30 maja

Zapowiedzi na czerwiec
Przed wami zaledwie dwanaście czerwcowych premier, na które warto zwrócić uwagę!Zrozumieć zbrodnię - Ewa Ornacka. Premiera: 04.06.2019
Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan. Premiera: 05.06.2019
Na marne - Marta Sapała. Premiera: 19.06.2019


W książce Zrozumieć zbrodnię Ewa Ornacka wraz z biegłym sądowym z zakresu psychiatrii, dr Jerzym Pobochą, przeprowadzają czytelników przez mroczne meandry zbrodniczych umysłów. Pokazują pewne mechanizmy działania ludzkich umysłów, które automatycznie zwodzą nas na manowce, ale również tłumaczą, dlaczego z pozoru niewinni ludzie mogą mieć skłonności psychopatyczne. Jak dla mnie brzmi świetnie i w najbliższym czasie zabieram się za lekturę!
Zostając w morderczym temacie – dwadzieścia lat temu sprawą Iwony Cygan żyła cała Polska, myślę że też większość z was chociaż kojarzy sprawę z telewizji. Monika Góra w reportażu Miasteczko zbrodni pokazuje dramat rodziny Cygan, ale również całego Szczucina, a jak się okazuje później - również całej Polski. Wyciągając na światło dzienne kolejne fakty o sprawie Góra sprawia, że zagadkowe morderstwo staje się nieco bardziej uporządkowane. Wstrząsająca, przerażająca historia, która wywołała u mnie ciarki.
Na marne to reportaż o marnotrawieniu jedzenia, o wyrzucaniu tego, co wydaje się nam niejadalne, co jednak mogłoby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Autorka rozmawia z ludźmi, którzy na co dzień żywią się tym, co znajdują w śmietnikach, jednocześnie przeprowadzając pewnego rodzaju jedzeniowe dochodzenie i zaglądając do śmietników, kuchennych szafek czy kompostowników.
Twoja kolej na śmierć - Peter James. Premiera: 05.06.2019
Materiał ludzki - Piotr Borlik. Premiera: 04.06.2019
Czarny wdowiec - Jacek Ostrowski. Premiera: 05.06.2019
Czy już zasnęłaś - Kathleen Barber. Premiera: 05.06.2019


Bardzo lubię książki Petera Jamesa, chociaż zawsze mam na nie za mało czasu. Twoja kolej na śmierć to 11 tom serii z Komisarzem Royem Gracem, więc raczej nie polecałabym zaczynania przygody z Peterem Jamesem właśnie od tej części, chociaż każdy tom opisuje inną sprawę i na upartego można czytać je w różnej kolejności. Trochę w nich sensacji, trochę kryminału, a mimo prostej fabuły nadal zakończenie jest zaskoczeniem.
Z polskich autorów na ogromne wyróżnienie zasługuje Piotr Borlik, którego druga powieść niedługo dostępna będzie w sprzedaży. O Boskiej proporcji (tomie pierwszym serii) przeczytacie tutaj, a tutaj jest rozmowa z autorem. Już dawno nie spotkałam się z tak wyrazistymi i rzeczywistymi postaciami, a przy okazji z tak plastycznymi i specyficznymi wydarzeniami. Materiał ludzki to drugi tom trylogii, w którym poniekąd ciągnie się jeszcze sprawa z pierwszego tomu. Czytajcie książki Borlika, innym razem mi podziękujecie.
Czarny wdowiec jest kontynuacją Paragrafu 148, o którym pisałam tutaj. Bardzo lubię styl Ostrowskiego, w mojej opinii jest on dość charakterystyczny, a jednocześnie w jego książkach odnajduje to, co lubię najbardziej - mocne postaci i dość klasyczną fabułę. Ostrowski tym razem wziął na warsztat dwie historie kryminalne z lat PRL-u.
Czy już zasnęłaś wyjątkowo mnie ciekawi, bo na podstawie tej książki ma zostać wyprodukowany serial. Ja seriale bardzo lubię, więc i chciałabym poznać historię, która kryje się w tej powieści i przekonać się na własnej skórze, czy faktycznie ma potencjał i może być ciekawym serialem. To historia dramatu jednej rodziny. Josie przez dziesięc lat próbowała uwolnić się od przeszłości. Jej ojca zamordowano, matka porzuciła dwie córki i wstąpiła do sekty, a siostra ostatecznie ją zdradziła. Kiedy wreszcie udało jej się poskładać życie do kupy, tragedia jej rodziny stała się tematem najpopularniejszego internetowego podcastu.
Zawód położna - Leah Hazard. Premiera: 05.06.2019
Chyba umieram - Christopher Kelly, Marc Eisenberg. Premiera: 05.06.2019


