30 marca

Milion nowych książek w kwietniuWybaczcie mi, ale to nie moja wina, że kwietniowe zapowiedzi są takie obszerne. 

Zresztą powinniście wiedzieć, że przy pierwszym podejściu do książek, których premiery zapowiedziane zostały na kwiecień tego roku, było ich jeszcze ze dwa razy więcej, ale skutecznie odrzucałam je, jeżeli sugerowałam się głównie okładką przy wyborze, albo w propozycjach znalazł się kolejny tom serii, której nawet nie zaczęłam. W waszych oczach mogę teraz wyglądać jak najbardziej pazerna na nowe książki osoba, ale wszystkich niedowiarków uświadamiam, że sama korzystam ze swoich postów zapowiedziowych podczas zakupów.


Bill Bass, Jon Jefferson - Trupia farma. Nowe śledztwa
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo ZnakNowa książka autorów kultowej "Trupiej farmy".
Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna "Trupia farma"– wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety.
Bill Bass, opisując najciekawsze i najdziwniejsze przypadki, jakie spotkał na swojej drodze, zabiera nas w mroczną i fascynującą podróż po świecie, gdzie nie ma zbrodni doskonałej.
Trzynaście nowych spraw z archiwum legendarnego detektywa kości!


Tristan Gooley - Jak czytać wodę.
Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo Otwarte


Nowa książka autora bestsellerowego "Przewodnika wędrowca".
Tym razem Tristan Gooley zabierze cię na swoje odważne wyprawy – od mroźnej Arktyki, przez nurty Sussex, aż po tajemniczy Oman. Czerpiąc ze swoich bogatych doświadczeń, pokaże ci, jak odczytać sekretne znaki kałuż, sadzawek, jezior, rzek i mórz. Chcesz:
przewidywać pogodę z fal,
odnaleźć drogę dzięki kałużom,
umieć zinterpretować kolor wody?
Sięgnij po unikatowy niezbędnik każdego, kogo interesuje świat przyrody.

 


Arek Biedrzycki, Sławomir Koper - Polscy szpiedzy
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo BellonaDlaczego kontrwywiad II RP uznał swojego najlepszego agenta za zdrajcę? Kogo naprawdę kochała Krystyna Skarbek? Czy pułkownik Kukliński brał pieniądze od CIA za swoją działalność? Kto korzystał ze szpiegowskich zdobyczy Mariana Zacharskiego? Jak wyglądała nauka w Szkole Szpiegów w Starych Kiejkutach?
Sławomir Koper i Arek Biedrzycki, reżyser Polskich szpiegów, przedstawiają książkę napisaną na podstawie scenariuszy Sławomira Kopra dla tego serialu. To literacka wersja telewizyjnej superprodukcji, znacznie rozszerzona w stosunku do ekranowego pierwowzoru.


Nick Caruso, Dani Rabaiotti - Czy to pierdzi?
Sekretne (gazowe) życie zwierząt
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo Insignis


"Czy to pierdzi?" jest pełną zaskakujących faktów, bogato ilustrowaną i rzetelnie, a przy tym lekko napisaną książką o tym, co piszczy we wnętrznościach zwierząt. Autorzy omawiają aż 80 gatunków. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele intrygujących pytań. Jaki pokarm sprawia, że wiatry hieny pachną wyjątkowo nieprzyjemnie? Co to takiego fossa? I czy fossa pierdzi? Dlaczego mięczaki wymiotują, ale nie puszczają bąków? No i czym właściwie są bąki?Katarzyna Nowak - Rok na odwyku
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo Literackie


Ta książka to poruszająca kronika z rocznego pobytu w zamkniętym zakładzie odwykowym. Katarzyna Nowak, pisarka i dziennikarka, szczerze i wprost mówi o 18 latach swojego uzależnienia od alkoholu, narkotyków, środków nasennych i o swojej dysfunkcyjnej, choć kochającej się rodzinie. O długim procesie szukania pomocy u psychiatrów i o trudnej, ale przełomowej decyzji, kiedy w końcu sama dobrowolnie poddała się drakońskiej terapii odwykowej. Opisuje swój bunt i początkową niewiarę w sens tego, co słyszy od psychologów i innych pacjentów. Z czasem jednak zaczyna rozumieć przyczyny swoich zaburzeń, poznaje lepiej samą siebie, zaczyna wyrównywać rachunki ze światem, z rodziną. Ostatecznie udaje się jej odzyskać chęć do życia i zaczyna się nim cieszyć.


