29 listopada

#73. Złudzenie - Thomas Erikson


Opis (lubimyczytac.pl):

W przeciągu jednego tygodnia w Sztokholmie zostaje zastrzelonych dwóch biznesmenów. Zanim z zimną krwią publicznie wykonano na nich wyrok, obaj byli szantażowani. Zabójca zdaje się nie popełniać żadnych błędów. Behawiorysta Alex King, początkowo wezwany przez policję w roli świadka, szybko wplątuje się w wydarzenia związane ze śledztwem. 

Do spółki z komisarzem Gabrielem Hellmarkiem oraz panią inspektor Niną Mander, próbuje rozwikłać tę niezwykłą zagadkę. Wszystko wskazuje bowiem na to, że policja ma do czynienia z zupełnie nowym graczem w sztokholmskim świecie przestępczym.

THOMAS ERIKSON – behawiorysta, trener, specjalista w zakresie coachingu liderów. Mieszka pod Sztokholmem z partnerką życiową oraz piątką dzieci.
Złudzenie to jego debiutancka powieść.Moja opinia o książce:

W listopadzie w ramach współpracy z księgarnią Tak Czytam w moje ręce trafiły dwa tomy thrillera z Alexem Kingiem w roli głównej.  Szczerze przyznam, że polowałam od jakiegoś czasu na drugi tom (nawet nie wiedząc, że jest on rzeczywiście drugim w kolejności), jednak nigdzie nie mogłam na niego trafić. W czasie wizyty w olsztyńskiej księgarni mało nie umarłam z zachwytu widząc pięknie zapakowane tomiszcza w pełnowymiarowym wydaniu. Jako, że z opisem drugiego tomu kiedyś się zapoznawałam i wiedziałam co może mnie czekać, tak pierwszy był całkowitą niewiadomą, bo oczywiście nie podlegało to żadnej dyskusji – te dwie książki właśnie tego dnia znalazły nowy, kochający dom.

W Sztokholmie w ciągu jednego tygodnia dochodzi do serii tajemniczych morderstw bogatych biznesmenów. Jak się okazuje, zamordowani otrzymali przed śmiercią listy z propozycją ochrony za odpowiednio wysoką opłatą. Wyroki zostały dokonane w sposób na tyle perfekcyjny, że policja mimo wtyków w kryminalnym światku nie może dojść do rozwiązania zagadek. Pomocny w rozwiązywaniu kolejnych łamigłówek okazuje się być Alex King, behawiorysta, który początkowo został sprowadzony na komisariat w roli świadka pierwszego zabójstwa.

Książka Thomasa Eriksona jest fenomenalna, a biorąc pod uwagę fakt, że jest to debiut autora, ten thriller staje się dla mnie istnym arcydziełem! Już dawno nie spotkałam się z tak zachwycającą książką. Jest ona jedyna w swoim rodzaju i ogromnie cieszę się, że z kolejnym tomem zmagań Alexa będę miała do czynienia już jutro – w ramach pierwszego dnia BookAThonu.

Alex King, który jest głównym bohaterem tego cyklu jest specjalistą od ludzkich zachowań – behawiorystom. Pracuje jako trener indywidualny pomagając i udzielając porad, a w szczególności zajmuje się trenowaniem liderów poszczególnych instytucji tak, by zarządzali podwładnymi w sposób przynoszący im satysfakcję. Jest człowiekiem pewnym siebie, potrafiącym dopasować się do społeczeństwa, dzięki czemu ma ogromną łatwość zdobywania potencjalnie ważnych informacji. W mgnieniu oka zmienia się w „bratnią duszę” każdej jednostki, z którą nawiązuje kontakt. Postać wykreowana jest w bardzo rzeczywisty sposób, co prawdopodobnie spowodowane jest tym, że autor obdarzył Alexa częścią siebie – dał mu zajęcie, którym sam w rzeczywistości na co dzień się zajmuje, przypisał mu kilka swoich najwyraźniejszych cech oraz dolegliwości. Świat behawioryzmu i analizowania poszczególnych osobowości został nakreślony w bardzo łatwy w odbiorze sposób, nie znajdziemy tu typowo naukowej gatki – autor przedstawia to bardzo po ludzku tak, że każdy czytelnik powinien sobie poradzić z przebrnięciem przez te treści.
„– Model zachowań danego człowieka jest jak cebula (…). Rodzimy się z pewnymi uwarunkowaniami genetycznymi, ale potem, warstwa po warstwie, obrastamy w doświadczenie, aż w pełni wykształci się nasz charakter.”
Eleganckie i schludne zbrodnie zupełnie nie pasują do sposobu działania znanych już szwedzkiej policji kryminalistów, dlatego też pojawiają się podejrzenia, że w okolicy pojawił się ktoś nowy – jeszcze bardziej niebezpieczny i stanowczy. Już w jednym z pierwszych rozdziałów dowiadujemy się, że snajperem jest świetnie przeszkolona kobieta, która wykonuje powierzone jej zlecenia. O niej samej nie dowiadujemy się zbyt wiele – zarówno dla policji jak i czytelnika stanowi ogromną zagadkę. Na plus oczywiście jest to, że autor zdecydował się na wprowadzenie bardzo silnej, damskiej bohaterki do swojej powieści (mogę dodać, że nie jest ona jedyna, bo siłą i sprytem wykazuje się również policjantka – Nina).
Muszę przyznać, że w tej powieści pojawia się całkiem sporo bohaterów, jednak są oni wprowadzani w taki sposób, że nie powodują niepotrzebnego chaosu i nieładu, ale jeszcze bardziej budują, umacniają tajemniczość fabuły. Część z nich zostaje przedstawiona czytelnikowi tylko po to, żeby zaraz zostać zabitym, reszta odgrywa mniej lub bardziej kluczowe znaczenie.

