01 marca

Zapowiedzi na marzec20 książek, na które czekam w marcu!
Wydawnictwo Znak wydaje w lutym trzy książki, które bardzo mnie intrygują i na które czekam już od stycznia. Jedna z nich to Zastrzelić, zadźgać i otruć, druga Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować. Jonathan J. Moore przedstawia fascynujące dzieje morderstwa od czasów antycznych aż po współczesność. W  Zastrzelić, zadźgać i otruć  opisuje najciekawsze i najbardziej przerażające ataki skrytobójcze oraz opowiada o najbardziej szokujących zabójstwach dokonywanych na królach i rodzinach królewskich, na przewódcach państw czy celebrytach. Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować to książka, dzięki której dowiemy się jak dokonywano publicznych egzekucji w średniowieczu, jak zmieniały się techniki pozbawiania życia, ale też jak długo obcięta przez kata głowa pozostaje świadoma. Obie książki są ilustrowane, więc naprawdę nie mogę się doczekać ich premiery! Trzecią książką jest oczywiście Tajemnice wydarte zmarłym, która zdecydowanie zainteresuje wszystkich pasjonatów kryminalistyki. Autorka Tajemnic jest antropolożką sądową i uczennicą twórcy Trupiej farmy. Z jej książki dowiemy się, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci, ale też jak ustala się tożsamość ofiary, a nawet czy możliwe jest odtworzenie twarzy zmarłej osoby. Lektura obowiązkowa!

Jonathan J. Moore - Zastrzelić, zadźgać i otruć
06.03.2019
Jonathan J. Moore - Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować
25.03.2019
Emily A. Craig - Tajemnice wydarte zmarłym
25.03.2019
W marcu nie zabraknie też znakomitych kryminałów, a zacznę od Boskiej proporcji, bo ją już miałam okazję czytać i powiem wam, że faktycznie jest na co czekać. Mimo że Borlik nie jest debiutantem, to jego pierwsza powieść, która wpadła mi w ręce. Teraz czekam tylko na pozostałe dwie części trylogii i będę w pełni szczęśliwa. Przyznać trzeba, że jego powieść jest inna niż znaczna większość kryminałów, które do tej pory miałam okazję czytać i odchodzi od typowego schematu. Bohaterów jest dwoje, a do tego są rodzeństwem – pani komisarz i pan psycholog, a sprawa jest mocno pogmatwana. Jak kryminał w wersji komediowej to tylko od Alka Rogozińskiego. Śmierć w blasku fleszy to historia dwójki przyjaciół, którzy wspólnie zabierają się za wykonanie zlecenia na przygotowanie pokazu mody. Znając Rogozińskiego to ta impreza dobrze się nie skończy. Pokaz kończy się morderstwem znanej modelki, a podejrzenia padają na jedną z pracownic ich agencji. Mario i Miśka postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczynają własne śledztwo. Kryminały Bryndzy są lekko przewidywalne, ale styl autora i fabuła z lekkim twistem przekonują mnie na tyle, że chętnie sięgam po jego powieści. W Z zimną krwią detektyw Erica Foster staje twarzą w twarz z mordercą, który swoje ofiary porzuca w walizkach. Sprawa okazuje się bardziej skomplikowana, a dojście do rozwiązania będzie kosztowało ją sporo nerwów i zdrowia.

Piotr Borlik - Boska proporcja
12.03.2019
Alek Rogoziński - Śmierć w blasku fleszy
13.03.2019
Robert Bryndza - Z zimną krwią
20.03.2019
Puzo przedstawiać nie trzeba. Rodzina Corleone to powieść o lojalności i zdradzie, o przemocy i  wierności tradycji.To historia walki Vita Corleone o wpływy  i początków kariery mafijnej jego najstarszego syna Sonny'ego i przybranego syna Toma Hagena. Umiera się tylko raz to kryminał, który zapowiada się naprawdę ekscytująco! Detektyw Tracy Crosswhite tym razem stawia czoła psychopacie, który rzuca policji trudne do przeskoczenia kłody, zaczynając od ofiar, których tożsamości nie mogą ustalić. Cała ta seria zbudowana została na tragicznych wydarzeniach w młodzieńczym życiu Crosswhite i najwyraźniej cień przeszłości cały czas za nią podąża nie dając spokoju. Tym bardziej przy tej sprawie. To, co zostaje to kryminał, w którym detektyw Colm Healy za wszelką cenę stara się rozwiązać sprawę morderstwa kobiety i jej dwóch córek. Sprawcy do tej pory nie odnaleziono, co Healy wraz z przyjacielem i specem od spraw kryzysowych stara się zmienić.

