13 marca

#100. Naturalna pewność siebie - Tomasz Marzec
Autorem książki Naturalna pewność siebie jest Tomasz Marzec, który w swojej książce niejednokrotnie przywołuje wspomnienia ze swojego dzieciństwa, przedstawiając przeszłego siebie jako bardzo nieśmiałe i zamknięte w sobie dziecko.
Jak to możliwe, że wyrósł na człowieka, który napisał książkę o pewności siebie? Czy nie jest to próba naciągnięcia czytelnika na zakup książki? Nic z tych rzeczy!

Początkowo, decydując się na tę książkę, nie wiedziałam kim jest autor – nie szukałam informacji o jego przeszłości. Temat jego książki wydał mi się na tyle ciekawy, że zdecydowałam się na sięgnięcie po nią „w ciemno”. Miałam duże oczekiwania w stosunku do tej pozycji.
W trakcie czytania, kiedy dowiedziałam się, że Marzec był w przeszłości osobą bardzo nieśmiałą, poczułam się odrobinę oszukana. No bo jak  ktoś, kto nie był pewny siebie może pisać książkę o tej cesze? Wydawało mi się, że jest to element, który tkwi w nas od zawsze, że jest to coś, czego nie można się z dnia na dzień nauczyć. Okazuje się, że to nieprawda, a każda (nawet najbardziej zamknięta w sobie) osoba, może nabrać pewności siebie i całkowicie zmienić swoje życie.


Styl autora jest bardzo lekki i przyjemny w czytaniu. Mimo że jego książka jest poradnikiem, nie jest ona napisana językiem naukowym, co zdecydowanie sprzyja komfortowi czytania. Zgrabne podzielenie treści na dość krótkie rozdziały i podrozdziały sprawiły, że treści książki nie zlewają się w jedną kupę informacji – są wyraźnie podzielone i przejrzyste – co sprawia, że czytelnik w łatwy sposób może odnaleźć konkretne informacje. Marzec w bardzo umiejętny sposób tłumaczy czytelnikowi zasadę nabywania naturalnej pewności siebie, jednocześnie ukazując konkretne cechy i zachowania u osób, u których występuje wymuszana pewność. Okazuje się, że w bardzo łatwy sposób można zidentyfikować osobę, która jedynie udaje pewną siebie.
Poza samym przekazywaniem informacji o tym, jak wyćwiczyć pewność siebie, autor ukazuje, w jak dużym stopniu charakter człowieka kształtowany jest już od najmłodszych lat – zarówno przez zachowanie najbliższych (rodziców, rodzeństwo), czy też rówieśników i nauczycieli.

Autor, podejrzewam, że właśnie dzięki temu, że w przeszłości był osobą nieśmiałą, tak umiejętnie potrafił przedstawić sposób wyrobienia naturalnej pewności siebie. Początkowo myślałam, że to jedno wielkie oszustwo, a jednak byłam w ogromnym błędzie.


Książkę polecam każdemu, bo jest to fenomenalny poradnik, który każdemu pomoże przezwyciężyć swoje słabości. Jeżeli jesteście osobami zamkniętymi w sobie, przeszkadza Wam to, że wstydzicie się odezwać do obcych ludzi, macie ogromne bariery przed wyrażaniem swojego zdania, nawet wśród znajomych – ta pozycja jest zdecydowanie dla Was. Również zachęcam do jej przeczytania przyszłych rodziców, bo warto mieć świadomość tego, jak nasze zachowanie wpłynie na nasze dojrzewające dziecko – dobrze wiedzieć, jak wpłynąć na uniknięcie pojawienia się niechcianych nawyków u naszej pociechy i jak sprawić, żeby jego życie było odrobinę bardziej komfortowe.11 komentarzy:

 1. Czuję się jak najbardziej zainteresowana! ;) Dużym plusem z pewnością jest tutaj lekkość stylu autora, pominęłabym tą pozycję w momencie, kiedy byłaby napisana podręcznikowo. Tego mam aż za dużo na studiach :D Dopisuję tą książkę do swojej listy książek, które chcę przeczytać, trochę pewności siebie by mi się przydało...

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przeczytam co autor radzi rodzicom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś byłam bardzo zamknięta w sobie i niepewna siebie, ale jakoś z tego wyrosłam i miewam się świetnie :)
  Ale mam w swoim otoczeniu osoby, które naprawdę nie potrafią sobie z tym poradzić... być może powinni sięgnąć po tę pozycję :)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 4. Hah, powiedziałabym kilka lat temu, że to pozycja jak najbardziej odpowiednia dla mnie, ale kiedy trochę dorosłam, wyszłam z towarzystwa, w którym obracałam się wcześniej i teraz nie mam żadnych problemów z pewnością siebie i poznawaniem nowych ludzi :) Ale pozycja jak najbardziej na plus dla ludzi, których dręczy nieśmiałość i niepewność siebie!
  Buziaki!
  BOOKBLOG

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że dla wielu osób taki poradnik się przyda:) Ja nie skorzystam, chyba, że z ciekawości, bo jestem z natury gadułą i społeczniakiem strasznym:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny poradnik, też kiedyś była nieśmiała, jednak chyba z tego wyrosłam. Ale wiadomo, że część cech zostaje z nami na zawsze, pomimo, że są ukryte :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że poradnik nie jest napisany językiem naukowym, z pewności pomaga to w przyswajaniu informacji. Nie jestem fanką poradników, ale z tym może kiedyś się zapoznam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytam, jeśli wpadnie w moje ręce:) Tym bardziej że jest polskiego autora! Jestem już trochę zmęczona zagranicznymi poradnikami, więc byłby to miły przerywnik.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że to mogłaby być książka dla mnie. Nie mam wielkiego doświadczenia z poradnikami, ale kiedyś musi być ten pierwszy raz ;)
  ściskam :)
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmmm... No nie ukrywam, że mnie zaciekawiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Hmmm... No nie ukrywam, że mnie zaciekawiłaś :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.