy wybucha wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat. Jej rodzinny pałac zostaje spalony, a żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Ale Wanda nie myśli o ucieczce i wierzy, że przechytrzy wszystkich. Przepiękna baronówna donosi NKWD, pisze meldunki dla AK, jest prawą ręką asa Gestapo. Fascynuje, rozkochuje i sprawia, że ludzie znikają. O jej względy walczą najwyżej postawieni mężczyźni, ale to ona rozdaje karty. I nie boi się niczego i nikogo.
Po wojnie Wanda nie przestaje uwodzić. Teczka z jej nazwiskiem trafia na biurko oficera UB. Kilkadziesiąt lat później śladem tajemniczej agentki rusza dziennikarz i historyk.
Odkryje fakty, których nikt wcześniej nie połączył.
Jaką rolę miała do odegrania najgroźniejsza polska agentka?
Kim byli jej kochankowie? Dlaczego jej imię wymazano z kart historii?

 Kolejna kryminalno-historyczna opowieść mam wrażenie, że na najwyższym poziomie. Zdaję sobie sprawę z tego, że to nie będzie lekka lektura, ale jestem pewna, że będzie warta czasu, który na nią poświęcę.
Artur Górski, Jarosław Sokołowski - Masa o procesie polskiej mafii.
Data premiery: 13.03.2018Poznaj kulisy procesu, który zatrząsł światem biznesu, polityki i mafii.
We wrześniu 2002 roku rozpoczął się jeden z najważniejszych procesów ostatnich dekad. Procesem mafii pruszkowskiej żyła przez wiele miesięcy cała Polska. Wszystko za sprawą organów ścigania i jednego człowieka – Jarosława Sokołowskiego, który miał stanąć na sali sądowej oko w oko ze swoimi byłymi kompanami i pomóc wymiarowi sprawiedliwości udowodnić im winę.
W tej opowieści nie ma stenogramów zeznań ani akt sprawy. Jest przemilczana opowieść o najbardziej spektakularnym procesie i nieznane fakty, które po dziś dzień wracają w życiu publicznym. Bo kto myśli, że to już przeszłość, myli się.

Spore obietnice, jak to już wydawcy mają w zwyczaju wrzucać na okładki książek Sokołowskiego i Górskiego. Nie ma innej możliwości, żebym nie doczytała tego cyklu do końca, żebym nie przeszła do końca każdej z książek, w których Masa się udziela. O poprzedniej, która miała być rozmową ze Słowikową, pisałam już tutaj. Nie zdziwię się, jeżeli i ta będzie napisana na podobnym poziomie.
Alek Rogoziński - Róża Krull na tropie. Tom 3. Kto zabił Kopciuszka?
Data premiery: 14.03.2018


Jeden bal.
Jeden martwy Kopciuszek.
I jedenaście osób, które miały powód, by zabić.
Autorka powieści kryminalnych Róża Krull otrzymuje zaproszenie na wielki bal charytatywny, gdzie spotyka kilka postaci znanych z pierwszych stron gazet. Kiedy w czasie imprezy dochodzi do morderstwa, okazuje się, że każdy z gości miał powód, aby go dokonać. W tym i znany bloger Mario, przyjaciel Róży, która, aby oczyścić go z podejrzeń, zaczyna własne śledztwo...

Z książkami Rogozińskiego mam już tak jak z powieściami Cobena - każda mi się podoba, mniej lub bardziej, ale to jest pewniak niezawodności. Jeżeli potrzebuję lżejszej lektury, to w ciemno sięgam po jego książki i Wam też serdecznie polecam. 
Naughton Sarah J. - Spirala kłamstw
Data premiery: 14.03.2018


Idealny narzeczony?
Jody jest zamkniętą w sobie, prześladowaną przez wspomnienia, nieufną kobietą. Pewnego dnia spotyka doskonałego Abe’a, nieznajomego z sąsiedztwa, który rozbudza w niej nowe nadzieje i pokazuje możliwości – życie kobiety wreszcie zyskuje sens. Jednak wkrótce ukochany ulega wypadkowi i zapada w śpiączkę…
Idealny brat?
Dzień wypadku Abe’a zmienia także życie Mags, jego siostry. Po latach z dala od rodziny Mags odbiera szokujący telefon. Jej brat Abe jest w szpitalu i nikt nie wie do końca, co się stało. Spotkanie z jego narzeczoną Jody ujawnia wiele faktów i pozwala Mags stopniowo poskładać rozrzucone kawałki życia, które zostawiła za sobą. Nie wszystko jednak do siebie pasuje… Co więc jest prawdą, a co kłamstwem?
Idealna zemsta?

