12 lutego

Diabeł, którego znasz. Psychiatria sądowa bez tajemnic | Gwen Adshead, Eileen Horne

 

Psychiatria sądowa bez tajemnic.


Pierwsze dwa zdania opisu tej książki wystarczyły, żeby mnie mocno nią zainteresować. Jak wygląda terapia seryjnego mordercy? Ile empatii potrzeba, żeby siąść do rozmowy z kimś, kto odciął człowiekowi głowę? Wiecie lub nie wiecie, ale miałam w swoim życiu epizod, że czytałam bardzo dużo true crime i historii o tych wszystkich najgorszych, najbrutalniejszych seryjnych mordercach (przyznaję, że mam wielką ochotę do tego wrócić). Ich brutalność i pomysły na krzywdzenie innego człowieka już nie robią na mnie większego wrażenia, mam świadomość, że takich ludzi stać dosłownie na wszystko. Ale od zawsze zastanawiałam się, jakie emocje towarzyszom tym wszystkim ludziom ze służb, którzy zajmują się takimi skrajnymi przypadkami, kiedy te wpadają już w sidła sprawiedliwości. Książka Gwen Adshead i Eileen Horne okazała się pozycją, która przyniosła mi wiele odpowiedzi na pytania, które od dawna kołatały mi się w głowie.

 

Oczywiście wiadomo, że wszystkie przeżycia związane z wizytą u takiego kryminalisty zależą od doświadczeń prywatnych i zawodowych. Dr Gwen Adshead to światowej klasy terapeutka pracująca jako psychiatra sądowy, która codziennie spotyka się z takimi ludźmi. Najbrutalniejsi kryminaliści są dla niej pacjentami, niezależnie od tego, jak okrutne zbrodnie popełnili, musi ich wysłuchać, spróbować ich zrozumieć i im pomóc.

Jeżeli o mnie chodzi, to zawsze miałam problem ze zrozumieniem, jak przy takiej brutalnej osobie można siedzieć spokojnie, jak można jej współczuć i w pełni otworzyć się na wszystkie jej przeżycia, które być może doprowadziły do tego, gdzie się znalazła. W początkowych rozdziałach, kiedy dr Adshead wspominała o empatii, opisywała w jaki sposób ona podchodzi do rozmów z pacjentami, aż dostawałam gęsiej skórki na myśl o tym, że ona faktycznie ich rozumie, że gdzieś w tym wszystkim pojawiało się współczucie. Czytając o osobach, które morderstwa próbowały zrzucać na niepoczytalność czy choroby psychiczne aż krew się we mnie gotowała. Totalnie nie potrafiłam zrozumieć jak można wybaczyć mordercy, osobie, która odebrała życie innej osobie, bo takie miała widzi mi się. Przyznam szczerze, że nadal mam z tym problem, ale dzięki tej książce udało mi się wiedzę i osobiste przekonania położyć na zupełnie różnych półkach. Rozumiem z czego wynika podejście dr Adshead, imponuje mi to, że faktycznie jest taką cierpliwą i ciepłą osobą nawet względem tych najgorszych i faktycznie mam wrażenie, że w tej książce obaliła wiele mitów i ostatecznie zmieniła mój sposób myślenia.

 

Nie pamiętam drugiej takiej książki, z której wyciągnęłabym tak dużo wiedzy. Myślę tutaj zarówno o typowych naukowych ciekawostkach, ale też o bardziej empatycznym podejściu do drugiego człowieka. Nie zmieniła moich przekonań tak totalnie, ale zdecydowanie dała mi do myślenia, pokazała inny punkt widzenia. Przyznaję, że to doskonała książka z tej półki trochę medycznej, a już trochę true crime. Bardzo Wam ją polecam, jestem pewna, że opowieści dr Adshead zainteresują Was i zrobią na Was pozytywne wrażenie.

 Tytuł oryginału:  The Devil You Know. Stories of human cruelty and compassion.
Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data wydania: 30 stycznia 2023
Moja ocena: 9/10
Za udostępnienie egzemplarza dziękuję Znak Literanova
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.