31 lipca

15 sierpniowych zapowiedzi



Tym razem przed Wami 15 książek, o których warto wiedzieć. Może nie wszystkich zainteresują, ale moją ciekawość pobudziły na tyle, że chciałabym je przeczytać. Na sierpień mam nieco większy misz-masz niż zazwyczaj, bo sporo tu obyczaju, pojawiła się jedna książka popularnonaukowa, ale oczywiście nie zabrakło reportaży i kryminałów.


1 sierpnia

Tom Perrotta - Pani Fletcher


Przez książkę Pozostawieni Perrotta od długiego czasu chodzi mi po głowie. Nie czytałam nigdy tej książki, ale bardzo mocno chciałam ją kupić, kiedy jej nakład się wyczerpał i ostatecznie możecie domyślać się, że jej nigdy nie kupiłam. Chciałam dać szansę temu autorowi, a skoro już wpadła mi w ręce jego kolejna powieść, to chętnie ją przeczytam. Spodziewam się czegoś w typie Wielkich kłamstewek, ale na znacznie wyższym poziomie – czegoś co zaangażuje i przekona dorosłego, obytego z życiem człowieka. A dodatkowo skusiło mnie jedno zdanie z okładkowego opisu


Pełnokrwista, podszyta cierpkim humorem powieść Toma Perrotty to błyskotliwy komentarz do skomplikowanej obyczajowej panoramy naszych czasów. 



James Rollins – Amazonia

Amazońska dżungla zawsze była, jest i będzie miejscem, które mnie fascynuje. Jednak ze względu na to, że brakuje mi odwagi i przede wszystkim funduszy, muszę się w niej dalej zakochiwać przez książki. Może to i lepiej, bo wreszcie kiedyś pęknę z zazdrości, zbiorę się w sobie i wyjadę na wyprawę życia. Z której oczywiście chciałabym cało wrócić. Podejrzewam, że wyjazd nie będzie tak spektakularny jak ekspedycja, którą opisał Rollins, ale w Amazonii nie można się nudzić!







Ewa Żarska - Łowca. Sprawa Trynkiewicza


Zakładam, że Trynkiewicza nikomu nie trzeba przedstawiać.
Podejrzewam, że to kolejna z historii, która mrozi krew w żyłach, której odkopywanie i analizowanie krok po kroku może być paskudnym przeżyciem, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak Żarska – żył w Piotrkowie, kiedy ten zwyrodnialec polował, kiedy stawał się psychopatycznym zabójcą. Ja obok takiej książki nie mogę przejść obojętnie.







Jenny Han - Do wszystkich chłopców, których kochałam


Ze względu na to, że poprzednie polskie wydanie tej książki już dawno się wyczerpało, zdobyłam wersję angielską, na którą mocno się napaliłam i którą chciałam przeczytać jednak zamiast polskiego wydania. Ale widząc, że wznowienia podjęło się Wydawnictwo Kobiece, chyba jednak skuszę się też na to wydanie. Historia z jednej strony zupełnie nie dla mnie, ale w związku z tym, że ostatnie tygodnie są tak upalne, przerzucam się częściowo na lżejsze lektury – a książka o nastoletnich miłostkach i dziwnym zbiegu okoliczności wydaje się być idealna.





2 sierpnia


Jeffery Deaver - Puste krzesło




Po przeczytaniu Anatomii zbrodni wiem, że owady w zestawieniu ze śmiercią nie dają nic dobrego, tego też poniekąd spodziewam się po tej książce. Opis przypomniał mi Kolekcjonera motyli Dot Hutchison, ale jednak wydaje się być czymś zupełnie innym od wszystkich książek, które do tej pory czytałam. Nie stawiam zbyt wysoko poprzeczki, żeby się nie zawieść, ale jestem ciekawa co z tego wyjdzie.




8 sierpnia


Édouard Louis - Historia przemocy




Ta książka to jedna wielka zagadka. Z jednej strony tak bardzo mnie intryguje, a z drugiej się jej obawiam. Louis stworzył historię, w której dokładnie opisuje, co dzieje się z człowiekiem doświadczającym przemocy i zestawia na kartach swojej powieści oprawcę i ofiarę, więc wydaje się być mocno rozbudowana pod względem psychologicznym.






9 sierpnia


Rebecca Rosenblum - Tyle miłości


Bardzo czekam na tę książkę i mam wobec niej ogromne oczekiwania. To historia o cierpieniu jakie przeżywa główna bohaterka powieści po tym, jak zostaje porwana oraz o wstrząsie jaki przeżywają jej najbliżsi. Z jednej strony fabuła nie zapowiada się być wybitna i niesamowicie zaskakująca, ale tym razem liczę na przesyt emocji – przerażenia, samotności i cierpienia.







21 sierpnia


Robyn Harding - Złe towarzystwo




Kolejna młodzieżowa książka na lato, której fabuła porównana została do Wielkich kłamstewek. Te porównania już nie robią na mnie większego wrażenia, bo aktualnie co druga książka świeci takim napisem, ale i tak jestem jej ciekawa i chętnie po nią sięgnę.








Oszałamiający, prowokujący do myślenia dramat rodzinny, który przypadnie do gustu wielbicielom książki autorstwa Liane Moriarty i serialu produkcji HBO pod tytułem "Wielkie kłamstewka". Robyn Harding w swej porywającej powieści udowadnia, że nawet najlepsza rodzina może nie przetrwać pod ciężarem kłamstw i zdrady. Wszyscy mamy jakieś tajemnice. Doskonała lektura wakacyjna, idealna na plażę i do poduszki.