Książka składa się ze 110 krótkich rozdziałów, w których wydarzenia przedstawiane są z różnego punktu widzenia. Poprzez przeskakiwanie z postaci na postać w poszczególnych fragmentach utrzymywana jest odpowiednia dynamiczność utworu. Cały czas pojawiające się nowe zabójstwa i zagadki jedynie bardziej budują tajemniczość. Wszystkie elementy, o których wspomniałam do tej pory tworzą niesamowity klimat, zapewniając jednocześnie czytelnikowi rozrywkę od pierwszej  do ostatniej strony. Przez bardzo długi czas nie miałam zielonego pojęcia co się dzieje, kto jest sprawcą, kto zginie, a komu uda się przeżyć, jednak pod koniec wszystko zaczęło się łączyć w całość, miało „ręce i nogi”. Jednak zakończenie powieści jest otwarte (jeszcze nie wiem, czy dalsza część wydarzeń z pierwszego tomu pociągnięta zostanie też w drugim), co całkowicie mnie dobiło – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pojawiły się kolejne pytania, niejasności, no i przede wszystkim ciekawość, co to będzie dalej!
„Odważ się być inna niż wszyscy (…). Być może nie zawsze najlepiej na tym wyjdziesz, ale przynajmniej będziesz mieć satysfakcję z tego, że nie podążasz ślepo za stadem. Idź własną drogą.”
Książka całkowicie mnie zachwyciła i zainspirowała do odkrywania podstaw behawioryzmu. Poznanie ludzkiej natury wydaje się być całkiem ciekawe i jak widać po tej powieści – możliwe. Zdecydowanie odliczam godziny do momentu, aż po raz kolejny spotkam się z Alexem, chociaż jestem też nieco zaniepokojona faktem, że to już zaraz będzie koniec, że będziemy musieli rozstać się na długi czas (albo na zawsze? – nie wiem czy ma pojawić się kolejny tom cyklu).

Książkę polecam każdemu, kto uwielbia kryminały i thrillery! Uwielbiam tę książkę! 

Zachęcam Was do odwiedzania księgarni Tak Czytam i wyszukiwania książek tego cyklu! Oba tomy kosztują zaledwie 27 zł - czyli mniej niż cena katalogowa jednego tomu!

Źródło: Instagram3 komentarze:

 1. Recenzje czytało mi się bardzo fajnie. Bardzo zachęcona jestem do tej książki.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tę książkę kilka lat temu i dobrze ją wspominam, chociaż zakończenie mogłoby być bardziej zaskakujące moim zdaniem. Drugą część też dorwałam w księgarni tak czytam, więc czekam na recenzję :) Natomiast co do kolejnych tomów to jeśli dobrze pamiętam w Szwecji ukazały się co najmniej trzy, ale nie wiem jak to jest u nas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo, bardzo mnie zachęciłaś. Ostatnio sięgnęłam po "Cięcie" z oczekiwaniami... dość wysokimi. Chciałam coś krwistego, pełnego napięcia i trochę się rozczarowałam, bo wyszło nieco schematycznie. Chętnie sięgnę po "Złudzenie" i mam nadzieję, że tutaj będzie inaczej. Mam nadzieję tylko, ze i ja nie pogubię się w bohaterach - zazwyczaj nie lubię, kiedy jest ich zbyt wielu. Ale jeśli jest to umiejętnie zrobione, to czmeu nie :)

  Pozdrawiam :) Przy gorącej herbacie

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.