02 stycznia

Styczniowe zapowiedzi!O książkach, z którymi warto zacząć Nowy Rok.

Sądziłam, że styczeń zaskoczy mnie mnóstwem premier, w których nie będę mogła się odnaleźć, że po spokojnym grudniu nastąpi noworoczne książkowe szaleństwo. Ostatecznie mam w czym wybierać, ale w tym styczniowym zestawieniu nie pojawiło się znacznie więcej książek niż zazwyczaj.


Zacznę od tej trochę wyjątkowej.
Rzadko obejmuję książki patronatami, jednak jeżeli już się na jakiejś pojawiam, to faktycznie uważam ją za wyjątkową. 30 stycznia na rynku, nakładem Wydawnictwa W.A.B., ukaże się książka Inna kobieta autorstwa Karoliny Głogowskiej i Katarzyny Troszczyńskiej i na tej książce znajdziecie moje logo. Lektura zupełnie nietypowa jak na moje wybory, ale prawdziwa, życiowa i refleksyjna.

Na pierwszy rzut okaz fabuła wydaje się być dość typowa – dwie zupełnie różne charakterologicznie bohaterki walczą o jednego mężczyznę. Mimo że romans jest ważnym elementem tej powieści, to jednak na pierwszy plan wychodzą problemy emocjonalne kobiet i konsekwencje, z jakimi muszą się zmagać w związku z nową, dla nich obu, sytuacją. Już dawno nie czytałam powieści obyczajowej, która by mnie tak wciągnęła i przede wszystkim przekonała do siebie.

Inna kobieta
Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska

Premiera: 30.01.2019
  
Sprawa dla koronera. 
Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć
John Bateson

Premiera: 28.01.2019
Sprawa dla koronera to kolejna kryminalistyczna książka, która powinna znaleźć się na półce każdego fana gatunku. W książce opisano najciekawsze przypadki w karierze koronera Kena Holmesa, który na co dzień odkrywa tajemnice śmierci.


Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej
poszukiwanego seryjnego mordercy w USA
Michelle McNamara
Premiera: 14.01.2019
To opowieść o jednym z najbardziej brutalnych psychopatów, który do dnia dzisiejszego jest nieuchwytny. Michelle McNamara, dziennikarka kryminalna i autorka tej książki, w tajemniczych okolicznościach zginęła w czasie przygotowywania tej publikacji, co sprawia, że sprawa Golden State Killera staje się jeszcze bardziej interesująca.
Pięćdziesiąt gwałtów i dziesięć sadystycznych morderstw przez ponad dekadę. Ani Zodiak, ani Night Stalker nie dorównywali mu aktywnością. Atakował kobiety w ich własnych sypialniach, mordował mężów na oczach żon. Zazwyczaj wybierał parterowy dom w spokojnej dzielnicy. Wchodził do środka, uczył się rozkładu pomieszczeń. Nie zostawiał po sobie żadnego śladu. W końcu zniknął, unikając ujęcia przez policję, w tym jednego z najlepszych profilerów w historii.


Śmierć wisi w powietrzu Prawdziwa historia seryjnego mordercy 
i wielkiego smogu w Londynie
Kate Winkler Dawson
Data premiery: 30.01.2019
Czytając o smogu myślę o Polsce, o tych rejonach, w których zimą skażenie powietrza jest największe. Z pewnością po przeczytaniu tej książki moje spojrzenie na morderczy smog się zmieni.
Gdy Londyn podnosił się ze zniszczeń II wojny światowej, uderzyła w niego kolejna katastrofa: na pięć grudniowych dni 1952 roku zabójczy smog opadł na miasto i trzymał je w żelaznym uścisku. Dzień zamienił się w noc, transport miejski przestał funkcjonować, a przestępcy wylegli na ulice. Dwanaście tysięcy osób zmarło z powodu trującego powietrza. W tym chaotycznym okresie pojawił się w mieście jednak kolejny morderca, który wykorzystał śmiercionośną mgłę jako pretekst do własnych zbrodni.

Siostry
Bernard Minier
Premiera: 15.01.2019

To powieść, która wydaje się mieć wiele zagadek i żadnej odpowiedzi. W latach 90-tych popełnione zostało podwójne morderstwo. W sprawę wciągnięty zostaje autor kryminałów i chociaż zajście ostatecznie zostało rozwiązane i zamknięte, to dwadzieścia pięć lat później wracają do niego wydarzenia z tamtej nocy, pojawiają się wątpliwości, czy oby na pewno nie pominęli jakiegoś istotnego elementu układanki.


