28 marca

#307. Zrób ten zielnik! - Łukasz Skop


Zielnik stworzony przez Łukasza Skopa nie jest książką, która przeprowadza czytelników w encyklopedyczny sposób przez poszczególne gatunki roślin.

Według Słownika Języka Polskiego PWN zielnik to:
1. «zbiór zasuszonych, poklasyfikowanych i opisanych roślin, naklejonych na arkusze papieru»
2. «książka o ziołach»
Zrób ten zielnik to książka inna niż wszystkie, nie będąca też typowym zielnikiem, ale która przez ćwiczenia nadal zachęca do kontaktu z naturą, uważniejszego wpatrywania się w nią i zwracania uwagi na szczegóły. W pierwszej chwili, głównie ze względu na swoją formę i angażowanie czytelników, książka skojarzyła mi się z modnymi jeszcze kilka miesięcy temu pozycjami typu „Zniszcz ten dziennik”. Ta jednak nie nakłania do bezsensownego niszczenia poszczególnych stron, ale sugeruje, aby wejść w relację z samą naturą. Na uwagę zdecydowanie zasługuje piękne i staranne wykonanie zielnika, dzięki któremu mimowolnie zwraca się na niego uwagę i który zachęca do wzięcia udziału w zabawach już dzięki samym grafikom wewnątrz książki.

Przy zachowaniu ogólnego zamysłu typowego zielnika i kolekcjonowaniu suszek, Skop wprowadza masę ciekawostek i mimo wszystko zachęca do bardziej kreatywnego podejścia do tematu. Mam wrażenie, że autor próbuje uczyć osoby korzystające z zielnika wszystkich, albo przynajmniej tych ciekawszych i bardziej charakterystycznych, możliwości roślin. Zdecydowanie moim faworytem są doświadczenia, dzięki którym czytelnik ma znacznie większe możliwości szybszego i bardziej skutecznego zapamiętania konkretnych wyników uzyskanych podczas ich wykonywania – jak chociażby doświadczenia z sokami roślin.

Jeżeli o mnie chodzi, to jestem osobą bardzo leniwą i brakuje mi konsekwencji i regularności w prowadzeniu czegokolwiek, więc ten zielnik u mnie niestety totalnie się nie sprawdzi, a ze względu na biologiczne wykształcenie nie jest też w stanie niczym za bardzo zaskoczyć. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że autor zestawia w nim podstawowe informacje o poszczególnych gatunkach roślin właśnie z ćwiczeniami, to życzyłabym sobie, aby takie zielniki wykorzystywane były w szkołach lub nawet na studiach i to nie tylko przy kierunkach przyrodniczych, ale też bardziej humanistycznych. Podstawy podstaw dobrze znać, a dzięki takiej formie nauki lekcje mogłyby stać się czymś przyjemniejszym i zapadającym bardziej w pamięć niż wiedza teoretyczna przekazywana przez nauczycieli i wykładowców.


Tytuł: Zrób ten zielnik!
Autor: Łukasz Skop
Wydawnictwo: Poznańskie
Liczba stron: 233
Data wydania: 14 marca 2018
Cena katalogowa: 34,90 zł
Moja ocena: 6/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.