17 maja

#123. Magia słów - Joanna Wrycza-Bekier


Tytuł: Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Wydawnictwo: Onepress
Liczba stron: 248
Data wydania: 9 czerwca 2014
Cena katalogowa: 39,90 zł


Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy to bardzo krótka książka nafaszerowana mnóstwem praktycznych porad i trików dla osób piszących – czy to blogi, książki czy felietony. Z tej książki dowiemy się jak sprawić, aby nasze pisemne wypowiedzi były bardziej dynamiczne, co napisać, aby odbiorcy chętniej nas czytali czy w jaki sposób wyeliminować niepotrzebne zapychacze słowne z naszego tekstu. Znajdziemy tu również przykłady ćwiczeń, które pomogą nam w odnalezieniu i zrozumieniu naszego pisarskiego głosu. 

Mogę śmiało przyznać, że w tym roku mam ogromne szczęście do dobrych książek, w tym też dobrych poradników. Pierwszy raz wpadłam na książkę Pani Joanny zupełnie przypadkowo. Zarówno sam tytuł, jak i krótki opis książki zwróciły moją uwagę – zresztą myślę, że wszyscy Internetowi twórcy zatrzymaliby się na chwilę nad tym tytułem.
Autorka ma idealne wyczucie do pisania poradników – nie zalewa czytelnika nadmiarem informacji ścibionym w jak największej ilości na stronach, do poszczególnych rozdziałów dobiera mnóstwo przykładów, które służą łatwiejszemu zrozumieniu treści, a do tego sam język, którym posługuje się Wrycza-Bekier jest prosty – spodziewałam się typowo naukowych wywodów, ale pozytywnym zaskoczeniem był ich brak – wszystko wytłumaczone zostało bardzo „łopatologicznie”.

Po przeczytaniu tej książki najbardziej zastanawiało mnie w jakim stopniu uda mi się wykorzystać wszystkie te porady i jak w ogóle powinnam zabrać się za wprowadzanie zmian. W praktyce okazało się to dużo trudniejsze niż w teorii opisanej w Magii słów i nadal pracuję nad wyrobieniem nowych pisarskich nawyków, ale uważam to za ogromny plus tej książki – nie dość, że weszłam w posiadanie nowych informacji jak zachęcić czytelników do częstszego zaglądania do mnie, to jeszcze zdecydowałam się na wprowadzenie ich w życie, co nadal zwiększa moją „pisarską” świadomość.
Uważam, że ta książka jest kopalnią wiedzy dla każdego pisarza – bez względu na to czy piszesz książkę, czy prowadzisz bloga. Nawet jeżeli nie uda się wcielić wszystkich porad w życie, to teksty i tak nabiorą zupełnie innego wyrazu, podświadomie zaczniesz wydobywać z nich całą kwintesencję.
10 komentarzy:

 1. Idę czytać książkę bo może być ciekawa, dzięki za polecenie.
  i zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jak dla mnie fenomenalna - przy pisaniu tekstów, a piszę ich dużo można naprawdę poznać nie tylko proste tricki ale głębsze przemyślenia co do całości tekstu. Zresztą dostaniemy tutaj "lekcje" od samego Iana Flaminga i Agathy Christie ;-)
  A tutaj moja recenzja "Magii słów":
  http://moznaprzeczytac.pl/magia-slow-jak-pisac-teksty-ktore-porwa-tlumy-joanna-wrycza-bekier/

  OdpowiedzUsuń
 3. No to koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem ci, że zaczarowałaś swoją recenzją!:) Może szepnę tu i ówdzie, że jednak chcę obchodzić dzień dziecka:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że Ci się spodobała ♥ szepnij, bo to jedna z tych wartościowych książek, którą każdy pisarz powinien mieć na swojej półce! :)

   Usuń
 5. Wspaniała książka, mam ochotę poszukać jej i zakupić :)
  Dziękuję za informację, chętnie poczytam.
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.