26 listopada

#446. Zbrodnia i seks | Andrzej Depko, Dellfina DellertO gwałcicielach, pedofilach, kazirodcach i zabójcach.

Zbrodnia i seks. Kim są i jak działają przestępcy seksualni to książka, która na pierwszy rzut oka wydawała mi się dość niepozorna. Nikt o niej nie mówi, więc w zasadzie wydawało mi się, że może być średnia, żeby nie powiedzieć słaba. Tymczasem to kawał dobrej – mocnej merytorycznie, momentami męczącej psychicznie, ale i ciekawej – książki, na którą zdecydowanie powinniście zwrócić uwagę.

Nie jest to książka łatwa, którą czyta się z przyjemnością. Być może będziecie mieli problem z przeczytaniem jej na raz, bo zapewniam was, że niektóre fragmenty są przedstawione w dobitny sposób, mam wrażenie, że tak, aby faktycznie robiły na czytelniku duże wrażenie. Ale nadal to jedna z lektur, na które powinniście się zdecydować dla własnego dobra, a właściwie dla poprawienia własnej świadomości.

Zbrodnia i seks zaczyna się całkiem niewinnie, bo od tematów związanych z seksualnością i stosunkami w przeszłości. Tych, którzy takich historycznych wątków nie lubią od razu uprzedzam, że to tylko ciekawe wprowadzenie do mocniejszego rozwinięcia. Dajcie tej rozmowie szansę, a dowiecie się mnóstwa naprawdę interesujących rzeczy, o których na lekcji historii w szkole nikt nie odważyłby się wspomnieć. Dlaczego masturbacja była gorszym wykroczeniem niż nierząd? Co w Babilonie spotykało pary, które przyłapywane były na romansowaniu? Ja jestem zdecydowanie na tak dla takich wstępów, chociaż sama za historią nigdy nie przepadałam. No i to by było na tyle z przyjemnych rzeczy w tej książce. Teraz wchodzimy w tematy trudne, bo bardzo aktualne.

Książka podzielona została na trzy części, a każda z nich na kolejne podrozdziały, które skupiają się na innym aspekcie. W pierwszej części mamy kilka informacji o pracy biegłego seksuologa – jak ona wygląda od kuchni i czego ona wymaga. Mam wrażenie, że Depko dla wzmocnienia efektu i dokładniejszego wyjaśnienia posługuje się przykładami z autopsji – wspomina o sprawach, w które się angażował, ale też nie brakuje problemów, z którymi zwracali się do niego pacjenci. Bez ujawniania szczegółów oczywiście, ale ułatwia to czytelnikowi podgląd i zrozumienie sytuacji. Druga część jest tą, która robi największe wrażenie, która zapada w pamięci na długo. To rozmowy o przestępcach seksualnych – gwałcicielach, pedofilach, kazirodcach i zabójcach. Znaczna większość przykładów, które przytacza Depko, nawiązuje bezpośrednio do Polskich spraw, ale nie brakuje też zagranicznych. Momentami byłam naprawdę zdruzgotana, że takie rzeczy dzieją się w cywilizowanym kraju, że ofiary przemocy potrafią tak długo milczeć, ale przede wszystkim, że są wśród nas zwyrodnialcy, którzy dopuszczają się takich czynów. Nie mieści mi się to w głowie. No i okazuje się też, że znacznie częściej mężczyźni dopuszczają się przestępstw seksualnych. O kobietach też pojawiły się fragmenty, jednak ze względu na to, że znacznie rzadziej molestują, to nadrabiają prostytucją. To kolejny ciekawy wątek, który pozwala głębiej wejść w temat i poznać motywy pracy prostytutek i przekonać się, czy faktycznie zawsze praca w różnego rodzaju przybytkach rozpusty jest dobrowolna. Natomiast trzecia część jest spokojniejszym zakończeniem, w której autorzy wyciągają pomocną dłoń do ofiar przemocy – podpowiadają jak sobie radzić, jeżeli doświadczymy takiej sytuacji. No i analizują, jak wygląda resocjalizacja, czy faktycznie ma sens i czy daje jakiekolwiek rezultaty.

Jeżeli chodzi o to, czy poleciłabym tę książkę, to zdecydowanie tak. A komu? Myślę, że przede wszystkim każdej kobiecie, chociaż mężczyznom też na pewno nie zaszkodzi taka lektura. Andrzej Depko to znany polski seksuolog, którego – jak się okazało – jedną książkę miałam już okazję czytać. Ta jednak wydawała mi się dużo lepsza, ale myślę, że w tym przypadku robotę zrobił też sam temat w mocniejszym wydaniu i genialnie poprowadzona rozmowa. Nie wiem do końca jak skategoryzować tę książkę. Z jednej strony chciałabym powiedzieć, że jest trochę poradnikiem, jak dostrzegać w ludziach te negatywne emocje związane z przeżyciami seksualnymi, jak reagować, jak pomagać, ale też w jaki sposób próbować uchronić się w razie ewentualnej próby gwałtu. Z drugiej strony to niesamowicie inspirująca rozmowa z mężczyzną, który w niezwykły sposób dzieli się swoją wiedzą i na swój sposób próbuje pomagać poszkodowanym.

Tytuł: Zbrodnia i seks. Kim są i jak działają przestępcy seksualni
Autor: Andrzej Depko, Dellfina Dellert 
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 336
Data wydania: 13 listopada 2019
Cena katalogowa: 39,99 zł
Moja ocena: 8/10
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.