16 maja

#406. Leonardo da Vinci - Walter Isaacson
Czytając książkę Isaacsona szczerze zastanawiałam się, czy jest na świecie chociaż jedna dorosła osoba, która nigdy nie słyszała o Leonardzie da Vinci.


Jeżeli jest, to zdecydowanie powinna przeczytać tę biografię, bo po pierwsze to biografia jednego z największych geniuszy świata, a po drugie wszystkie te historyczne fakty podane zostały w przystępny sposób.

To kolejna książka, przy której czuję, że powinnam przypomnieć, że historia nigdy nie była moim konikiem i nigdy nie potrafiłam się w nią zaangażować. Wspominam o tym, bo mam wrażenie, że wszyscy, którzy dochodzą do wniosku, że nigdy nie lubili się z historią mogą próbować omijać tę książkę w dość świadomy sposób. Moim skromnym zdaniem strzelacie sobie sami w kolano, uwierzcie mi na słowo, że to wyjątkowa książka i warto dać jej szansę. Dlatego też na początek chciałabym przestrzec, że mimo że książka Isaacsona jest mocno historyczna i ma mnóstwo informacji (no bo jakby mogła ich nie mieć?), to autor jednak postawił na taki jej schemat i konstrukcję, żeby nie nudziła, a ciekawiła. Nie zrozumcie mnie źle, nie czyta się jej jak najlepszą powieść ani nie ma w niej zwrotów akcji, ale zapewniam was, że już sam geniusz da Vinci nie da wam odejść od tej książki.  Słowa Isaacsona, w przekładzie Michała Strąkowa, brzmią jakby panowie się znali i dzielili fascynację artyzmem i naukami, a odkrywanie za autorem nieznanych dotąd elementów z życiorysu da Vinci jest naprawdę niesamowite. To zdecydowanie najlepsza, najciekawsza i najlepiej spisana biografia, jaką miałam do tej pory okazję czytać.

Mam wrażenie, że to książka dobra dla każdego – bo nadaje się i dla młodszych, i dla starszych, bez względu na preferencje książkowe czy zainteresowania. Leonardo da Vinci był i mam wrażenie, że nadal – nawet po śmierci – jest niesamowicie inspirującą postacią. Isaacson przedstawił go w taki sposób, aby pokazać czytelnikom, że świat stoi przed nimi otworem, jeżeli tylko mają odrobinę odwagi w sobie. Pokazał, że sukces w tym przypadku był równoważny z ciężką pracą i nabytą wiedzą, które idąc w parze przyniosły  da Vinci pewnego rodzaju nieśmiertelność. I mimo że sama książka odstrasza gabarytami, to zdecydowanie warto się na nią zdecydować, dać jej szansę, bo to kawał historii i niesamowitej inspiracji.

To jedna z książek, przy których nie mogę przyczepić się praktycznie do niczego. Jedyny minus, który wyłapałam to miękka oprawa, która niestety łatwo ulega odkształceniom i zagnieceniom przez objętość książki. Jednak myślę, że przy takiej bogatej biografii, podanej w bardzo jasny i czytelny sposób, to nic nie znaczący niuans.Tytuł: Leonardo da Vinci
Tytuł oryginału: Leonardo da Vinci
Autor: Walter Isaacson
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 800
Data wydania: 15 maja 2019
Cena katalogowa: 49,99 zł
Moja ocena: 9/10


2 komentarze:

  1. Do tej pory przeczytałam tylko jedną biografię i choć książka ostatecznie mi się podobała to myślałam, że to nie jest mój gatunek. Może jak przeczytam, zgodnie z Twoimi słowami, najlepszą wspominaną powyżej biografię to przekonam się do tego gatunku😉 pozdrawiam, Olga (czytamtu.czytamtam)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja czytałam kilka biografii, ale żadna nie zainteresowała mnie tak jak ta, także gorąco polecam!

      Usuń

Copyright © rude recenzuje.