31 stycznia

Książkowe nowości na luty


Przed Wami kilka premier lutego, na które z niecierpliwością czekam. 


Dwie z nich przeczytałam już w całości, przy czym jedną objęłam patronatem - na dniach na stronie pojawią się ich recenzje - i kolejne dwie już napoczęłam.

PATRONAT RUDE RECENZUJE

Izabela Szylko - Szpilki za milion
Data premiery:  15.02.2017

Zakręcona komedia kryminalna.
Uczciwy złodziej, perfidna celebrytka i oszukany kochanek – to musi być mieszanka wybuchowa!
Jacek Sparowski tego samego dnia traci pracę, dziewczynę i dach nad głową. Kiedy wynajmuje pokój u ciotki przyjaciela i zostaje zatrudniony w nowej firmie, wydaje się, że pech wreszcie przestanie go prześladować. Ale prawdziwe kłopoty dopiero się zaczynają.
Lola Marini – polująca na bogatego męża celebrytka, prywatnie była żona Sparowskiego, która kiedyś perfidnie go wykorzystała – planuje szalony przekręt mający jej przynieść fortunę. Na dodatek zabójczo atrakcyjna i wyrachowana Lola chce wrobić w tę aferę przyjaciela Jacka.
Jacek postanawia więc go ratować, a przy okazji wyrównać rachunki ze swoją byłą żoną. Zaczyna się walka z czasem, mnożą się niespodzianki, a zagadek do rozwiązania wciąż przybywa.
Jak przechytrzyć oszustkę, kiedy największym przeciwnikiem jest własna uczciwość? W tym niełatwym zadaniu pomaga bohaterowi jego gospodyni – emerytowana policjantka, dla której przejście na ciemną stronę mocy również staje się życiowym wyzwaniem.
Dość szybko okazuje się, że w tym wyrafinowanym przekręcie bierze udział ktoś jeszcze, a główną rolę w komedii pomyłek odgrywają... drogocenne szpilki. 

Szpilek za milion nie powinno się porównywać do książek Alka Rogozińskiego. Izabela Szylko pisze bardzo dobrze, potrafi niesamowicie wciągnąć czytelnika w wir wydarzeń, ale jej styl jest zupełnie inny niż Rogozińskiego. Pamiętajcie, że inny nie znaczy gorszy, a już na pewno nie w tym przypadku! Moim zdaniem jest trochę mniej śmiesznie, nie ma takiej totalnej parodii, przez co wszystkie wydarzenia wydają się być bardziej rzeczywiste. A zakończenie to totalne zaskoczenie! Musicie to przeczytać!

Będę miała dla Was aż pięć egzemplarzy do rozdania, więc szykujcie się!
Riley Sager – Ocalałe
Data premiery: 14.02.2018Kim jestem? Każdego dnia myślę, że jestem szczęściarą. W moim związku układa się doskonale, mój blog kulinarny ciągle zyskuje nowych fanów. Żyję z dnia na dzień, skupiając się na przyjemnych chwilach. Kim byłam? Celem. Ofiarą. Nazwali mnie Ocalałą, bo przeżyłam masakrę. Tamte wydarzenia kładą się cieniem na moim życiu, mimo że od dziesięciu lat robię wszystko, aby wymazać je z pamięci. Co się ze mną stanie? Boję się. Historie z przeszłości powracają, gdy przypominam sobie, że nie jestem jedyną Ocalałą. Takich jak ja było kilka, ale nie wszystkie miały tyle szczęścia. Lisa już nie żyje, a Sam nagle zjawia się u mnie... Przeszłość właśnie mnie dogoniła i muszę stanąć z nią twarzą w twarz. Czy tym razem też ocaleję?

Sigríður Hagalín Björnsdóttir - Wyspa
Data premiery:  14.02.2018


Twój świat też może stanąć nad przepaścią. Co wtedy zrobisz?
Najważniejsza islandzka książka ostatnich lat.
Błyskotliwa powieść o miłości, władzy i manipulacji. Prawdopodobna i przez to przerażająca wizja naszej przyszłości.

