03 lipca

#260. Nie wszystko zostało zapomniane - Wendy Walker
Tytuł: Nie wszystko zostało zapomniane
Tytuł oryginału: All Is Not Forgotten
Autor: Wendy Walker
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 400
Data wydania: 26 kwietnia 2017
Cena katalogowa: 34,99 zł

Nie wszystko zostało zapomniane opisuje historię Jenny Kramer i jej rodziców zmagających się z ciężką rzeczywistością po tragedii, która dotknęła ich rodzinę. Jenny, jako nastolatka poszukująca swojego miejsca wśród rówieśników, udała się na lokalną imprezę, gdzie wydarzyło się coś, co doprowadziło ją na skraj załamania i przez co szukała sposobu na odreagowanie w alkoholu. Stała się łatwym celem i kiedy tylko znalazła się w miejscu z dala od ludzi została brutalnie zgwałcona. Po traumatycznych przeżyciach zostaje poddana leczeniu farmakologicznemu, którego celem jest wymazanie z jej pamięci wszelkich wspomnień z tej makabrycznej nocy.
Wendy Walker stworzyła thriller z krwi i kości. Fabuła, bohaterowie i sam sposób narracji tworzą niesamowicie spójną całość, że ma się ochotę napisać »świetna książka, koniecznie przeczytajcie!« i pozostawić to, bez żadnego obszerniejszego komentarza. Mimo że początkowo byłam sceptycznie nastawiona do tej powieści, z każdą kolejną stroną nabierałam pewności, że skończę ją szybciej niż planowałam.
Wchodząc w świat Jenny czytelnik czuję się odrobinę niepewnie – od razu zostaje postawiony przed szczegółami z tej makabrycznej nocy, kiedy doszło do gwałtu, a trzecioosobowy narrator, streszczający całe wydarzenie, wydaje się nie być do końca obojętny. Sprawia wrażenie bezpośrednio zaangażowanego w zajście, już od początku przedstawia czytelnikowi dogłębną analizę sytuacji, tym samym powodując, że od pierwszych stron zaczynają się domysły. Stopniowo przedstawiani są rodzice i sama Jenny, ich sytuacja rodzinna, skoki w bok i inne grzeszki, na podstawie których narrator tworzy portrety psychologiczne postaci. Niemal od samego początku czytelnik angażuje się w ocenianie bohaterów przez ich czyny, zaczyna szukać przyczyn takich, a nie innych zachowań i tworzy wokół nich psychologiczną otoczkę, a przez to ostatecznie znika jego czujność.
Autorka w bardzo rozmyślny sposób zaplanowała sobie tę powieść – tworzy niesamowicie rozbudowaną psychologicznie historię, w którą nie sposób się nie zaangażować. Podrzucając co i rusz smaczki dotyczące poszukiwań gwałciciela i towarzyszące bohaterom uczucia, kiedy dowiadują się o nowych dowodach sprawia, że czytelnik ślepo podąża za jej śladem, bezgranicznie jej ufa i jest przekonany, że sama podaje na tacy winowajcę. Mimo obszernych opisów przez kolejne strony przechodzi się ekspresowo, czytelnik przerzucany jest z jednej osoby na drugą, z jednego wątku na drugi, co sprawia, że punkt widzenia dynamicznie się zmienia, pojawiają się kolejne elementy układanki, które doprowadzą czytelnika do sedna sprawy.
Nie wszystko zostało zapomniane zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Nie spodziewałam się, że ta historia okaże się tak angażująca i że tak zaskoczy mnie sam pomysł na fabułę. Dałam się oszukać i gwałciciela nie wytropiłam, chociaż miałam go pod nosem. Mimo licznych zalet, pojawiły się też wady, drobne niedociągnięcia w fabule. Mniej więcej od połowy książki historia zaczęła mi się dłużyć – pojawiało się za dużo opisów nie wnoszących nic do sprawy, kolejne analizy i liczne gonitwy myśli narratora, które hamowały tempo rozwoju wydarzeń. Powiedziałabym, że narrator aż za bardzo zaangażował się w sprawę i to było przyczyną skupienia całej uwagi na sobie. Jednak wyglądało to jak próba przedłużenia książki na siłę, żeby tak łatwo nie dochodzić do rozwiązania sprawy.


2 komentarze:

 1. Mignęła mi gdzieś kiedyś ta okładka, ale jakoś nie byłam nawet ciekawa o czym jest książka. I wiesz co? Glupia byłam! Ostatnio poszukuję thrillerów, bo po przeczytaniu mojego pierwszego - Co kryją jej oczy - jestem rządna emocji, jakie dają thrillery. Zdecydowanie dopisuję te książkę do mojej listy chciejek <3 Mam tylko nadzieję, że te przydługie opisy będą znośne.. No, ale raz się żyje!
  Pozdrawiam ciepło!
  Q.

  Otwórz Drzwi do Innego Wymiaru :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chociaż siadając do tej książki miałam całkowicie inne wyobrażenia na jej temat to muszę przyznać, że mnie ona również zaskoczyła bardzo pozytywnie :) Lubię wchodzić do ludzkiego umysłu i analizować wszystko pod kątem psychologicznym ta książka mi na to pozwoliła :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.