26 stycznia

#551. Druga siostra | Peter Mohlin, Peter Nystrom

 

To kiedy kolejna część?


Peter Mohlin i Peter Nyströn sprawili, że pierwszy raz od dawna tak bardzo zakochałam się w serii kryminalnej. Zaczęło się od Ostatniego życia, którym wysoko postawili sobie poprzeczkę i po którym miałam sporo obaw, że jednak nie uda im się jej przeskoczyć. Nic bardziej mylnego. Druga siostra jest doskonała w każdym calu i chociaż nie wydaje mi się, żeby była wyraźnie lepsza od poprzedniczki, to bardzo mocno trzyma jej poziom.

 

W kryminałach tego szwedzkiego duetu najbardziej zachwyca mnie wielowątkowość i ta cała dokładnie przemyślana różnorodność. Zawsze mam wrażenie, że każdy poszczególny element tej kryminalnej układanki jest idealnie dopasowany do miejsca i czasu. Dużo się tutaj dzieje, ale chronologia, z którą prowadzona jest akcja, sprawia, że nie sposób się zagubić w wydarzeniach czy postaciach. Nie ma tu oczywistości ani schematyczności, ale jest mnóstwo dynamiki i zaskoczeń. Kilka razy dałam się złapać, że byłam pewna rozwiązania konkretnych wątków, a ostatecznie wychodziło zupełnie inaczej, przy czym to wszystko ma sens.

 

Agent FBI John Adderley jest postacią, której złożoność najbardziej mnie zaskakuje, a w tej części jeszcze bardziej pokazuje swoje oblicze. Jest bardzo mocnym i charakternym bohaterem, który idealnie odnajduje się w każdych okolicznościach, który radzi sobie z każdą przeszkodą. Wiele w swoim życiu przeszedł, ale to sprawiało, że jest jeszcze bardziej uważny i ostrożny, nawet przy kontaktach z najbliższymi. Bardzo przywiązałam się do niego w Ostatnim życiu i nadal ciągnę z nim tę przyjaźń w drugiej części. Najbardziej podoba mi się w nim to, że nie można jednoznacznie powiedzieć, czy jest postacią dobrą, czy złą. Jego intencje są jasne, ale ma też sporo za uszami. To jedna z wielu szarości w tej powieści, które sprawiają, że staje się ona tak doskonałą i ekscytującą lekturą!

 

Osobiście uważam, że ta seria ma naleciałości sensacyjne, a już na pewno bardzo daleko jej do klasyki gatunku, więc wszyscy czytelnicy, którzy szukają mocnych wrażeń i dynamiki, na pewno będą usatysfakcjonowani lekturą Ostatniego życia (jeżeli jeszcze nie czytali) i Drugiej siostry. Obie części mają wspólny wątek związany z życiem Johna Adderleya, więc zdecydowanie bardziej zalecam zacząć czytanie od pierwszej części, chociaż w drugiej też pojawiają się drobne przypomnienia, ale na pewno nie dadzą tak dokładnego poglądu na niektóre wydarzenia. Totalnie intrygująca fabuła i różnorodne postaci sprawiają, że nie sposób się od niej oderwać do ostatniej strony.

 

Po prostu czytajcie!
Tytuł oryginału: Den Andra Systern
Tłumaczenie: Maciej Muszalski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 26 stycznia 2022
Moja ocena: 8,5/10
Za udostępnienie egzemplarza dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.