Mario Ludwig - Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo Znak Horyzont


Ta książka sprawi, że na zwykłe mrowisko spojrzysz jak na najwspanialsze dzieło sztuki.
Czy wiesz, że Wielki Mur Chiński to nie jest jedyna budowla widziana z kosmosu? Drugą jest Wielka Rafa Koralowa, wzniesiona przez biliony małych koralowców. Okazuje się, że zwierzęta też kopią, murują, sklejają, zszywają i splatają. Tworzą niesamowite budowle bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Budują kawalerki, napowietrzne pałace, podziemne metropolie, potężne drapacze chmur, więzienia, kampery.


J. D. Baker - Czwarta małpa
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo Czarna OwcaTajemniczy seryjny morderca zwany przez policję Zabójcą Czwartej Małpy sieje grozę wśród mieszkańców Chicago. Policja od lat bezskutecznie próbuje odkryć jego tożsamość.
Przełomem w śledztwie jest wypadek, w którym pod kołami autobusu ginie pieszy. Prawdopodobnie to Zabójca Czwartej Małpy: przy zwłokach zostaje znalezione charakterystyczne pudełko z fragmentem ciała uprowadzonej ofiary.
Detektyw Sam Porter w kieszeni marynarki mężczyzny znajduje pamiętnik. Musi wejść w umysł psychopaty, by zrozumieć jego zagmatwaną historię i odnaleźć ostatnią porwaną osobę. Zanim będzie za późno... 

 


Tony Robbins - Zadziwiający świat ptaków
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo Feeria Science


Fascynujący wgląd w niezwykły świat ptaków i to, jaki wkład wnoszą w nasze życie. Ptaki to jedyne z dzikich stworzeń, z którymi łączą nas tak wyjątkowe relacje. Są praktycznie wszędzie, towarzyszą nam na każdym kroku, a my uwielbiamy je obserwować, słuchać ich śpiewu, karmić je, a nawet z nimi rozmawiać. Ptaki, jak twierdzi Jim Robbins, szczególnie wzmacniają naszą więź z otaczającym światem. 


Robert Harris – Monachium
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo Albatros


Thriller szpiegowski Roberta Harrisa, autora międzynarodowych bestsellerów.
Opowieść o lojalności i zdradzie, osnuta wokół brzemiennej w skutki konferencji monachijskiej z 1938 roku. Hitler jest zdecydowany, by rozpocząć wojnę. Chamberlain desperacko walczy, aby utrzymać pokój. Wszystko rozegra się w mieście, które na zawsze będzie kojarzone z tą sprawą. Monachium.
Robert Harris przedstawia skomplikowaną relację dwóch przyjaciół na szeroko zarysowanym tle politycznym. Bohaterom fikcyjnym i ich elektryzującym układom towarzyszą postaci historyczne tamtych czasów: Hitler, Chamberlain, Mussolini, Daladier.


Robert Harris – Vaterland
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo Albatros


Wznowienie jednej z najpopularniejszych powieści Roberta Harrisa, w której mistrz prozy historycznej tworzy alternatywną wersję rzeczywistości.
Rok 1964. Nazistowskie Niemcy triumfują w Europie oraz Azji i przygotowują się do obchodów 75. urodzin Hitlera. Uwagę władz przykuwa jednak seria tajemniczych morderstw. Śledztwo prowadzi Xavier March, detektyw policji kryminalnej, wspierany przez amerykańską dziennikarkę. Prawda, którą odkryją, może obalić rządy i całkowicie zmienić bieg historii...


Åsne Seierstad - Dwie siostry
Data premiery: 04.04.2018
Wydawnictwo W.A.B.


Autorka bestsellerowego "Jednego z nas" powraca z nową opowieścią.
Jak poznać życie codzienne w Państwie Islamskim? Należy sięgnąć po "Dwie siostry"! Norwesko-somalijskie nastoletnie siostry opuszczają Norwegię i zaczynają nowe życie w... Syrii. Obie wychodzą za bojowników Państwa Islamskiego i przeniosły się do Raqqa. Właśnie tam rodzą dzieci i prowadzą dom. Książka Åsne Seierstad to ich historia, ale opowiedziana w niecodzienny sposób. To relacje osób, które je znają - rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, kolegów z klasy, nauczycieli i przywódców religijnych. Autorka przytacza rozmowy prowadzone przez bohaterki przez Facebooka, Twittera i inne media społecznościowe.


