19 maja

#566. Koniec się pani nie udał | Jacek Galiński

 


Trochę nie chce mi się wierzyć, że to już koniec.


Emerytka Zofia Wilkońska była dla mnie (prawie) od samego początku pozytywną odskocznią, była trochę literacką babcią, do której wracałam, żeby się pośmiać i dobrze spędzić czas, nie martwiąc się o nic. Pamiętam, że przy pierwszym tomie serii mocno mnie irytowała, nie do końca byłam przekonana do humoru Galińskiego, ale z czasem wszystkie wątpliwości rozeszły się po kościach, a ja przepadłam. Na pewno nie wszyscy zatracą się w historiach Wilkońskiej tak jak ja, ale tym, którzy lubią kryminały z komediowym twistem zdecydowanie polecam.

 

Mam wrażenie, że autor naprawdę się postarał, żeby przygotować swojej emerytce dobry koniec. W serii zdarzały się trochę lepsze i trochę gorsze części, jak to zawsze bywa, ale ta zdecydowanie należy do tych pierwszych. Świetnie się bawiłam, a przy okazji wydawało mi się, że dostałam od Wilkońskiej ten konkret jej charakteru, popisów i humoru. Zofia, bez względu na swoje aktualne położenie, idealnie odnajdywała się w każdych warunkach. Tym razem obserwujemy jej wariacje w czyśćcu, z którego mocno próbuje się wydostać, żeby wrócić do swoich najbliższych. Wydawałoby się, że czyściec to miejsce, w którym należałoby już zachować trochę powagi, zastanowić się nad życiem, zrobić jakiś rachunek sumienia, no cokolwiek. A Wilkońska idzie totalnie po swojemu, rozstawiając wszystkich po kątach, robiąc wokół siebie totalną rozpierduchę!

 

Zapewniam, że to historia, której się nie spodziewaliście. Może Wam się wydawać, że znacie już Zofię Wilkońską i tendencje Jacka Galińskiego, ale to co się tutaj wyprawia jest totalnie oderwane od ziemskiej rzeczywistości. No i ta plejada gwiazd! Świetnie spędzony czas gwarantowany.

Chociaż kryminału w tej komedii kryminalnej jest mało, to myślę, że żaden czytelnik Galińskiego i fan Wilkońskiej nie będzie z tego powodu jakoś bardzo zawiedziony, bo historia i cała ta rozrywkowa otoczka naprawdę trzymają poziom poprzednich książek.

 

Jeżeli jeszcze nie znacie tej serii, to zdecydowanie zachęcam do zapoznawania się z nią od pierwszego tomu. Wtedy jednak wszystko będzie miało ręce i nogi.Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 19 maja 2022
Moja ocena: 7,5/10
Za udostępnienie egzemplarza dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.