04 marca

#97. Kat miłości - Irvin D. Yalom
„Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne” to zbiór dziesięciu, stosunkowo krótkich opowiadań poruszających trudy życia dziesięciu pacjentów, z którymi doktor Yalom miał okazję współpracować. Tematyka poszczególnych felietonów jest urozmaicona – przedstawione zostały osoby, o różnych typach charakteru, zmagające się z różnymi, doskwierającymi im od lat problemami. W każdym z opowiadań ciekawy dodatek stanowią myśli i wewnętrzne rozterki doktora.


Autor posługuje się bardzo lekkim i zrozumiałym dla czytelnika stylem. Sięgając po tę książkę spodziewałam się bardziej naukowych wywodów, natomiast rzeczywista forma tej pozycji była dla mnie ogromnym, no i oczywiście pozytywnym, zaskoczeniem. Czytając tę książkę miałam wrażenie, że felietony zostały zbudowane na ogromnym bólu pacjentów, który stanowił również element pobudzający intrygę w czytelniku. Pomimo tego, że jest to pozycja bardziej naukowa, autorowi w znakomity sposób udało się udało się stworzyć opowiadania, które wciągają bardziej niż niejedna powieść, w których  czytelnik w ogromnym stopniu może utożsamić się z jego pacjentami oraz które wpływają na wywołanie u czytelnika książkowego kaca – niedosytu po skończonym nagle rozdziale.
Dodatkowym atutem jest wprowadzenie analizy niektórych snów pacjentów i pokazanie czytelnikowi, w jaki sposób powinno się zabierać za odczytywanie ich znaczenia oraz, że sytuacje dawno już zapomniane mogą być przywracane w snach przez naszą podświadomość.

Książka ma bardzo osobisty charakter, za co autorowi należy się ogromny plus.


W pozycji pojawia się dziecięciu bohaterów, którzy są pacjentami doktora Yaloma i nie potrafią sobie poradzić z otaczającą ich rzeczywistością. Są to osoby, które przeżyły ogromną stratę, które nie potrafią pogodzić się z  pewnymi okolicznościami, które nie mówią otwarcie o swoich problemach. Pojawiają się motywy śmierci, miłości, nieobliczalności, napady depresji, migreny czy otyłości. Ludzie biorący udział w sesjach Yaloma zostają przez niego prześwietleni, doktor potrafi wykryć i wydedukować zarówno ich cechy charakteru, jak i tajemnice, które próbują przed nim ukryć. Jedenastym bohaterem staje się sam autor, który poprzez spisanie sesji i rozmów z pacjentami, staje się elementem dopełniającym dialogi – w sposób bardzo pośredni stara się ukazać czytelnikowi trudy związane z pracą jako terapeuta, jednocześnie odkrywając przed nami swoje sekrety.

Książka przedstawia problemy zupełnie obcych nam – czytelnikom – ludzi, przez co jednocześnie każdy człowiek ma swoje indywidualne problemy. Jedni, ze względu na swój silny charakter i racjonalistyczne podejście do życia, potrafią szybko sami rozwiązać swoje problemy i żyć teraźniejszością, inni kurczowo trzymają się przeszłości, żyją nią i nie dopuszczają do siebie nic nowego, uważając to jednocześnie za złe lub niemożliwe, a jeszcze inni tak zatracają się w bólu, że nie potrafią prawidłowo funkcjonować. Ile ludzi, tyle charakterów, tyle problemów i sposobów na walkę z nimi. Książka uczy, żeby nie mierzyć wszystkich jedną miarką, że należy pomagać innym, chociażby przez samą obecność czy rozmowę.
uzmysławia nam, że

Ta pozycja zdecydowanie skradła moje serce i wiele mnie nauczyła.


Ciężko jest mi wybrać konkretną grupę ludzi, którym ta książka najbardziej by się spodobała. Myślę, że jej ogromną zaletą jest uniwersalność, przez co każdy mógłby po nią sięgnąć i odnieść satysfakcję z jej przeczytania. Każdy ma jakieś problemy (nie ważne czy mniejsze, czy większe), a ta książka po części pokazuje w jaki sposób sobie z nimi radzić i jak je interpretować.
3 komentarze:

 1. Ta uniwersalność, o której piszesz, jest z pewnością bardzo mocną stroną opowiadań. Jestem przekonana, że mi przypadłyby one do gustu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są fenomenalne, polecam! Wiem, że ta książka jest lekturą na studiach (podejrzewam, że na kierunkach związanych z psychologią), więc coś w niej musi być ;)

   Usuń
 2. Ksiązka o radzeniu sobie z problemami, sesje terapeutyczne - to coś, co by mnie zainteresowało. Lubie czytać ksiązki związane z tematem psychologii.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.