22 sierpnia


Anthony Warner - Wściekły kucharz




Kucharka ze mnie licha, a diety i mody jedzeniowe jakoś od zawsze mnie omijają. Mam jednak spore grono znajomych, którzy przy każdej nowince jedzeniowej przerzucają się na określone w danej diecie dobra i całkowicie zmieniają swoje przyzwyczajenia jedzeniowe z dnia na dzień. Szczerze przyznaję, że bardzo jestem ciekawa co Warner wymyślił i w jaki sposób rozprawił się z twórcami tych najzdrowszych i najlepszych mód jedzeniowych, tym bardziej, że to książka popularnonaukowa a nie kucharska.

Wściekły kucharz to popularnonaukowe opracowanie największych mód jedzeniowych napisane w wyjątkowo złośliwy sposób. Autor rozprawia się w nim m. in. z olejem kokosowym, dietą paleo czy superfoodsami. W swoich sądach opiera się na badaniach naukowych i swoim biochemicznym wykształceniu. W książce nie oszczędza nikogo. Szydzi z modnych blogerów, kucharzy celebrytów i nas samych, którzy dajemy sobie naiwnie wmówić, że pijąc zielone koktajle, trafimy do nieba. Nie trafimy. Za to damy zarobić tym, którzy za modami stoją.


Sam Quinones - Dreamland. Opiatowa epidemia w USA


Kolejna perełka od Wydawnictwa Czarnego, którą po prostu trzeba przeczytać.












W 2008 roku w USA liczba zgonów w wyniku przedawkowania opiatów przewyższała liczbę ofiar wypadków samochodowych. Osób uzależnionych od leków z roku na rok jest coraz więcej, a rynek farmaceutyczny rośnie w siłę. Jak to możliwe, że legalnie dopuszczona do sprzedaży tabletka przeciwbólowa może doprowadzić do epidemii uzależnień?


         
Marcel Woźniak – Otchłań




Z Woźniakiem się lubię już od Powtórki, chyba najbardziej przez klimat, który potrafi zbudować w swoich powieściach, ale też ze względu na takie bardzo finezyjny język, który w zestawieniu z brutalnymi morderstwami jakoś mi tak ładnie współgra. Zakończenie trylogii zapowiada się ciężko, szczególnie dla Brodzkiego.







Robert Bryndza - DCI Erika Foster. Tom 4. Ostatni oddech




Książki Bryndzy wyjątkowo mi leżą – poza tym, że z Eriką Foster się polubiłam, to i fabuła, i jej rozwiązanie zawsze mnie zaskakują. Tym razem Foster próbuje dostać się do zespołu śledczego, do którego nie została przydzielona na początku, zajmującego się sprawą odnalezionych zwłok na śmietniku. Nie wszystkie randki kończą się idealnie.







Maciej Wasilewski, Marcin Michalski - 81:1. Opowieści z Wysp Owczych
















Historia, ekonomia, polityka, kultura, a przede wszystkim mentalność Farerów przedstawiona jest w formie reporterskich obrazków i barwnych anegdot. Nie brak tu zarówno zaskakujących danych statystycznych i encyklopedycznych, fascynujących ciekawostek, jak i opisów przygód samych autorów oraz portretów napotkanych przez nich nietuzinkowych postaci.81:1. Opowieści z Wysp Owczych to znakomita okazja, by poznać ojczyznę farerskich szczypiornistek, które pokonały albańską reprezentację, doprowadzając do tytułowego wyniku.



23 sierpnia


Beth Underdown - Czarownice z Manningtree


Skoro powieść inspirowana prawdziwą historią niesławnego Tropiciela Czarownic, to nie mogło jej tu zabraknąć.












Mój brat, Matthew, zabił sto sześć kobiet, pisze Alice Hopkins na kartach swego dziennika. Jest rok tysiąc sześćset czterdziesty piąty. Młoda wdowa powraca do Manningtree, niewielkiej miejscowości w hrabstwie Essex, gdzie się wychowała i gdzie wciąż mieszka jej brat.



29 sierpnia


Beata Madejska - Aleja włókniarek


Szły do pracy, kiedy miały po kilkanaście lat i od tego momentu rytm ich życia wyznaczał tykający zegarek, w takt którego prządka musiała chodzić "jak koń w kieracie", a całość żywota dzieliła się na trzy etapy: fabrykę, szpital, cmentarz. Nisko opłacane, wykorzystywane przez majstrów i właścicieli, przedwcześnie postarzałe. Dola łódzkich włókniarek stała się jednak siłą napędową zmian. Praca kobiet spowodowała przewrót, wymuszając wprowadzanie nowych przepisów i wywołując rewolucję obyczajową. 






3 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o Amazonię to polecam Ci książki pan Jacka Pałkiewicza, w końcu kto jak kto to on zna temat jak mało kto i to jego ekspedycja odnalazła prawdziwe źródło Amazonki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie mamy pojęcia, który z tych tytułów polecać najbardziej, bo to naprawdę świetne zestawienie bardzo dobrych pozycji. Wakacje są w tym roku bardzo udane pod względem czytelniczym i chyba powinny trwać dłużej! :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.