Mario Puzo / Ed Falco - Rodzina Corleone
27.03.2019
Robert Dugoni - Umiera się tylko raz
13.03.2019
Tim Weaver - To, co zostaje
20.03.2019
Mars Room to powieść nominowana do Nagrody Bookera. To niezwykła historia zza krat więzienia dla kobiet. Romy Hall zostaje skazana na podwójną karę dożywocia i osadzona w żeńskim zakładzie karnym w Stanville. Pozostawia za sobą San Francisco z lat młodości, klub ze striptizem Mars Room, w którym zarabiała na życie, i syna, nad którym opiekę przejęła jej matka. Zapowiada się mocna opowieść o ludziach z marginesu społeczeństwa i problemach współczesnego więziennictwa. Skazane. Historie prawdziwe to kolejna książka przedstawiające warunki więzienne. Dwanaście więźniarek z Grochowa zgodziło się opowiedzieć swoje historie, bo jak same mówią: "może ich niełatwe życie posłuży komuś za przestrogę, może ustrzeże przed błędem, które one popełniły". Są w różnym wieku, na koncie mają różne paragrafy, przed sobą różne wyroki. Dzieli je bardzo wiele, łączy cela, więzienny korytarz, złamany życiorys, marzenie, żeby zacząć od nowa, jeszcze w życiu trochę pożyć – normalnie. Dobry gliniarz to historia Charlsa Campisi, który przez 18 lat był szefem IAD, wydziału spraw wewnętrznych NYPD. W tej książce opowiada o kulisach pracy w nowojorskiej policji, o dobrych i złych gliniarzach.

Rachel Kushner - Mars Room
13.03.2019
Katarzyna Borowska, Anna Matusiak-Rześniowiecka - Skazane. Historie prawdziwe
13.03.2019
Charles Campisi, Gordon Dillon - Dobry gliniarz
13.03.2019
Kata to mroczna powieść o kobiecości, macierzyństwie, rozpaczy i zemście, a zarazem mocny głos w sprawie przemocy wobec kobiet. Określana jest jako Islandzka odpowiedź na #metoo. Opowiada historię kobiety, której córka ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, a policja nie może znaleźć ani ciała ofiary, ani dowiedzieć się, co właściwie się stało. Wreszcie Kata na własną rękę zaczyna poszukiwania córki. Alina Dąbrowska została aresztowana i wywieziona do obozu Auschwitz, gdzie poddawano ją pseudomedycznym eksperymentom doktora Mengele. Przeżyła pięć obozów: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig, i dwa marsze śmierci. Wiem, jak wygląda piekło to rozmowa z osobą, która nie straciła wiary w życie. Na pewno niesamowicie trudna i emocjonalna, ale również ważna. Patrycja Dołowy w Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu wydobywa historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami, przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi, i dzieci, często już na zawsze rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami, między poczuciem winy, wdzięcznością i żalem.

Steinar Bragi – Kata
13.03.2019
Alina Dąbrowska, Seweryn Krajewski - Wiem, jak wygląda piekło. Alina Dąbrowska w rozmowie Wiktorem Krajewskim
12.03.2019
Patrycja Dołowy - Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu
27.03.2019
Warszawa wciąga to reportażowa odpowiedź na serial Ślepnąc od świateł, w którym pokazany został warszawski narkobiznes. Kapela postanowił na własnej skórze sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się w warszawskich klubach i jak bawi się warszawka. Borderline. Dwanaście podróży do Birmy to uniwersalna opowieść o rozpaczliwej walce ze złem, końcu systemu totalitarnego i pierwszych latach wolności, aktualna wszędzie tam, gdzie skończyła się dyktatura. Aleja włókniarek to reportaż o kobietach, które pracowały w łódzkich fabrykach – a właściwiej były wykorzystywane do pracy w nieludzkich warunkach. Nisko opłacane, wykorzystywane przez majstrów i właścicieli, przedwcześnie postarzałe, których życie ograniczało się jedynie do pracy.

Jaś Kapela - Warszawa wciąga. Tu byłem. Tu ćpałem. Tu piłem. Przewodnik po warszawskich klubach
13.03.2019
Marta Madejska - Aleja Włókniarek
06.03.2019
Borderline. Dwanaście podróży do Birmy Grzegorz Stern
13.03.2019
Fascynują mnie historie inteligentnych ludzi, którzy opisują swoją pracę. Jeszcze lepsze wydają się być historie takie jak ta - Serce świadomości. Podróż neurochirurga w świat zjawisk niewyjaśnionych, gdzie neurochirurg przeżywa śmierć kliniczną i doświadcza życia po drugiej stronie. To wydarzenie całkiem zmienia jego światopogląd, a co za tym idzie sprawia, że jego kariera naukowa wisi na włosku. Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze to opowieść szwedzkiego lekarza o prawcy w tym zawodzie. Unge wydaje się być doświadczonym lekarzem – i nie chodzi tu wcale o umiejętności, których ocenić nie potrafię, a o doświadczenie, które zdobył w czasie praktyk w Afryce i Szwecji. W swojej książce opowiada o ekstremalnych warunkach, w których pracował, o błędach, które popełnił. Nie ma problemów z obnażaniem rzeczywistości i opowiadaniem o błędach, które mogą zdarzyć się każdemu lekarzowi. Ta książka zapowiada się bardzo dobrze, a co najważniejsze – wydaje się być bardzo szczera i prawdziwa.

Eben Alexander - Serce świadomości. Podróż neurochirurga w świat zjawisk niewyjaśnionych
13.03.2019
Christian Unge - Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze
27.03.2019Jestem ciekawa, czy w moim zestawieniu znaleźliście coś dla siebie i na jakie książki wy czekacie!
2 komentarze:

  1. Całkiem ciekawe propozycje. Sama muszę się zastanowić co wybrać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiosna rozpoczyna się naprawdę dobrze, jeśli już w marcu czekają nas takie premiery. :) Nie ma zresztą chyba nic lepszego niż zamiana głębokiego fotela i ulubionego koca na ławeczkę w parku, na której można pozwolić wciągnąć się lekturze. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.