Cokolwiek wybierzesz. Ukryta sieć. Tom 1
Jakub Szamałek
Premiera: 16.01.2019
Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób. Wiara miłość śmierć. Kroniki Martina Bauera
Gallert Peter, Reiter Jörg
Premiera: 14.01.2019

Wiara miłość śmierć to kryminał, który zaczęłam już czytać. Sam opis książki wystarczająco mnie zainteresował, żebym zdecydowała się sięgnąć po tę powieść jeszcze przed jej premierą, mimo mocno ograniczonego czasu. To, co mocno mnie zaskoczyło już od pierwszych stron to główny bohater – nie policjant ani detektyw, ale duchowny. To przekłada się na zupełnie inne podejście do sprawy i inną perspektywę niż te, do których przyzwyczaili nas autorzy.
Czy w świecie pełnym przestępstw można jeszcze w cokolwiek wierzyć?

Władca ciemności
Donato Carrisi
Premiera: 30.01.2019

Władca ciemności to trzeci tom serii z Marcusem, która wyjątkowo mnie zauroczyła już od pierwszej strony. Nie potrzebuję niczego więcej do szczęścia niż silnego i pewnego siebie męskiego bohatera w zestawieniu z mrokiem i niesamowicie intrygującą fabułą.
Nad Rzymem, w którym zapanowały panika i chaos, nadciąga w milczeniu mroczny cień pozostawiający za sobą szlak pełen trupów. Może je odczytać tylko Marcus, łowca cieni przeszkolony w rozpoznawaniu anomalii występujących na miejscach zbrodni. Penitencjariusz utracił jednak swoją najcenniejszą broń – pamięć – co daje mordercy olbrzymią przewagę. 


Kod Kathariny
Jørn Lier Horst
Premiera:  16.01.2019

Horst jest jednym z tych autorów, którego książki zbieram od dawna, jednak do tej pory nie miałam okazji sięgnąć po żadną z nich, żeby przekonać się, czy jego styl faktycznie mi pasuje. Mimo wszystko kolejny tom serii wylądował już na mojej półce i motywuje mnie do sięgnięcia po pierwszy tom cyklu.
Po raz dwudziesty czwarty z rzędu William Wisting sięga po akta sprawy zaginięcia Kathariny Haugen. Sprawy, której nigdy nie rozwiązano. Zaginięcie Kathariny ma związek z inną zagadką zaginięcia sprzed lat. Dwaj zdolni, różniący się od siebie śledczy będą musieli połączyć siły, ale współpraca z introwertyczym Adrianem Stillerem okaże się sporym wyzwaniem dla Wistinga. Mimo to dla dobra śledztwa obaj będą w stanie zrobić wiele, kto wie, może nawet trochę za dużo?


Zamiana
Rebecca Fleet
Premiera: 16.01.2019
To miał być dla nich wyjątkowy czas: z dala od codziennej rutyny, dziecka i zmartwień. Nowy początek dla ich pogrążonego w kryzysie związku – jego chorobliwych reakcji i jej niewierności. Caroline i Francis zamienili się mieszkaniami: na tydzień oddali swoje mieszkanie w mieście i przenieśli się do eleganckiego domu na eleganckim przedmieściu Londynu. Mieli zapomnieć o problemach, odnaleźć dawny żar, który ich połączył. 


Ten jeden dzień
Kaira Rouda
Premiera: 30.01.2019

Paul Strom wiedzie życie, które jawi się jako spełnienie amerykańskiego snu. Piękna młoda żona Mia, dwoje wspaniałych dzieci w elitarnej szkole, ogromny dom na przedmieściach i satysfakcjonująca praca w agencji reklamowej. A co, jeśli to z pozoru doskonałe życie amerykańskiej rodziny jest tylko ułudą? A wizerunek przykładnego obywatela kryje mężczyznę z niebezpieczną osobowością?


Zła krew
Zoje Stage
Data premiery: 16.01.2019
Suzette kocha swoją córkę, naprawdę, ale po tym, jak małą wyrzucano z kolejnych szkół musiała sama zająć się jej edukacją. Dziś jej kruche zdrowie fizyczne i psychiczne z każdym dniem wyraźnie słabnie. Sztuczki stosowane przez Hannę stają się coraz zmyślniejsze, a mąż Suzette pozostaje ślepy na narastające problemy rodzinne. W tej sytuacji Suzette zaczyna się zastanawiać, czy z jej córką nie dzieje się coś bardzo poważnego i czy dom to dla niej najlepsze miejsce.Neverworld Wake
Marisha Pessl
Premiera: 16.01

To książka zupełnie nie w moim klimacie, której obecność w tym zestawieniu wielu może zaskoczyć. Jednak ci bardziej uważni już wiedzą, że Neverworld Wake to powieść autorki mojego ulubionego Nocnego filmu. Jestem niesamowicie ciekawa jak Pessl poradzi sobie w innym gatunku i czy mimo wszystko będzie w stanie urzec mnie swoim stylem kolejny już raz.
Pięcioro przyjaciół. Tylko jedno z nich może przeżyć. Porywający thriller, w którym czas zapętlił się w wiecznym powtórzeniu. Komu uda się wyrwać z koszmarnej otchłani? Jaką cenę będzie musiał zapłacić? Tak zaczyna się Pętla w Neverworld. 


Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz
Hans-Joachim Lang
Data premiery: 30 stycznia 2019

Wreszcie na rynku pojawi się długo poszukiwana przeze mnie książka. Tym razem w nowym, rozszerzonym wydaniu  porażającej opowieści o ginekologicznych eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz. Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przetrwało trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi o piekle, które przeżyły.
Na głodzie. Moja historia walki z nałogiem
Nic Sheff
Premiera: 16.01.2019

Ostatnio robią na mnie duże wrażenie historie ludzi z problemami, z uzależnieniami, albo z ciekawą, zupełnie niepopularną pracą. Na głodzie to akurat pamiętnik chłopaka uzależnionego od metamfetaminy, w której opisuje drogę do wyzwolenia się z nałogu.
Świadectwo Nica to przejmujący, surowy zapis walki z nałogiem. To portret chłopaka, który otarł się o śmierć, ale nigdy nie stracił nadziei. Doświadczamy z nim chwil ekstazy i szaleństwa w narkotykowym odurzeniu, a także bólu i lęku przed odrzuceniem, i wreszcie – przed śmiercią. 
Ruska mafia
Artur Górski
Premiera: 24.01.2019

Po masie książek opisujących polską mafię, przyszła pora na te zagraniczne. Włoska już była, o japońskiej też się sporo mówiło w ubiegłym roku, czas więc teraz na mafię rosyjską.
Arturowi Górskiemu udało się wejść w struktury rosyjskiej mafii i namówić Nazara, rezydenta ruskiej mafii w czasach Pruszkowa i Wołomina w Polsce, na szczerą rozmowę o krwawych początkach zorganizowanej przestępczości w byłym Związku Radzieckim.


Powstań i zabij pierwszy
Ronen Bergman
Premiera: 16.01.2019
Reporterska opowieść izraelskiego dziennikarza o jądrze ciemności izraelskich tajnych służb, czyli realizowanym przez nie programie skrytobójstw popełnianych za przyzwoleniem czy wręcz na żądanie polityków. Tytuł książki pochodzi z Talmudu: "jeśli ktoś przychodzi cię zabić, to powstań i zabij go pierwszy".


Ile oni wiedzą o Tobie? Szpiedzy i podsłuchy w Polsce
Bruno Kowalsky, Krzysztof Pyzia
Premiera: 15.01.2019
Bruno Kowalsky od lat 70 jest szpiegiem i na dobrą sprawę nikt nie wie, kim jest ani jak wygląda. Na swoim koncie ma pracę w służbach specjalnych w różnych krajach. Tajniki pracy szpiega i specyfikę służb specjalnych poznawał, będąc szkolonym przez najlepsze wywiady. Do Polski powrócił w latach 90. Ta książka to jego pierwsza publiczna opowieść o świecie, do którego dostęp mają tylko nieliczni. No powiedzcie, czy nie zjada was teraz ciekawość o tym kto jest podsłuchiwany i jak to się wszystko odbywa?Nieznane życie lodowców. Jak lód z kół podbiegunowych wpływa na życie planety
Bjorn Roar Vassnes
Premiera: 23.01.2019
Naukowcy od lat straszą zmianami klimatycznymi, ale lubimy myśleć, że to naukowe gadanie, które nie ma zbyt dużego wpływu na nasze codzienne życie. Oto ekscytująca i intrygująca podróż z Bjornem Vassnesem przez historię lodu, z którego według autora pochodzi wszelkie życie. Autor w fascynujący sposób pokazuje kluczową dla istnienia planety zależność wszelkich form życia od lodu, a także wyjaśnia, jakie zagrożenia niosą ze sobą zmiany klimatyczne dotykające kół podbiegunowych. 


F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat
Praca zbiorowa
Data premiery: 15 stycznia 2019
O plastiku już się mówi bardzo dużo, ale będzie się mówiło jeszcze więcej. Mam wrażenie, że tego typu książki są bardzo ważne, chociaż często czytelnicy nie zwracają na nie w ogóle uwagi. Świata nie uda się uratować ani zmienić, jeżeli świadomość naszego społeczeństwa nadal nie będzie rosnąć, jeżeli sami nie zdecydujemy się na dokształcanie na własną rękę.
W tej książce znajdziesz 101 wskazówek, co możesz zrobić - jako pojedynczy człowiek - aby nie korzystać z jednorazowych wyrobów plastikowych i pomóc uratować planetę. Razem możemy uratować oceany. Razem uratujemy oceany! W komentarzu napiszcie tytuł książki, na którą wy w styczniu najbardziej czekacie!

3 komentarze:

  1. Dla mnie ciekawie brzmi Horst, Siostry i Zamiana

    OdpowiedzUsuń
  2. "F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat" ma do mnie niedługo przyjść przedpremierowo i nie mogę się doczekać. ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.