Świat jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie pożywienia. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo zaczynają ulegać korozji. 
Wyspa to błyskotliwe połączenie thrillera, political fiction i dystopii, a zarazem świetnie skonstruowana diagnoza współczesnego rozchwianego świata. Wizja wykreowana przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir wstrząsnęła Islandią i wywołała ożywioną dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa.
Luke Dittrich – Eksperyment
Data premiery:  14.02.2018


Jedna z najważniejszych książek non-fiction ostatnich lat.
Wstrząsająca opowieść o cienkiej granicy między medycznym eksperymentem a zbrodnią.
Historia tego, jak nauka korzystała z nieetycznych narzędzi, jest długa. Zbrodnia często służyła rozwojowi medycyny, a medycyna czasem pomagała w zbrodni. Przejmująca książka Luke'a Dittricha podejmuje aktualny temat granic, których nauka nie powinna przekraczać, ale nieustannie robi to w imię postępu. Michelle Frances - Ta dziewczyna
Data premiery:  15.02.2018


Wciągający, pełen intryg thriller psychologiczny o tragicznych skutkach niewybaczalnego kłamstwa.
Dziewczyna, chłopak oraz jego matka – układ, który wszyscy dobrze znamy. Ale...
Laura ma wszystko. Karierę producentki telewizyjnej, wieloletnie małżeństwo z zamożnym mężczyzną i dwudziestotrzyletniego syna Daniela, dobrze wychowanego, przystojnego i zdolnego. Daniel poznaje Cherry. Dziewczyna jest piękna, bystra i... marzy o statusie Laury. Cherry chciałaby, żeby nowa rodzina przyjęła ją z otwartymi ramionami, ale Laura podejrzewa, że dziewczyna coś ukrywa. Zazdrosna matka wymyśla więc okrutne kłamstwo, które odmienia życie wszystkich...Robert Bryndza - Mroczna toń
Data premiery:  15.02.2018


Wrzucone do wody ciało natychmiast zaczęło opadać na dno. Miała tam leżeć w spokoju jeszcze przez wiele lat, ale nad nią, na lądzie, rozpoczął się właśnie koszmar ...
Gdy detektyw Erika Foster otrzymuje wskazówkę, że kluczowe dowody w bardzo ważnej sprawie narkotykowej znajdują się na dnie porzuconego kamieniołomu na obrzeżach Londynu, każe go przeszukać. W grubej warstwie mułu nurkowie znajdują nie tylko narkotyki, lecz także coś jeszcze – szkielet małego dziecka. Szybko udaje się zidentyfikować zwłoki – to siedmioletnia Jessica Collins, dziewczynka, której cały kraj szukał dwadzieścia siedem lat wcześniej.
Gdy Erika próbuje połączyć stary materiał dowodowy z nowym, zaczyna kopać głębiej i dowiaduje się coraz więcej o rozbitej rodzinie Collinsów. Wkrótce uświadamia sobie, że będzie to jedna z najbardziej złożonych i wymagających spraw, jakie kiedykolwiek prowadziła. Ktoś nie chce, żeby ta sprawa została rozwiązana. I zrobi wszystko, by powstrzymać Erikę przed dotarciem do prawdy. B.A. Paris - Na skraju załamania
Data premiery:  15.02.2017


Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie kobieta nie potrzebuje pomocy. Teraz nieznajoma nie żyje. Od tamtej feralnej nocy Cass nie może się pozbierać – regularnie powtarzające się głuche telefony mącą jej spokój, a ona sama czuje, że nieustannie jest obserwowana. Nawet najmniejszy dźwięk przyprawia ją o przyspieszone bicie serca i ciarki. Nękana wyrzutami sumienia zaczyna miewać kłopoty z pamięcią. Coraz częściej nie może sobie przypomnieć, czy zażyła lekarstwa, jaki kod odblokowuje alarm, gdzie zaparkowała samochód, dlaczego zamówiła dziecięcy wózek, skoro nie jest w ciąży, i czy leżący na blacie w kuchni nóż na pewno nie był pokryty krwią... Jedyne, czego nie może wyrzucić z pamięci, to twarz zamordowanej kobiety. David Grann - Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI
Data premiery:  15.02.2017


Najgłośniejsza książka non-fiction ostatnich sezonów! Dziennikarz magazynu "The New Yorker" i autor bestsellera "Zaginione miasto Z" na tropie jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni w amerykańskiej historii.
Dziennikarz "New Yorkera" i autor bestsellerowej książki "Zaginione miasto Z" David Grann na tropie głośnej zbrodni. Oklahoma w latach 20. : w dziwnych okolicznościach zaczynają ginąć kolejni Indianie ze szczepu Osagów, zwani są najbogatszymi Indianami Ameryki, albowiem na terenach ich rezerwatu znajdują się niezwykle bogate złoża ropy naftowej... Zagadkę serii morderstw próbuje rozwikłać nowo utworzone FBI, trafiając na ślad kolejnych ponurych tajemnic. Maxime Chattam - Otchłań zła. Tom 1
Data premiery:  21.02.2018