Ta książka jest dla mnie trochę zagadką. Opis intryguje, adnotacja o docenieniu autorki w Wielkiej Brytanii też - nie pozostaje nic innego jak tylko sprawdzić, czy rzeczywiście to nie kolejna Paula Hawkins.
Rachel Abbott - Droga ucieczki
Data premiery: 14.03.2018


Czasem w najcichszych miejscach skrywają się najmroczniejsze sekrety...
Spokojna i cicha angielska wieś aż kipi od tajemnic.
Gdy młoda dziewczyna, Abbie Campbell, zostaje potrącona i zostawiona na pewną śmierć na bocznej drodze wioski Little Melham, miejscowa społeczność jest w głębokim szoku. Jednocześnie uruchomiony zostaje łańcuch wydarzeń, wskutek którego na jaw mogą wyjść głęboko ukryte sekrety.
Prawda o tamtym wieczorze zagraża zarówno małżeństwu jak i dzieciom Ellie Saunders i kobieta musi za wszelką cenę chronić swoją rodzinę. A Ellie nie jest jedyną, która ma coś do ukrycia. Ona i jej siostra Leo żywią przekonanie, że mają już za sobą rozdział trudnego dzieciństwa, jednakże Leo dąży do poznania prawdy i ujawnia straszliwy sekret, który przez wiele lat był trzymany w tajemnicy.
Sąsiad Ellie, były detektyw Tom Douglas, uciekł do Little Melham w poszukiwaniu spokojnego życia i zostaje wciągnięty w sieć intryg i kłamstw. Instynkt podpowiada mu, że to, co przydarzyło się młodej Abbie, było czymś znacznie więcej niż tylko tragicznym wypadkiem.
Abbott jest jedną z niewielu kobiet, których styl i pomysły na fabułę rzeczywiście do mnie trafiają. Mam jeszcze dwie jej książki do przeczytania, ale kolejna musi znaleźć się na półce.
Lorena Franco - Ona to wie
Data premiery: 14.03.2018


Ona już wie, teraz kolej na Ciebie.
Codzienna rutyna Andrei, autorki kryminałów na skraju załamania nerwowego, mającej za sobą traumatyczne przeżycia i nieudane małżeństwo, zostaje przerwana niespodziewaną wizytą jej szwagra. Víctor jest cichym i dość dziwnym człowiekiem, o którym niewiele wie. A Andrea jest osobą, która lubi wiedzieć jak najwięcej. Obsesyjnie podgląda swoich sąsiadów, obserwując okolicę z kuchennego okna. Ale w tej dzielnicy zwykle nic się nie dzieje. Jednak pewnego letniego wieczoru Andrea widzi, jak sąsiadka, María, wsiada do samochodu jej szwagra.
On wraca. María więcej się nie pojawia...

Z opisu brzmi trochę banalnie, ale ta okładka jakoś szczególnie zwraca moją uwagę. Wątki podglądania ludzi stają się chyba coraz modniejsze, a ostatnio coś podobnego spotkałam w jednej z książek Magdy Stachuli. Jestem na tyle zachęcona, że dam szansę tej hiszpańskiej autorce.
Leslie S. Klinger, Laura Caldwell - Anatomia niewinności. Świadectwa niesłusznie skazanych
Data premiery: 14.03.2018


