28 lutego

Mniejsze zło | Olivier Norek

 

Eko thriller, który robi wrażenie.


Zdarza mi się, że czytam thrillery ekologiczne. Robię to trochę ze względu na swoje wykształcenie związane z ochroną środowiska, a trochę za sprawą samej ciekawości do kreatywności autorów w tym dość specyficznym nurcie. Mam wrażenie, że te thrillery nie cieszą się zbyt dużą popularnością, pewnie właśnie za sprawą tej wspomnianej specyficzności, ale Mniejsze zło Oliviera Norka to propozycja, po którą powinno sięgnąć zdecydowanie więcej osób.

 

Mimo że sama tematyka około środowiskowa może nie wydawać się ciekawa, może nie zachęcać, to gwarantuję, że Norek odwalił tutaj kawał dobrej roboty. Stworzył świetny thriller, który jest niesamowicie ciekawy i angażujący, dotyka różnych problemów, niby gdzieś trochę przy okazji, ale jednak z przemyślaną premedytacją, które po prostu robią wrażenie i zostają na dłużej w głowie. Z początku trochę nie wiedziałam o co chodzi, bo tu jakieś porwanie, okup, a z drugiej strony skakanie po wydarzeniach na świecie, ale ostatecznie stwierdzam, że to wszystko zrobiło klimat tej książce. Chciałoby się też powiedzieć, że fabuła jest dość spokojna, ale z drugiej strony wszystkie te dynamiczne przeskoki w inne zakątki świata sprawiają, że nabiera ona charakteru. Bardzo podobało mi się wprowadzanie w treść różnych klimatycznych katastrof, które przecież są fikcją pociągniętą na potrzeby książki, ale kołaczą w głowie między tymi dramatycznymi współtowarzyszącymi myślami. Czy tak właśnie będzie wyglądać przyszłość?

 

Norek napisał już dziesięć powieści i jest jednym z bardziej poczytnych francuskich autorów. Dla mnie to było pierwsze spotkanie z tym autorem, który zdecydowanie przekonał mnie do siebie swoim stylem kreowania fabuły. Będę rozglądać się za kolejnymi tytułami tłumaczonymi na polski! I Wam polecam przeczytanie tej powieści, bo to coś innego, świeżego – thriller w trochę innym wydaniu. Nadal świetnie skrojony pod względem warstwy kryminalnej, ale z ekologicznymi dodatkami.

Tytuł oryginału:  Impact
Tłumaczenie: Paweł Łapiński 
Wydawnictwo: MOVA
Data wydania: 25 stycznia 2023 
Moja ocena: 7/10
Za udostępnienie egzemplarza dziękuję Wydawnictwu MOVA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.