Portlandzka policja odkrywa pozostawiane w głębi lasu lub w starych i zrujnowanych zabudowaniach okrutnie okaleczone ciała ofiar, zniekształcone po przeprowadzonych na nich tajemniczych rytuałach, noszące na sobie znaki kabalistycznego przesłania. Czyżby zabójca był kimś, kto powrócił z zaświatów?
Czy chodzi o jakąś szczególną sektę, która okalecza ciała swoich ofiar, aby przeprowadzać dziwne i okrutne ceremonie? Co ma wspólnego poemat Dantego, przeklęta księga Necronomicon oraz katalogi sprzedaży wysyłkowej? Inspektor Brolin i młoda studentka psychologii usiłują wpaść na ślad mordercy przeszukując księgozbiory ezoteryczne, wiejski cmentarz i ukryte w lasach samotne domostwa. Jaką cenę będą musieli zapłacić za odkrycie przerażającego sekretu? Czy ich determinacja wystarczy, by położyć kres złu, któremu odważyli się stanąć na drodze?Dominika van Eijkelenborg – Tkanki
Data premiery:  22.02.2018


Wciągający thriller, który pokazuje, że serce nigdy nie zapomina
Nastoletnia Evi Simons cierpi na poważną chorobę serca i do życia potrzebuje przeszczepu, przez co jej matka przechodzi załamanie. Kiedy zrozpaczona kobieta powoli zaczyna tracić nadzieję, niespodziewanie pojawia się ratunek. Dawcą serca zostaje młoda dziewczyna Finya, która zginęła w wypadku samochodowym.
Nikt nie podejrzewał, że przeszczepione serce zachowa wspomnienia i cechy osobowości Finyi. Wkrótce nowy organ staje się intruzem, który całkowicie przejmuje kontrolę nad Evi. Nastolatkę zaczynają dręczyć sny, których nie potrafi zrozumieć, a jakaś tajemnicza siła prowadzi ją w nieznane dotąd miejsca i pcha w ramiona tajemniczego Sandera.
Matka Evi czuje, że dopiero teraz może stracić córkę na zawsze i postanawia zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Czy zdoła przekonać kogoś, że z jej córką dzieje się coś strasznego? Czy nowe serce chce zaszkodzić dziewczynie?C. J. Tudor – Kredziarz
Data premiery:  28.02.2018


W mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu kryją się najbardziej fascynujące koszmary i tajemnice.
To Kredziarz podsunął dwunastoletniemu Eddiemu pomysł, by porozumiewać się z przyjaciółmi za pomocą rysunków kredą. To był ich kod, do czasu gdy symbole doprowadziły ich do ciała dziewczynki. Wtedy zabawa się skończyła.
Trzydzieści lat później Ed dostaje kopertę. Znajduje w niej tylko kawałek kredy i rysunek człowieka z pętlą na szyi. Zdaje sobie sprawę, że gra sprzed lat nigdy się nie skończyła...
Iza Michalewicz - Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X
Data premiery:  28.02.2018


Najmroczniejsze scenariusze pisze życie.
Lubisz czytać kryminały? To tak jak jeden z policjantów z Archiwum X. W nich prawda zawsze wychodzi na jaw, policjanci wygrywają, a sprawiedliwości staje się zadość. Ale w prawdziwym życiu nie zawsze tak bywa.
Krakowska sprawa "skóry", bestialskie morderstwo premiera Jaroszewicza, dziwne "samobójstwo" młodej dziewczyny w Łodzi – te i inne sprawy łączy jedno: ofiarom w brutalny sposób odebrano życie, a sprawcy długo pozostawali lub nadal pozostają nieuchwytni. Gdy działania policji, prokuratury i sądów zawodzą, policjanci z Archiwum X, tajnych zespołów do spraw niewykrytych zabójstw, są dla rodzin ofiar ostatnią nadzieją.
Reporterka Iza Michalewicz jako pierwsza dotarła do akt sądowych, zyskała zaufanie policjantów, świadków i rodzin ofiar. W trzymających w napięciu reportażach, z niezwykłą dbałością o szczegóły, opisuje zbrodnie (prawie) doskonałe. Ujawnia motywacje i metody działania morderców, przybliża sylwetki tych, którzy ich ścigają. I uparcie szuka odpowiedzi na dręczące ją pytanie: czy to możliwe, że o naszym życiu i śmierci, zbrodni i karze nieraz decyduje zwykły przypadek?
Belinda Bauer - Martwa jesteś piękna
Data premiery:  28.02.2018


Eve Singer zarabia na życie, opisując zbrodnie. Pracuje w telewizji jako reporterka kryminalna, ale jej kariera utknęła właśnie w martwym punkcie. Eve zdaje sobie sprawę, że musi zrobić wszystko, by sprostać oczekiwaniom żądnych sensacji widzów. Podobnie jest z mordercą: on również karmi się śmiercią, która go fascynuje. Ma w zwyczaju reklamować swoje makabryczne występy, chce, żeby cały świat podziwiał piękno umierania. Kiedy kontaktuje się z Eve, dziennikarka początkowo cieszy się, że jako pierwsza będzie mogła przesłać relację z miejsca zbrodni. Jednak szybko zrozumie, że zabójca ma dwie obsesje. Pierwszą jest mordowanie ludzi w miejscach publicznych. A drugą – ona sama...Louise Jensen – Surogatka
Data premiery:  28.02.2018