Niesłuszne wyroki, przez długi czas uznawane za anomalie statystyczne w sprawnie działającym wymiarze sprawiedliwości, wydawane są obecnie z zatrważającą regularnością. Niewiele osób rozumie jednak, w jaki sposób i dlaczego tak się dzieje. Nieliczni zdają sobie sprawę z dalekosiężnych konsekwencji, jakie ponosi szczęśliwa garstka tych, którzy zostali oczyszczeni z zarzutów lata po dowiedzeniu swojej niewinności.
W tej przełomowej antologii czternaścioro uniewinnionych więźniów opowiada swoje historie plejadzie uznanych autorów kryminałów i thrillerów, wśród których znaleźli się: Lee Child, Sara Paretsky, Laurie R. King, Jan Burke i S.J. Rozan. Sprawę innego uwolnionego bada w niepublikowanym dotąd eseju słynny dramatopisarz Arthur Miller. Zdumiewająca, jedyna w swoim rodzaju współpraca zaowocowała świadectwami niezwykłych przypadków niewinnych mężczyzn i kobiet, którzy zostali skazani za popełnienie poważnych przestępstw i rzuceni na pożarcie olbrzymiemu, niedoskonałemu systemowi sądownictwa karnego w Stanach po to, by wreszcie – cudownym zrządzeniem losu – oczyścić się z zarzutów.

Tu chyba mój komentarz jest zbędny. Książka must-have na mojej liście, a przy okazji muszę się rozejrzeć za innymi książkami z serii Na tropie zbrodni. 
Łukasz Skop - Zrób ten zielnik!
Data premiery: 14.03.2018


To nie jest zwykły zielnik.
W tym zielniku nie ma miejsca na nudę.
Tryskające humorem i oryginalnymi pomysłami strony zaskoczą Cię na każdym kroku! Zasuszysz tu sznurek z pokrzyw i łzy winorośli, skrzypową choinkę i owocową tęczę.
Odkryj rośliny znane i mniej znane, tajemnicze, doniczkowe i dziko żyjące. Rośliny tęczowe, rośliny podróżnicze, rośliny geometryczne, rośliny nerwowe, rośliny zbuntowane, rośliny szczęśliwe…
To książka dla wszystkich, którzy chcą je poznać „od podszewki” i nie boją się ubrudzić rąk ziemią.
Na kartach tego zielnika napiszesz swoją własną, zieloną opowieść. Twoim przewodnikiem po fascynującym świecie roślin będzie Łukasz Skop, autor popularnego bloga Bez-Ogródek, ogrodnik amator i amator ogrodów, dyplomowany biotechnolog roślin.

Pracę Łukasza od jakiegoś czasu bacznie obserwuję w sieci i mocno trzymam za niego i jego wszelkie sukcesy kciuki, bo wszystko co robi, robi po prostu dobrze. Myślę, że ten zielnik będzie idealny dla wszystkich, którzy lubią i szanują rośliny. Jego profil na Instagramie znajdziecie tutaj.


Berg Eric - Dom mgieł
Data premiery: 21.03.2018


Przeszłość zawsze Cię dogoni. Czy naprawdę chcesz spotkać swoich dawnych znajomych?
Czwórka przyjaciół z młodości na wiele lat traci kontakt ze sobą. Kiedy w końcu odnajdują się dzięki internetowi i mediom społecznościowym, postanawiają spędzić ze sobą weekend na malowniczej wyspie Hiddensee. Podczas spotkania dochodzi jednak do tragedii. Podczas burzliwej, sierpniowej nocy trzy osoby giną od strzału z broni. Dodatkowo jedna z kobiet zostaje ciężko ranna i zapada w śpiączkę. Dwa lata po masakrze sprawę na nowo analizuje dziennikarka Doro Kagel. Czy uda się jej odkryć, co naprawdę wydarzyło się tej przerażającej nocy?