Ellroy James - Tajna sprawa
Data premiery: 11.04.2018
Wydawnictwo Sonia Draga


Los Angeles. 1951 rok. Policjant Freedy Underhill dużo pracuje, gra w golfa i szuka towarzystwa samotnych kobiet na jedną noc. Kiedy jedna z jego partnerek zostaje w brutalny sposób zamordowana, Freddy postanawia za wszelką cenę wyjaśnić zagadkę jej śmierci. Wie, że Maggie Cadwallader skrywała jakąś mroczną tajemnicę, która może stanowić klucz do rozwiązania zagadki jej morderstwa. Rozpoczyna intensywne śledztwo, w którym pomaga mu stary policyjny wyga z wydziału zabójstw – porucznik Dudley Liam Smith, znany ze swoich niekonwencjonalnych metod dochodzeniowo-śledczych...


Wojciech Sumliński - To tylko mafia.
Historia nieprawdopodobnie prawdziwa i gorsza niż samo piekło
Data premiery: 18.04.2018
Wydawnictwo Wojciech Sumliński Reporter


Major ABW, świadek koronny „Masa” i najbardziej inwigilowany dziennikarz śledczy w Polsce – o najważniejszych polskich politykach, „autorytetach” i służbach specjalnych, w opatrzonej klauzulą tajności historii o prawdziwej mafii, stanowiącej zapis nieprawdopodobnie prawdziwych wydarzeń – i gorszej niż samo piekło. 


Yuval Noah Harari - Homo deus. Krótka historia jutra
Data premiery: 18.04.2018
Wydawnictwo Literackie


Yuval Noah Harari w słynnej książce "Sapiens". Od zwierząt do bogów, sprzedanej na całym świecie w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy, opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym najnowszym dziele stawia kolejny krok – w "Homo deus... " myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.
Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.
Śmierć to tylko problem techniczny.


Robert Małecki - Koszmary zostaną ostatnie
Data premiery: 18.04.2018
Wydawnictwo Czwarta Strona


Mroźny luty 2017 roku. Podczas śnieżnej zawieruchy Marek Bener rozpoczyna poszukiwania ofiary mobbingu i chorującego na depresję Jana Stemperskiego. Mężczyzna zapewne targnął się na życie, dlatego dziennikarz zamierza szybko odnaleźć jego zwłoki i rozbroić własną, wciąż tykającą bombę problemów. Parę miesięcy wcześniej dostał zdjęcie, które zrujnowało go psychicznie, a teraz trzyma w rękach kolejne.
Owładnięty strachem i sparaliżowany niemocą powinien stanąć do walki, której stawką będzie prawda o losie jego zaginionej żony. Ale Bener sam już nie wie, czy – w obliczu nowych faktów – woli poznać tę prawdę, czy śnić wciąż na nowo te same koszmary…


Imran Mahmood - Nic o mnie nie wiecie
Data premiery: 18.04.2018
Wydawnictwo Czarna Owca


Przed sądem staje młody chłopak oskarżony o morderstwo.
Tuż przed zakończeniem procesu zwalnia adwokata i postanawia sam wygłosić mowę końcową we własnej obronie.
Twierdzi, że prawnik radził mu przemilczeć pewne sprawy we wcześniejszych zeznaniach. Czasami może być zbyt trudno wytłumaczyć prawdę tak, by inni w nią uwierzyli. Ale jeśli chłopak ma spędzić resztę życia za kratkami, to chce przynajmniej trafić do więzienia za to, co naprawdę zrobił.
Kiedy omawia kolejne elementy materiału dowodowego, składa swoje życie w nasze ręce.


Sławomir Koper - Zbrodnie z namiętności
Data premiery: 18.04.2018
Wydawnictwo W.A.B.


Zbrodnia z miłością w tle.
Uczucia wymagają wyłączności i wzajemności, w innym przypadku każdy związek może zamienić się w piekło. Od miłości jest bowiem całkiem blisko do nienawiści. Wówczas już łatwo o tragedię.
Iga Korczyńska, Maria Wisnowska, Maria i Jan Maliszowie, Dagny Przybyszewska, Zyta Woronecka, Andrzej Zaucha. Historie najsłynniejszych zbrodni z szaleńczym uczuciem w tle.


