28 marca

#9. W cieniu- A.S.A. Harrison

Źródło okładki: Wydawnictwo Znak (01.04.2015)
Tytuł: W cieniu
Autor: A.S.A. Harrison
Tytuł oryginału: The Silent Wife
Język oryginału: angielski
Kategoria: Thriller psychologiczny
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 352
Data wydania: 12 stycznia 2015
Cena detaliczna: 36,90 zł

Opis wydawcy:

Jak w ciągu kilku tygodni w wieloletnim związku można przejść od stabilizacji do morderstwa?

Nagroda „Guardiana” dla najlepszego thrillera psychologicznego. 
Milion sprzedanych egzemplarzy.

Todd zostawia Jodi dla dużo młodszej kobiety. Dla Jodi oznacza to koniec życia, które dotąd prowadziła: pięknego domu, stabilizacji, bezpieczeństwa. Jedynym, i najlepszym wyjściem z tej sytuacji wydaje się zamordowanie partnera, zanim ten zmieni testament.

W cieniu to przenikliwa, psychologicznie wiarygodna analiza rozpadu związku i tego, do czego zdolny jest zwykły człowiek, który może stracić wszystko.


Moja ocena: 6/10

Szczerze mówiąc jestem odrobinę zawiedziona tą książką, spodziewałam się czegoś innego. Oczywiście, nie uważam jej za słabą, była dobra- tylko dobra- czuję niedosyt.

Dwa różne światy, dwie różne osobowości spotykają się w dość zaskakujących warunkach. 
Ona domatorka, z kilkoma specyficznymi koleżankami u boku. 
On rozrywkowy, szczególnie ceni sobie towarzystwo kobiet- atrakcyjnych kobiet. Zdradza żonę. Jego życie wydaje się być jałowe bez dzieci- w najbliższym czasie wszystko ma się zmienić.

Niedoczekanie. 
Nagle umiera, zostaje zabity. I koniec.

Śmierć Todda miała być głównym punktem, punktem zwrotnym całej historii. A on po prostu zostaje zamordowany- i to w dość oczekiwanym momencie. 

Wstęp i zakończenie są zdecydowanie bardziej nafaszerowane opisami, niż moment śmierci. Początkowo spodziewałam się czegoś idącego bardziej w stronę kryminału- teraz klasyfikuję pozycję jako thriller psychologiczny.

Charakterystyczny podział na rozdziały przeplatane naprzemiennie "ona" i "on". Sytuacje życiowe opisywane na zmianę z jednej i z drugiej strony medalu, pozwalają na bardziej wnikliwe przeanalizowanie sytuacji. Ostatni rozdział "ona" wskazuje na to, że "on" zostanie zabity. 
Liczne analizy psychologiczne, zarówno związku, jak i osobowości, mają odniesienie do świata rzeczywistego, nie są "wyssane z palca". 

Po przeczytaniu książki na pewno staje się jasne, do czego może być zdolna kobieta postawiona pod ścianą. I jednocześnie jak potrafi grać i poniekąd manipulować innymi, aby wszystko zostało tajemnicą. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

No i zdecydowanie bardziej pasuje mi tytuł oryginalny, niż ten w przetłumaczeniu na polski.

*Powieść udostępniona dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.


2 komentarze:

 1. Hej, również tak samo jak Ty zawiodłam się na tej powieści, spodziewałam się czegoś lepszego, cały czas czekałam na jakiś zwrot akcji, ale niestety nie doczekałam się... chociaż czytało się całkiem dobrze.
  Pozdrawiam!

  http://recenzjepauliny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a no właśnie, czegoś tam zabrakło :) Serdecznie pozdrawiam !

   Usuń

Copyright © rude recenzuje.