Spotykanie dawnych znajomych aktualnie kojarzy mi się tylko z Kredziarzem, o którym pisałam tutaj, ale mam przeczucie, że tym razem będzie trochę lepiej i jednak mniej infantylnie.
Kurbjuweit Dirk – Strach
Data premiery: 21.03.2018


Wydaje się, że kupno mieszkania w pięknej starej kamienicy będzie zwieńczeniem spokojnego mieszczańskiego życia Randolpha Tiefenthalera. Kiedy pan Tiberius, sąsiad z sutereny, stawia przed jego drzwiami ciasto, ani Randolph, ani jego rodzina nie przeczuwają, co ich wkrótce czeka.
Sytuacja szybko staje się nie do zniesienia. Pan Tiberius obserwuje żonę Randolpha, a następnie zaczyna pisać listy, z początku miłosne, potem zaś pełne oszczerstw. W końcu składa doniesienie o rzekomo popełnionym przez nią przestępstwie.  Małżeństwo przeżywa kryzys. Sama obecność sąsiada zatruwa życie rodziny.
Randolph długo wierzy w skuteczną pomoc stosownych władz, lecz te okazują się bezsilne wobec stalkera. Poczucie zagrożenia wyniszcza psychicznie ofiary, zwłaszcza Randolpha, którego dzieciństwo naznaczył lęk. Jego ojciec, pasjonat broni, zmuszał syna do nauki strzelania, w związku z czym chłopiec nieustannie obawiał się najgorszego. Relacje ojca z synem od dawna nie układają się najlepiej, jednak teraz, w tej dramatycznej sytuacji, Randolphowi przychodzi do głowy straszliwa myśl…

Czytając opisy tych wszystkich książek mam wrażenie, że to wszystko już było, bo i motyw stalkowania jest już trochę oklepany w kryminałach i thrillerach. Mimo wszystko nie tracę wiary w tę książkę i chciałabym ją w najbliższym czasie jednak przeczytać.
James Patterson – Delikwentki
Data premiery: 28.03.2018


Abbie Elliot i jej trzy najlepsze przyjaciółki opuszczając pokład prywatnego helikoptera, wkroczyły do najbardziej luksusowego i pełnego przepychu hotelu, w jakim kiedykolwiek miały okazję nocować. Z okien ich luksusowego apartamentu widać zachwycające Monte Carlo. Nic więc dziwnego, że z miejsca zakochują się w słońcu, basenie i wykwintnym menu hotelowej restauracji. Przez cztery cudowne dni mogą żyć życiem kogoś innego. Zatłoczone nocne kluby, w których zabawa nigdy się nie kończy, oraz największe na świecie kasyna to mekka dla wszystkich pragnących zaszaleć. Abbie trafia do raju, który oferuje jej najlepszą rozrywkę. Gdy nazajutrz o poranku kobieta budzi się na jachcie otoczonym przez policję, wie, że stało się coś strasznego. Abbie, Winnie, Serena i Bryah zostają aresztowane i postawione w stan oskarżenia. Wakacje życia, na które tak bardzo czekały, staną się najtrudniejszą walką, jaką przyjdzie im stoczyć.


 Przepiękna, bajkowo trochę wakacyjna okładka, która urzekła mnie od pierwszego spojrzenia. Nie mogę jej nie mieć w swojej kolekcji, a i przy okazji nie przeczytać, bo opis też jest zachęcający!Koniecznie dajcie znać na jakie książki Wy czekacie w marcu i czy któreś z moich propozycji szczególnie Was zainteresowały! Czekam na Wasze komentarze ♥

4 komentarze:

 1. 3 książki bardzo mnie zainteresowały i może kiedyś je sobie kupię (:
  Co do książek, na które czekam. Hm, w marcu chyba nie wychodzi nic, na co jakoś szczególnie bym czekała, ale w kwietniu wychodzi "Ofiara" Maxa Czornyja i już żyję tą premierą!

  Pozdrawiam cieplutko,
  martynapiorowieczne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Baronówna zapowiada się na ciekawą książkę, kiedyś słuchałem w radiu o niej audycji i przyznam że była bardzo ciekawa. Ja dorzuciłbym do tego książkę Trevor Noah - Nielegalny. moje dzieciństwo w RPA. Czytałem ją i mogę śmiało polecić. Ci co znają jego programy na pewno się nie zawiodą. :) Ci co nie znają (jak ja) po przeczytaniu na pewno się zainteresują.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ile wspaniałości! Na pewno przeczytam Abbot, "Baronównę" i "Z nienawiści do Kobiet"!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo świetnych pozycji! Zaintrygowała mnie "Zrób ten zielnik". Oprócz wymienionych czekam jeszcze na "Śmierć w Chateau Bremont".

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.