13 marca

#225. Kłopot z kobietami - Jacky Fleming
Tytuł: Kłopot z kobietami
Tytuł oryginału: The Trouble With Women
Autor: Jacky Fleming
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 128
Data wydania: 27 lutego 2017
Cena katalogowa: 29,90 zł

Kobiety zawsze uważane były za mniejsze, słabsze, gorsze – zresztą przecież do tej pory tak jest. W różnych zakątkach świata poziom dyskryminacji i niesprawiedliwego traktowania kobiet jest różny. Mówienie wprost o kobiecych utrapieniach nie daje żadnych efektów. Jacky Fleming zdecydowała się na stworzenie książki, w której w sposób humorystyczny, ze sporą dawką ironii, wyśmieje niedorzeczne teorie mężczyzn o kobiecej naturze.

Kłopot z kobietami to malutka i króciutka książeczka, którą można przeczytać w ciągu 30 minut. Niesamowicie dopracowane grafiki grają w niej pierwsze skrzypce. Stanowią też bezpośrednie odwołanie do tekstu, spisanego na poszczególnych stronach, a dodatkowo zostały jeszcze urozmaicone krótkimi hasłami, które mają sprawić, że całość wyda się jeszcze bardziej zabawna. Zarówno konstrukcja tekstu, pieszczotliwe sformułowania i sam wybór fontu sugerują czytelnikowi, że ta historia kobiet została spisana przez dziecko, i dlatego może być tak irracjonalna. Autorka nagina rzeczywistość, a przez zabawne anegdotki oraz wykorzystanie znanych i wybitnych mężczyzn nauki, uwypukla nielogiczne aspekty, przez które kobiety uważane są jako gorsze, jako te, które nadają się jedynie do zadowalania innych.
W tym niesamowicie krótkim tekście autorka poruszyła wiele ważnych i aktualnych tematów, ale jednak główną rolę odgrywa dyskryminacja kobiet. Mimo że nie mówi nic wprost, to jednak jej humorystyczny styl staje się formą naśmiewania z rzeczywistości i ogólnego traktowania kobiet.

To kolejna książka, której prawdopodobnie bym nie kupiła za cenę katalogową, na którą zwyczajnie szkoda byłoby mi pieniędzy. Ale czy chciałabym ją mieć w swojej biblioteczce? Myślę, że tak. Mimo że nie sprawiła, że znakomicie się przy niej bawiłam (czego się w zasadzie spodziewałam), to jednak została mi w głowie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.