24 czerwca

#257. Jesteś kozak! - Jen Sincero

Tytuł: Jesteś kozak! Uwierz w siebie i zacznij żyć pełnią życia
Tytuł oryginału: You Are a Badass: How to Stop Doubting Your Greatness
and Start Living an Awesome Life
Autor: Jen Sincero
Wydawnictwo: Onepress
Liczba stron: 272
Data wydania: 14 czerwca 2017
Cena katalogowa: 39,90 zł

Jestem oporna na wszelkie motywacje – czy to płynące z książek, czy z filmów, a nawet te, wygłaszane przez najbardziej znanych polskich coachów. Czasami zbiorę się w sobie i jakimś cudem sama się zmotywuję, napalę na osiągnięcie jakiegoś celu, ale po kilku dniach słomiany zapał bierze górę, a ja daję sobie spokój z walką o lepsze jutro. Czytam poradniki bo lubię, chociaż mają na mnie niewielki wpływ, a jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żebym dzięki jakiejś książce wprowadziła w swoim życiu diametralne zmiany. Ale dochodzę do wniosku, że skoro na innych to działa, że ktoś może czerpać motywację i chęć do działania z takiej książki, to warto się jednak przekonać o co chodzi. To wygląda trochę tak, jakbym nieustannie szukała swojego poradnikowego Graala, dzięki któremu może uda mi się wreszcie coś zmienić na lepsze w swoim życiu.
Książka została podzielona na pięć rozdziałów, które mają ułatwić i upłynnić czytelnikowi wyobrażenie przejścia do zamierzonych celów. Wraz z autorką przechodzimy od samego początku – czyli momentu, który zdefiniował nas jako osoby, którymi obecnie jesteśmy – przez uwalnianie ukrywanych możliwości i budzenie się z życiowego letargu, aż po osiągnięcie właściwego celu – pełni życia i wiary w siebie. Już od pierwszych stron książki autorka stara się uzmysłowić czytelnikowi co jest w życiu ważne, co sprawia mu największą radość i na czym powinien się skupić, w czasie gdy osoby postronne odwracają jego uwagę i narzucają to, co powinno być zrobione. Okazuje się, że ludzie ingerujący w nasze życie mają ogromny wpływ na to, jakimi osobami jesteśmy i jak bez wystarczającej pewności siebie porzucamy dążenie do spełnienia naszych marzeń – porzucamy egoizm w kącie, żeby nie stać się bardziej zauważali i poniekąd kontrowersyjni. Okazuje się, że żyjemy w społeczeństwie opartym na lęku, które woli z góry obserwować i oceniać ludzi mających odwagę wziąć sprawy w swoje ręce i żyć pełnią życia. Siedzimy ukryci w swoich strefach komfortu, obawiając każdego wyściubienia nosa poza jego granice, obawiamy się nieoczekiwanego i tego, że ktoś może ocenić nas za nasze czyny. Dużo łatwiej jest też założyć, że sobie nie poradzimy i porzucić wszelkie myśli jeszcze przed próbą wcielenia ich w życie.
Autorka w bardzo umiejętny sposób buduje z czytelnikiem relację opartą na zaufaniu. Jej słowa są uniwersalne i trafiają w punkt, przez co czytelnik nabiera przekonania, że te treści kierowane są bezpośrednio do niego, a co za tym idzie sposoby budowania pewności siebie przekazywane przez Sincero wydają się być idealnym rozwiązaniem problemów. W książce, poza schematycznymi opisami życiowych utrapień i sposobów na walkę z nimi, pojawiają się wyznania autorki z jej życia, z życia jej znajomych czy gdzieś zasłyszane. Sprawia to, że treści stają się bardziej osobiste, prostsze w odbiorze i w bardziej bezpośredni sposób trafiają do czytelnika.

Jesteś kozak. Uwierz w siebie i zacznij żyć pełnią życia to książka, która wywołała u mnie mieszane uczucia. Z jednej strony autorka pomogła mi w uświadomieniu sobie pewnych błędów, które nieustannie powtarzam i które mogą mieć wpływ na moje pesymistyczne podejście do wszystkiego, ale z drugiej strony irytowały mnie powtarzane w kółko niektóre motywacyjne powiedzonka. Jednak sądzę, że to dobra książka, którą warto przeczytać, po którą powinny sięgnąć osoby łatwiej ulegające motywacyjnym wywodom.


1 komentarz:

 1. Nie przepadam za poradnikami motywacyjnymi, kompletnie na mnie nie działają. Czytam tylko te o pisarstwie, bo dzięki nim uczę się pisania, kreowania bohaterów etc.
  Tej książki, z pewnością bym nie przeczytała. Niezbyt interesują mnie te wszystkie cytaty motywacyjne i przede wszystkim, tak jak wspomniałam i jak napisałaś, również jestem na nie odporna.

  Pozdrawiam cieplutko i ściskam :*
  M.

  martynapiorowieczne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.