Znasz to uczucie? Kiedy zależy ci na czymś tak bardzo, że prawie byłabyś gotowa za to zabić?
Uważaj, o co prosisz...
Kat i jej mąż Nick próbowali wszystkiego, żeby zostać rodzicami, i po kolejnej porażce są bliscy rezygnacji. Jednak przypadkowe spotkanie z Lisą, przyjaciółką Kat z dzieciństwa, daje parze ostatnią szansę na spełnienie marzeń.
Ale przeszłość Kat i Lisy jest pełna mrocznych sekretów.
Co gorsza, Kat podejrzewa, że Lisa nie mówi jej wszystkiego.
Dla Kat to miała być prosta historia ze szczęśliwym zakończeniem – jednak z biegiem czasu na jej perfekcyjnym życiu zaczynają pojawiać się rysy i pęknięcia. W końcu staje się jasne, że kobieta nie może dłużej uciekać przed własną przeszłością, jeśli chce ocalić rodzinę...


Koniecznie dajcie znać, na jakie książki Wy czekacie w lutym! Czekam na polecenia w komentarzach :) Chętnie też poczytam o książkach, które udało Wam się przeczytać w styczniu!


10 komentarzy:

 1. Mam już zamówione "na skraju załamania" oraz "ta dziewczyna".
  Z Twojego wpisu zaciekawiło mnie "surogatka", "kredziarz" oraz "morska toń". Tak bardzo chcę, ale może kiedyś :c

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie wydają się być świetne. Na pewno moją uwagę przykuł Maxime Chattam, Louise Jensen, Riley Sager. Nie czytałam, ale bardzo chciałabym też poznać "Dziewczęta z Auschwitz", to akurat ze stycznia jeszcze, słyszałam wiele dobrych opinii. Obiecałam sobie również, że będę więcej czytała ze swojej biblioteczki, bo półka z nieprzeczytanymi rozrasta się. Poza tym studia (egzaminy i praca dyplomowa) i zmiana pracy niestety nie pozwolą mi się skupić na czytaniu na przełomie styczeń/luty, dlatego na razie nie planuję. Ze stycznia, z książek które przeczytałam zasługuję a uwagę z pewnością Aorta - Bartosza Szczygielskiego, ale Ty tę powieść masz już za sobą ;)

  http://ztaksiazka.blogspot.com/2018/01/podsumowanie-miesiaca-styczen.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja strasznie napaliłam się na „Czas krwawego księżyca” i „Wyspę”. Czekam na Twoją recenzję tej ostatniej, bo nie wiem czy faktycznie dobra, czy jedynie bicie piany. A widziałam, że już ją trzymasz w swoich „szponach” 😉

  PS. Masz zamiar przeczytać wszystkie książki ze swojej zapowiedzi? 😱

  OdpowiedzUsuń
 4. Ocalałe, Na skraju załamania i Kredziarz....też mnie zainteresowały i sam je proponowałem innym....Ale tutaj mnie zaciekawiła najbardziej Otchłań zła..nie słyszałem o niej a opis jest ciekawy🙂

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow! Luty zapowiada się niezwykle ciekawie! Tylko gdzie znaleźć czas na te wszystkie książki? :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyspa, , Eksperyment, Czas krwawego księżyca , Kredziarz , Zbrodnie prawie doskonałe- sama pewnie bym ich nie wyłuskała z ogromnej ilości premier , dlatego wielkie dzięki! Na pewno zamówię wszystkie ;) I znowu- mój stos hańby jest jak mityczny potwór - przeczytam jedną książkę i na jej miejsce wskakują cztery kolejne :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kredziarz brzmi naprawdę dobrze - wszędzie słyszę o tej książce i myślę, że mógłbym się skusić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie mogę się doczekać nowej książki Roberta Brundzy, mam i czytałam dwie poprzednie, trzecia musi być moja!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele z nich ciekawie się zapowiada :D Mnie szczególnie zainteresowały "Ocalałe" i "Kredziarz"

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mam już za sobą "Kredziarza", ale nadal czekam na "Zieleń szmaragdu" Kerstin Gier :D Chciałabym coś lekkiego w końcu przeczytać, bo ostatnio w moje łapki trafiają kryminały, biografie i sensacje :)
  Pozdrawiam ciepło! :* Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.