Qing Li - Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych
Data premiery: 18.04.2018
Wydawnictwo Insignis


Shinrin-yoku – leśna kąpiel – to spędzanie czasu w lesie, żeby być zdrowszym, szczęśliwszym i spokojniejszym. Shinrin-yoku od dziesiątków lat stanowi jeden z filarów japońskiej kultury i sposób odbudowywania naszych więzi z naturą. Może przybierać różne formy: od uważnych spacerów po lesie, przez wyjście do pobliskiego parku, po chodzenie boso po trawie.
Badania dr. Qing Li, eksperta w dziedzinie medycyny leśnej, dowiodły, że obcowanie z drzewami (a nawet ustawienie w mieszkaniu czy biurze odpowiednich roślin czy wdychanie olejków eterycznych) może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy. Bazując na swojej wieloletniej pracy naukowej, dr Li pisze o odmieniającej życie mocy drzew. Dzieli się przy tym praktycznymi radami i wskazówkami, by każdy z nas mógł skorzystać z dobroczynnego działania shinrin-yoku.

 


Agnieszka Haska - Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie
Data premiery: 18.04.2018
Wydawnictwo W.A.B.


Kim jest zdrajca? Dlaczego opowieści o zdrajcach i kolaborantach są zwykle silniej zakorzenione w świadomości Polaków niż mity o bohaterach i wybawcach?
Agnieszka Haska na podstawie licznych i różnorodnych źródeł rekonstruuje pojęcie zdrady od XVIII wieku do dziś, pokazując, jaką rolę pełni zdrada w polskiej kulturze i historii. Jej książka to fascynująca wyprawa w przeszłość, pozwalająca odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w XXI wieku wciąż oskarżamy się o zdradę i dlaczego jesteśmy tak bardzo wobec siebie nieufni.


Patricia Black – Zaginieni
Data premiery: 25.04.2018
Wydawnictwo NieZwykłe


Dół, który wykopali, miał mniej niż metr głębokości. Maleńkie ciało spoczywało w białym worku po mące. Trzy pary przerażonych oczu przyglądały się tej scenie z okna na trzecim piętrze. Chłopiec siedzący w środku odezwał się, nie odwracając wzroku: Ciekawe, które z nas będzie następne?


Adam Galinsky, Maurice Schweitzer - Przyjaciel i wróg.
Kiedy współpracować, kiedy rywalizować i jak odnosić sukcesy w jednym i drugim
Data premiery: 25.04.2018
Wydawnictwo Smak Słowa

W książce "Przyjaciel i wróg" Adam Galinsky i Maurice Schweitzer wyjaśniają, dlaczego ten spór nie trafia w sedno sprawy. My, ludzie, nie mamy wrodzonej skłonności do rywalizacji albo do współpracy; ewolucja przygotowała nas do obu tych zachowań. W każdej relacji – od współpracowników, przez przyjaciół i współmałżonków, po rodzeństwo – jesteśmy równocześnie przyjaciółmi i wrogami. Tylko poprzez nauczenie się, jak osiągnąć i utrzymać równowagę między tymi dwiema siłami, możemy udoskonalić swoje długotrwałe związki i z większym powodzeniem zdobywać to, czego chcemy.
Przy okazji powiem Wam, że ostatnio jeden z moich obserwatorów zapytał mnie po co mi tyle książek, po co tyle ich kupuję, skoro i tak nie zdążę ich za szybko przeczytać. Odpowiedziałam, że tak lubię i całe szczęście jeszcze mogę, ale mam wrażenie, że czasami chęć posiadania nowej książki jest dużo silniejsza ode mnie i po prostu muszę, bo moje sumienie, podświadomość czy cokolwiek innego nie da mi spokoju. 
A jak jest z Wami, też kupujecie nowe książki na potęgę i składujecie je miesiącami na „lepszy czas”?6 komentarzy:

 1. Sporo tego! :D Sama najchętniej przygarnęłabym 3/4 z nich i jeszcze kilka spoza Twoich propozycji. Skoro kwiecień jest tak owocny w ciekawe premiery, to trochę się boję co będzie w maju przed Targami w Warszawie :D
  Poza tym, lubię kupować książki. Wiem, że je przeczytam, jednak po niektóre z nich sięgam dopiero po kilku tygodniach, czy miesiącach. Są również takie, które sprawiają, że rzucam wszystkie inne w kąt i skupiam się tylko na nich. Jednak nie zmienia to faktu, że kupowanie książek sprawia mi ogromną frajdę i czasami cieszę się jak dziecko :d

  OdpowiedzUsuń
 2. No dużo tych premier! I dużo ciekawych książek a mało czasu :P

  Ig: nighttskys_reads

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejny za krótki miesiąc na wszystkie lektury ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie sporo ciekawych publikacji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, widzę kilka książek, które zapowiadają się interesująco, ale czasu starczy mi najwyżej na 2:( Tylko które wybrać?

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dużo intrygujących książek.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.