04 kwietnia

#308. Czy to pierdzi? - Dani Rabaiotti, Nick CarusoTa książka może się wydawać dziecinna i głupkowata, ale zapewniam Was, że taka nie jest.

Uwielbiam książki przyrodnicze, a poznanie gazowego życia zwierząt było jedną z tych ciekawostek, które przeważnie są pomijane, o których zazwyczaj się na głos nie mówi i o których raczej nie wspomina się w książkach, nawet tych przyrodniczych. Trochę gówniany temat, a te bąki nie są wygodne, powiedziałabym po prostu, że są krępujące, że wszyscy – a już na pewno ludzie – się ich wstydzą i z nimi walczą, chociaż to jedna z naturalnych reakcji organizmu. „Pierdnięcie pierdnięciu nie równe”, ale każdego dotyka, prędzej czy później. Podobnie jest ze zwierzętami,  ale jak się okazuje nie wszystkie gatunki borykają się z potrzebą odgazowania.
Książka Caruso i Rabaiotti to ilustrowany przewodnik po niektórych najbardziej znanych i charakterystycznych gatunkach zwierząt i nie tylko, które odczuwają potrzebę odgazowania lub też nie. Wprowadzeniem do Czy to pierdzi? jest krótka historia powstania tej książki oraz bardzo ogólne przedstawienie czym w zasadzie jest pierdzenie, skąd gazy biorą się w naszych i zwierzęcych organizmach, z wyszczególnieniem od czego zależą ich cechy – nasilenie czy zapach. Po krótkim wstępie autorzy przechodzą do sedna – poszczególnych gatunków zwierząt,  które krótko charakteryzują. W sumie jest ich prawie pięćdziesiąt, a do każdego dopasowana jest ciekawa anegdota związana z pozbywaniem się nadmiernej ilości gazów przez dany organizm oraz ewentualne podobieństwa i różnice względem innych organizmów, wynikające z różnic gatunkowych i ewolucyjnych. O tym, że śledzie porozumiewają się wypuszczanym z pęcherza pławnego powietrzem, ani o tym, że niektóre ryby mogą wybuchnąć od nadmiaru gazów skumulowanych w organizmie zupełnie nie miałam pojęcia. To oczywiście tylko dwa przykłady ciekawostek, o których nie dowiecie się z programów przyrodniczych ani tym bardziej lekcji przyrody czy biologii w szkole. Wiem, że wśród Was mogą być osoby totalnie zgorszone samym tytułem książki, nie wspominając nawet o jej treści, ale to może właśnie jest dobry moment na nabranie dystansu i do siebie, i do publikowanych przez wydawców książek o różnych, niecodziennych i bezpośrednich tytułach.
Dlaczego warto zdecydować się na tę książkę? Bo jest jedną z zabawniejszych pozycji przyrodniczych, z jakimi miałam do tej pory do czynienia. Niby o poważnych sprawach, a w bardzo zabawny, lekki i przystępny sposób. Nie dość, że książka idealnie nadaje się dla młodych czytelników, to obiecuję, że i ci starsi – bardziej doświadczeni i obyci z życiem – znajdą w niej mnóstwo śmiesznych i ciekawych informacji. Na stronach tej książki znajdziecie jedynie skoncentrowaną wiedzę odnośnie oddawania gazów. Jeżeli interesuje Was ten temat i lubicie się czasami pośmiać, a przy okazji nawet czegoś ciekawego dowiedzieć, to ta książka jest zdecydowanie dla Was. Jeżeli zamierzacie krytykować ją już ze względu na tytuł, to dajcie sobie spokój.

Tytuł: Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt
Tytuł oryginału: Does It Fart?: The Definitive Field Guide to Animal Flatulence
Autor: Dani Rabaiotti, Nick Caruso
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 144
Data wydania: 4 kwietnia 2018
Cena katalogowa: 29,99 zł
Moja ocena: 7/10Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © rude recenzuje.