Książek o zawodach nigdy dość. Przeczytałam już kilka o lekarzach, ale nie o położnych. Leah Hazard w książce Zawód położna pokazuje czytelnikowi świat położnych od kuchni, przedstawiając trudy i nieprzyjemności tej pracy, ale nie zapominając również o jej zaletach i tych dobrych momentach. Przy okazji ciekawi mnie, czy różnice standardów pracy Brytyjek i Polek właśnie w położnictwie jakoś znacznie się od siebie różnią.
Chyba umieram  to przekrojowa, utrzymana w lekkim i humorystycznym tonie biblia hipochondryka, którym po trosze jest każdy z nas, autorstwa dwóch lekarzy nowojorskiego Uniwersytetu Columbia. Omawiają oni dziesiątki objawów i doradzają, kiedy wyluzować, kiedy umówić się na wizytę lekarską, a kiedy czym prędzej jechać na SOR. Autorami tej książki są dwaj kardiolodzy, którzy opowiadają o obawach i objawach występujących u swoich pacjentów.Pamiętnik księgarza - Shaun Bythell. Premiera: 19.06.2019
Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie - Katarzyna Droga. Premiera: 05.06.2019
Księżycowy pył. W poszukiwaniu ludzi, którzy spadli na ziemię - Andrew Smith. Premiera: 12.06.2019


Pamiętnik księgarza to ujmująca od pierwszych stron słodko-gorzka opowieść, hojnie okraszona brytyjskim humorem. Jesteśmy przekonani, że dystans autora do samego siebie i wszystkiego wokół, sarkastyczne poczucie humoru i świetny zmysł obserwacji - Shaun Bythell zaskarbi sobie sympatię niejednego polskiego czytelnika. Nie szczędzi ironicznych uwag sobie, swoim ekscentrycznym pracownikom, odpłaca się pięknym za nadobne namolnym klientom (okładka wydania angielskiego).
O Hance już pisałam, jeżeli jesteście zainteresowani, to zerknijcie tutaj. To niesamowicie ciekawa biografia z genialnym tłem, czyli przedwojenną Warszawą. Poza tym, że to opowieść o jednej z polskich artystek znanych na całym świecie, to dodatkowo to historia miasta, obraz społeczeństwa i miasta jeszcze przed wojną. Czytało mi się znakomicie!
Smith w książce Księżycowy pył postanowił dowiedzieć się, jak potoczyły się losy zdobywców Księżyca. Czy udało się im wrócić na Ziemię, czy już na zawsze zostali z głową w chmurach? Czy poznali odpowiedzi na palące pytania ludzkości, czy może przywieźli z kosmosu tysiące nowych wątpliwości? I co robić, jeśli najważniejsze wydarzenie w swoim życiu można już tylko oglądać we wstecznym lusterku? Nie mówcie nawet, że to nie brzmi ciekawie i że nigdy nie zastanawialiście się, co w głowach przywieźli ci kosmiczni kowboje.

A wy na jakie książki czekacie w tym miesiącu?2 komentarze:

  1. Wcześniej jak przeglądałam zapowiedzi to nie widziałam nic interesującego, ale przedstawione przez Ciebie książki Zawód położna i pamiętnik księgarza wydają się ciekawe. O lekarzach, sanitariuszach czytałam więc może teraz kolej na położne 😉
    Pozdrawiam, Olga (czytamtu.czytamtam)

    OdpowiedzUsuń
  2. muszę przyznać, że większość z wymienionych mnie interesuje! "Na marne" koniecznie muszę przeczytać, jak i na pewno nadrobić książki Borlika. Reszta tak, o ile znajdę czas ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.